Aileniz mi Kendiniz mi?

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Küçük yaşlardan beri çalışırım, çocukluğumu yaşayamadım, arkadaşlarım misket oynar eğlenirken annem bana yemek tenceresini verir babamın yanına işe yollardı. Ne zaman biraz oyun oynasam arkadaslarla takilsam hevesim kursağımda kalırdı. Çocuğum işte sevmeyerek zorla Kur-an kursuna giderdim. Ne zaman yakınımızın bi dügünü olsa veya bayram olsa sevinirdim çalişmayacağım diye.

Ne zaman yarım saat kaytarsam beni azarlar, bana başka çalışan çocukları örnek gösterirdi.

Sigara bile içmedim çok sacma sebeplerden dövdüğü zamanlar oldu acımaďan sanki çocuğu değilmişim gibi döverdi kafamda sandık kırıp heryerimin kan olduğu zamanları hatırlarım. O zamanlar 10 yaşlarında falandım.

Manavlik, çobanlık, garsonluk, barmenlik, oto yıkama, pvc kapı, çaycılık, seyyar sebzeci, seyyar limonatacı, masörlük, bulaşıkçılık bir çoķ işte çalıştım.
Şu anda da asgari ücretle çalışıyor paramı aileme veriyorum.

Artık sıkıldım, çalışmayı çok istiyorum, hayallerim büyük, yurt dışına çıkmak para biriktirmek kendi hayatımı yaşamak istiyorum.

Ailemi çok seviyorum onlar herşeyim ama çok farklıyız, onlar sürekli amelelik yapıcak 20sinde münasip bir görücü usulü kızla evlendirilicek, ölenedek te köy gibi yerde yaşayacak bir oğul istiyorlar.

Ailem aşırı iyi ama yanlış anlaşılmasın bana yük oluyorlar. Ben yurtdışından biriyle evlensem heralde evlatlıktan redederler. Hayırsız evlat olurum.

Ailem yüzünden bulaşıkta aşağılanarak asgari ücretle sürünerek çalışıyorum. Ve vakit geçiyor hayatımın böyle pis şekilde ziyan olmasıni istemiyorum.

benim hakkımda varsa düşüncenizi yazarmısınız.

Ayrıca hayırlı evlat! olmak için kendi hayallerinizden vizyonunuzdan vazgeçermisiniz?
Kullanıcı avatarı
Teknokrat
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Eğer bahsettiğin gibiyse ailen seni fena derecede suistimal ediyor. Zaten kendi paranı kazanabiliyorsun bir şekilde arana mesafe koymak durumundasın ama nasıl olur bilemeyeceğim başka eve çıkmak, şehir değiştirmek gibi diyorum. Eğer ailende başka çalışan vs. varsa bir şekilde ikna etmelisin gerekirse yolum bu demelisin. Ailem aşırı iyi demişsin bir yerde neye göre dedin bilemiyorum ama şu dediklerine bakılırsa geleneksel beta türk ailesi izlenimi çizdi bana çocuğun özsaygı ve özgüvenini alçaltıp kendilerine hizmetçi yapan bir izlenim çevremde birkaç kişi vardı böyle. Hani şu kafa ''çocuğu ezeceksin ki hayırlı olsun'' diyen.

Açık söylemem gerekirse türk aile yapısında hayırlı evlat daha çok sağılacak enayi gibi görülüyor çalış ve ailene ver hiçbir bireyselliğin olmasın bu özsaygınada, özgürlüğünede aykırı bir durum daha sonra münasip bir kızla evlen ve ona aynı şeyi yap.
Tavsiye vermeyeceğim bunun çözümünü en iyi sen bulabilirsin diye düşünüyorum. Ancak yapacağın veya yapman gereken şey açık özsaygından, özgürlüğünden, dobralığından, isteklerinden taviz verme isteklerden kastım akıl süzgecinden geçirdiğin şeyler bunuda belirteyim, neden birileri memnun/mutlu olacak diye kendimi ikinci plana atayım ? Bu çok açık birşey.

Bu arada sitede çok aktif olamadım ama dünkü soruna verdiği cevap ve bu sorunu kıstas alacak olursam cevabı belli olan sorular soruyorsun bunun altında yatan sebep kendi kararlarını verememek olabilir yada benzer birşey belirtme ihtiyacı hissettim.
Kullanıcı avatarı
Harara
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Öncelikle hayırlı evlat algın ailen tarafından güdülmek mi, yoksa kendini yetiştirip ve geliştirip, katkı sağlamak mı ?

Ailene saygı duymalısın, katkı sağlamalısın ama kimse efendin değil hayatın için karar almanda yardımcı olabilirler ama yaşam senin hedef senin yapacağın bir hatada da ceza senin.

Bu yazıdan ailen seni güdüyor onlarla bağlantını kes gibi şeyler anlama,senin yapman gereken özbilincini geliştirmen mantıklı hedefler ve bu hedefler için çalışmalar yapman lazım (mesela yurtdışı için şimdiden ingilizce öğren), zaten sen kararlı olursan ailenin de sana karşı tepkisi azalır.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Seni "hayırsız evlat olmak", " evlatlıktan reddetmek" türevi olumsuzluklarla senelerce güderek istedikleri köle haline getirmeye çalışmışlar. Sen kendi evladını hayallerinden ve vizyonlarından vazgeçirmek adına bunları yapar mıydın? Küçük bir çocuğa bunları yaşatır mıydın? Rızık, Allah'tan gelir. Senin de sağlığın gücün kuvvetin yerinde, başlığı da okuyup buralara gelmişsin. Çok daha fazlasını kazanıp yapabilirsin. Eğer hayatınla ilgili verdiğin kararlarda sana ayak bağı olacaklarsa sert tavrını göster. Kendi yolunu çiz, ve bunun önüne kim çıkmaya çalışırsa da ona engel ol. Bu benim tecrübem ve düşüncemdir. Senin görevin sadece kendi kararlarını vermek, bırak nasıl tepki vereceklerine onlar karar versinler. Eğer ailen bahsettiğin gibi iyiyse kararlarına saygı duyacaklardır, değilse de aranın açılması senin adına daha hayırlı olur.
Kullanıcı avatarı
0neofthepeople
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kanka hangi şehirde çalışıyorsun bilmiyorum ama bulaşık işinde çalıştığını söylemişsin, vericeğim ilk tavsiye kendine daha düzgün standartlara sahip bir iş bakabilirsin. Aşağılama söz konusu falan demişsin katılıyorum, öyle işlerde ciğeri 5 para etmez heriflerin boş sözlerine maruz kalabiliyosun. Bende garsonluk falan yaptım zamanında, birde eskiden böyle vasıf istemeyen iş türlerinde 12 saatten aşağı personel çalıştırılmazdı kolay kolay, Allah'tan millet 12 saat mesai isteyen işverenlere yavaştan siktir çekmeye başladı. Ege taraflarında sezonluk işlere bakabilirsin konaklama dahil falan. Asgari ücret fazla bir para değil şuan bende senin gibi çalışıyorum ama o parayı kazanmak için illa hırpalanılan bir işe girmeye gerek yok, İşini sen seç derim.
Kanka aile içi şiddet elbette yanlış ve bu eski jenerasyonlarda yaygındı. Sana düşen bundan sonra kendi yaşadıklarından ders çıkarmak ve ilerde çocuğuna ona göre bi hayat sunmak derim.
20 yaş falan bence evlenmek için erken yaşlar ve senin tercihini ilgilendiren konular böyle meselelerde baskı altında karar verilmez. Evleniceğin kadın bu borumu. Veya da işin.
"Hayırlı evlat olmak vs hayallerin ve vizyonun"
:D
Kanka vericeğim diğer tavsiye istediğin bir şehirde üniversiteye başlaman. Mesun ol qanqi olayı değil, kendine yeni bi yaşantı oluşturursun, ailenden biraz uzaklaşıp kendini daha çok keşfedersin, (bağını koparmak değil) ayrıyeten yurt dışı hayallerin var, okulu bu amacına bir merdiven olarak kullanabilirsin. Düşük puanlı bölümlerde okuyup erasmusa çıkan, ordan da iş bağlantısı kurup oraya yerleşen insanlar tanıyorum. Spor yaptığını biliyorum, besyo önerebilirim kanka. Maliyet falan dersen bizim bölümde hem üni okuyup hemde part time işlerle olayı yürüten kız-erkek çok insan var. Sen belli bir noktaya geldikten sonra ailende sana saygı duymaya başlayacak. İyi para kazanmak, istediğin kadınla evlenmek, yurtdışına çıkmak, başarılı bir sporcu olmak vesaire, bunları istemek elbette suç değil. Sen yaptığının doğru olduğuna inanıyorsan devam et. Herkesi memnun edemessin.
Herşeye rağmen onlar senin ailen onunda farkındasın, ama onlarıda suçlamanın bu saatten sonra bi mantığı yok. Onlar bazı şeyleri doğru bulmasa bile, önce kendin için, sonra gene onlar için hayallerini kovala derim.
Gene dram yapıp "işte bizde bunları yaşadık malbayım" kafasıyla veya "asi jojuk" edasıyla sigaraya başlamamışsın. adamsın knks.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık