Arkadaşımı Yanlış Algılamam

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bugün bir arkadaşımla bir dersin bir konusu hakkında konuşuyordum. Arkadaşımın bir soruma verdiği cevap yanlıştı ve cevabının da aslında ne anlama geldiğini bilmediğini fark ettim ve eğitim sisteminin ezberciliğiyle dalga geçtik.

Daha sonra ben arkadaşımın cevabının aslının ne olduğunu Google'da arattım ve o konuyla alakasız bir cevap olduğunu, başka bir konuyla alakalı bir cevap olduğunu görüp ''haaa'' dedim. Arkadaşım da aslında kendi cevabının doğru olduğunu gördüğümü sanıp, galiba dalgasına el hareketiyle kapak yaptı. O an ben ''bak şu hale, adam aslında haksız olduğumu sandığı an kapak yaptı, halbuki kendisinin bile ne anlama geldiğini bilmediği bir şeyin haklı olduğunu sansa bile bana kapak yapması saçma; ne kadar meraklıymış benim üstüme çıkmaya'' düşüncelerini geçirdim.

Ve arkadaşıma çıkıştım. O küçük bir şeye takıldığımı söyledi, ben ise el hareketini umursamadığımı, altında yatan sebepten dolayı böyle davrandığımı anlattım. İlk başta ben onu suçlarken tartışmada bir espri yaptı ve ben tartışmada olsak dahi güldüm. Sonra tartışma ilerledikçe acaba ben mi yanlış anladım diye düşündüm ve onun suçlamasını dinlemeye başladım. Bu sefer ben bir espri yaptım o ise tersledi. Ben de ona bak ben seni suçlarken bile yaptığın espriye gülüyorum senin bana yaptığına bak dedim. ''tartışmada dahi kendimden ödün verirken o kendinden ödün vermiyor haksızlık'' diye düşünürken. Sonra o, '' sanki hiç esprine gülmüyorum'' dedi. Ben de ona ''ne alakası var ben hiç gülmüyorsun mu dedim, konuyu değiştirme'' dedim. O da Allahım ya tarzı bir şey dedi ben de '' Böyle deyince haklı mı oluyorsun'' dedim. ( Galiba betalarla tartışırken bazı kalıpları ezberlemem yüzünden maalesef düşüncesizce konuşmalarımda, tartışmalarımda onları devreye sokuyorum. )

Neyse o anlattı ben gülerek söyledim onu, ayrıntılara çok takılıyorsun filan diye. Sanırım kendi dramamda yaşıyorum. Kendi travmalarımda vs. Dünyayı başıma gelmesinden korktuklarımla algılıyor olabilirim.
az7
Sürgün

Okunmamış mesaj

Kanka arkadaşın salt safsata kasmış, duygusal olarak zayıf düştüğün için esprisine gülmüşsün - evrimsel baskınlıktan dolayı güldüğünü sanmıyorum çünkü çıkışmışsın - kaç yıllık arkadaşın bilmiyorum ama uzun yıllar takıldığın insanlara karşı nöral ağların daha kuvvetli oluyor, bunu düşünerek önlem almalısın.

"Bu sefer ben bir espri yaptım o ise tersledi. Ben de ona bak ben seni suçlarken bile yaptığın espriye gülüyorum senin bana yaptığına bak dedim."
Tartışmayı haklı olduğunu düşünerek başlattıysan bu duygusallığa düşmemeliydin.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Bana nedense başlık çok saçma geldi, saçma sapan bir muhabbet.
edward kenway
Çaylak

Okunmamış mesaj

aPeopleArmy yazdı: 20 Haz 2018, 02:39 Bana nedense başlık çok saçma geldi, saçma sapan bir muhabbet.
"nedense saçma geldi" demek yerine saçma kısımları yazarsan adamları da bilgilendirmiş olursun.

@1 Benzer tartışma konuları benimde başımdan geçti.
Tavsiyem hiçbir şey anlatmaman, örneğin; " ben ise el hareketini umursamadığımı, altında yatan sebepten dolayı..." diye uzun uzun açıklamalar yapmak gereksiz, çünkü asla anlamazlar.
Anlasalar bile kabul etmezler.
Yapılacak en iyi olay şu gibi duruyor; iplemezsin ve zamanı geldiğinde bu hareketinin anlamını, konuyla alakalı bir ortamda, açar ve çaresizliğinden bahseder burnuna burnuna vurursun.

Sonrasında ustanın dediği gibi olur; ağır betaya bağlar ve muhtemelen saldırır, yine de köpek gibi peşinde dolanır nöral ağ olaylarından dolayı.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Böyle step by step mantığıyla diyalogları değerlendirmek boşa enerjini tüketir kanka. Bilinçaltı kanalında veriliyor asıl mesajlar, bilinç düzeyinde ki cümleleri sorgulamak manasız. O an aranızda geçen neyse o, anca sen ayırt edersin nüansları burdan ne desek boş olur.

Arkadaşın belli ki takılmalık sivil birisi yani sana katacağı bir şey yok, bu durumda seviyeni koruyarak sosyal ihtiyaçlarını gidermiş olursun. Seni törpülüyorsa ve bunu farkettiysen, siklemezsin veya bir üst seviyede yaptırım uygularsın ve senden menfaat sağlayamadığı için başka birisine yönelir.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık