Dayımla Ettiğim Kavga

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil

Okunmamış mesaj

D: İşte bu işi son ana bırakman senin kusurun. Sende bu özellik var, işleri son ana bırakıyorsun, hazırlık yapmıyorsun.
B: Hayır, plan yapmıştım, işleri son ana bırakmamla, hazırlık yapmamamla ilgisi yok, şanssızlık diyebilirim.
D: ( hararetlenerek ) Bak şans diyemezsin, ben sana kötü bir şey demek için değil, sana eksiklerini söylemek için söylüyorum.
B: Tamamen anlıyorum seni dayı, anladım ne yapmaya çalıştığını, sağol.
Ama dediğin şey yanlış
D: Şimdi söyle, son 5 dakika kalsa, sen aklından neleri yazacağını biliyor muydun? Liste yapmamışsın bile.
B: Değerlendirme ölçütün yanlış, ben liste yapmayı düşünmedim ( buradan sonra konuşturmadı ama ben şunu diyecektim: Ben önce bir listeye bölümleri yazdım, sonra üniversiteler hakkında bölüm yorumlarını okuyup, üni + bölüm avantajlarına göre direk tercihleri yazacaktım, o yüzden son ana kadar bir liste olmasına gerek yoktu, istediğim çoğu şeyin artı ve eksilerini çoktan belirlemiş, üni seçerken neye bakacağımı az çok düşünmüştüm. Geride ekşide vs üni yorumlarına bakıp tercihleri yazmak kalmıştı ve bu işi 1-2 saat içinde yapmayı umuyordum. Ama şanssızlıklardan dolayı zamanım sıkıştı ve biraz da zaman yönetimi konusunda eksik olduğum için çok verimli bir tercih yapamadım. Ama bu olaydan zaman yönetimi konusunda ders çıkarmam gerektiğini çıkardım. Ama tabiki bir şeyi noolur nolmaz diye önceden yapmak değil, tek eksiğim neyin kaç saat süreceğini iyi hesaplamak )

D: Yav bak ben senin iyiliğin için diyorum, son 5 dk da bile şıp şıp yazacağın şekilde her şeyi belirlemiş miydin?
B: Hayır, ama...
D: Ben de onu diyorum ( aşırı ciddi ve hararetli ) ( bir şeyler bir şeyler ) yarın bir gün bir toplantıya geç kalırsan seni niye beklesinler, siktir ederler .
B: Neden küfrediyorsun?
Biraz tartışma ve çıktım odadan. çünkü sinirlenmesi ve kelimeleri özellikle beni aşağıya çekmek, beni üzmek için seçmesi ve beni dinlememesi, hoşuma gitmedi.
Yorumlar mısınız?
az7
Sürgün

Okunmamış mesaj

Olayın arkaplanı nedir bilmiyoruz, dayının nasıl birisi olduğunu da bilmiyoruz, ara konuşmaları da yazmadığın için ne geçtiğini bilmiyoruz, yazından anladığım kadarıyla dayın kötü niyetli birşey söylememiş, anlaşıldığı üzere rahat davranmışsın ve bu rahatlığına tepki göstermiş, tepki göstermesi gereken dayın mıdır onun cevabı da sende çünkü nasıl bir aile yapısının içinde olduğunu bilmiyoruz.

Ayrıca gördüğüm kadarıyla ortada kavga filanda yok, başlığı açtığına göre öfkelenmişsin, sınav sürecinin yorgunluğundan olsa gerek, zihinsel sükuneti sağla ve tekrar tekrar düşün, arkaplana odaklan.
Kullanıcı avatarı
lotusforeverx
Çaylak

Okunmamış mesaj

Dayın burda sana seni önemsediğini göstermek istemiş. Ama senin kurduğun tartışmadan uzak cümleler seni haklı çıkarmak üzere iken onun bunu kendine yedirememesi seni dinlememesine yol açmış. Hatasının farkına varacaktır en kısa sürede sana özrünü iletecektir. Tanrı bizim dostumuzdur selametle.
Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Beni rahatlattınız.
@lotus dayımın bana boyun eğdirmek istediğinden tut, sosyal yeteneklerim iyi olmadığı için beni değersiz görüp egosunu seçmesine kadar aklımdan düşünmüştüm.
Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil

Okunmamış mesaj

az7 yazdı: 16 Ağu 2018, 23:28 Olayın arkaplanı nedir bilmiyoruz, dayının nasıl birisi olduğunu da bilmiyoruz, ara konuşmaları da yazmadığın için ne geçtiğini bilmiyoruz, yazından anladığım kadarıyla dayın kötü niyetli birşey söylememiş, anlaşıldığı üzere rahat davranmışsın ve bu rahatlığına tepki göstermiş, tepki göstermesi gereken dayın mıdır onun cevabı da sende çünkü nasıl bir aile yapısının içinde olduğunu bilmiyoruz.

Ayrıca gördüğüm kadarıyla ortada kavga filanda yok, başlığı açtığına göre öfkelenmişsin, sınav sürecinin yorgunluğundan olsa gerek, zihinsel sükuneti sağla ve tekrar tekrar düşün, arkaplana odaklan.
olayın arka planı: benim tercihlerin son ana kalması ve ailemin buna tepkili olması, benim hazırlık yapmayan biri olduğumun düşünülmesi ve bana işte bu yüzden sana sürekli tercihleri yaptın mı diyoruz denmesi, benim bunun denmesinden rahatsız olmam çünkü tercihleri yapmak için hazırlandığım, araştırma yaptığım ve ben yapıyorum bir şeyler merak etmeyin dediğim halde bana sanki yapamayacakmışım gibi sürekli akıl verme & beni kontrol etme ihtiyaçları, son birkaç saatlik işimin kaldığını düşünmem ama günü iyi planlayamamam ve şanssızlık yüzünden bana yarım saat kalması, alalacele tercih yapmam ve herkesin ( en son olarak dayım dahil ) bana benim sorumluluk sahibi olmayan, işleri son ana bırakan biri olduğumu söylemesi ve benim tek hatamın zaman yönetimi eksikliği olduğunu düşünmem.
Kullanıcı avatarı
Starkiller
Çaylak

Okunmamış mesaj

Bence yanlış düşünüyorsun. Sürekli akıl verme veya seni kontrol etme ihtiyaçları yok. İnsan eğitiminin en önemli evresi üniversite olduğunu düşünülür. Sistem bu şekilde düşünür. Ailen senin iyi bir işe ve kariyer sahibi olmanı istiyor. Üniversite sınavında iyi bir puan alsan bile tercihlerin yanlışsa bir yılı çöpe attın demektir. Son yarım saate kişi heyecan veya duygularına yenilebilir. Yani onlar son yarım saate ne yapılabilir ki diye düşünmüşlerdir. Tercih için araştırmalar yapmışsın. Ailene bunu güzelce lanse etmemişsin. O yüzden de tartışma çıkmış.

Bu arada bende tercihlerimi yaptım. Allah(c.c) sonumuzu hayır etsin.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

[mention]aurorα[/mention]

Kanka üstteki mesajda belirtildiği gibi biraz empati yap. Ayrıca böyle şeyler son yarım saate bırakılmaz, sorumsuzluk etmişsin. Sonuçta tamam hayatın sonu değil ama öyle ya da böyle ortada en az 1 yıllık emeğin var ve hayatını nispeten de olsa etkileyecek bir seçim, değil son yarım saat size verilen 1 haftalık seçim süresinde de yapılmaz ki bu kadar emeği son yarım saatle riske atmak büyük bir sorumsuzluk. Yani kafanda her şeyi belirlesen bile extrem bir durum ortaya çıkabilir (elektrik kesilir telefondan mobil internetle uğraşırsın, başına bir şey gelir vs). Bunları da düşünmeliydin.
Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil

Okunmamış mesaj

hoca dehanni yazdı: 20 Ağu 2018, 11:45 @aurorα

Kanka üstteki mesajda belirtildiği gibi biraz empati yap. Ayrıca böyle şeyler son yarım saate bırakılmaz, sorumsuzluk etmişsin. Sonuçta tamam hayatın sonu değil ama öyle ya da böyle ortada en az 1 yıllık emeğin var ve hayatını nispeten de olsa etkileyecek bir seçim, değil son yarım saat size verilen 1 haftalık seçim süresinde de yapılmaz ki bu kadar emeği son yarım saatle riske atmak büyük bir sorumsuzluk. Yani kafanda her şeyi belirlesen bile extrem bir durum ortaya çıkabilir (elektrik kesilir telefondan mobil internetle uğraşırsın, başına bir şey gelir vs). Bunları da düşünmeliydin.
Son yarım saate bırakmadım zaten, kaldı. Akşam halledecektim işte. O kadar ince düşünmedim diye bence sorumluluk sahibi değilim olmuyorum. Neyin ne kadar süreceğini daha iyi hesap etseydim ve daha iyi zaman planlaması yapsaydım bunlar olmazdı. Son güne bırakmanın riskli olduğunu düşünsem bırakmazdım ama bırakmak da istememiştim, o da ayrı konu zaten.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

aurorα yazdı: 20 Ağu 2018, 15:59
hoca dehanni yazdı: 20 Ağu 2018, 11:45 [mention]aurorα[/mention]

Son yarım saate bırakmadım zaten, kaldı. Akşam halledecektim işte. O kadar ince düşünmedim diye bence sorumluluk sahibi değilim olmuyorum. Neyin ne kadar süreceğini daha iyi hesap etseydim ve daha iyi zaman planlaması yapsaydım bunlar olmazdı. Son güne bırakmanın riskli olduğunu düşünsem bırakmazdım ama bırakmak da istememiştim, o da ayrı konu zaten.
Kanka şu "her şey kontrolüm altında" tribini bırak allah aşkına. Olay ertesi güne götüreceğin günlük ev ödevlerinden biri değil. Olay koskoca senenin belki de daha fazlasının -sınava verdiğin emek açısından- heba olma ihtimali. Ya o yarım saat de kalmasaydı ne yapacaktın? Böyle ciddi şeyler bu zamana bırakılmaz işte. Ailen sana haklı olarak tepki göstermiş, burada da sana yazanlar var ama sen egondan dolayı hatanı kabul edemiyorsun. Buraya tavsiye almaktan çok kendini ferahlatmaya, "oo qnq sen haqlısın xd" sözlerini duymaya gelmişsin.
Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil

Okunmamış mesaj

hoca dehanni yazdı: 20 Ağu 2018, 16:17
aurorα yazdı: 20 Ağu 2018, 15:59
hoca dehanni yazdı: 20 Ağu 2018, 11:45 @aurorα

Kanka şu "her şey kontrolüm altında" tribini bırak allah aşkına. Olay ertesi güne götüreceğin günlük ev ödevlerinden biri değil. Olay koskoca senenin belki de daha fazlasının -sınava verdiğin emek açısından- heba olma ihtimali. Ya o yarım saat de kalmasaydı ne yapacaktın? Böyle ciddi şeyler bu zamana bırakılmaz işte. Ailen sana haklı olarak tepki göstermiş, burada da sana yazanlar var ama sen egondan dolayı hatanı kabul edemiyorsun. Buraya tavsiye almaktan çok kendini ferahlatmaya, "oo qnq sen haqlısın xd" sözlerini duymaya gelmişsin.
Olay da bu. Ego olmazsa, her şeyi kabul edersen haksız olsalar bile insanlara boyun eğip, törpülenip kendine haksızlık yaparsın. Tabi senin bahsettiğin ego id. Ailemin son ana bırakmamda tepki göstermesinden ibaret değil; ondan önce de defalarca tercihlerimde hangi aşamada olduğumu kontrol etme istekleri, ve buna karşın benim buna gereken önemi vermem ve hazırlıklı olmam. Tek sorunum değil o bahsettiğin yarım saatin kalmamasını, 2-3 saat kalmayacak olmasını dahi iyi hesap edememem. Bu konuda sonradan fikrim değişe de bilir. Ama sondaki söylediğin yanlış.

''Her şey kontrol altında'' bir trip değil kendimi savunmam. O da her şey kontolümdedir değil, sorumsuzluk yapmadım şeklinde.
Buraya yazma sebebim o olay arkasından sinirli olmam ve olayın yorumlanması, daha iyi bakabilmek olaya.
'' Yani onlar son yarım saate ne yapılabilir ki diye düşünmüşlerdir. Tercih için araştırmalar yapmışsın. Ailene bunu güzelce lanse etmemişsin. O yüzden de tartışma çıkmış.''
''Ayrıca gördüğüm kadarıyla ortada kavga filanda yok, başlığı açtığına göre öfkelenmişsin, sınav sürecinin yorgunluğundan olsa gerek, zihinsel sükuneti sağla ve tekrar tekrar düşün, arkaplana odaklan.''
''Dayın burda sana seni önemsediğini göstermek istemiş. Ama senin kurduğun tartışmadan uzak cümleler seni haklı çıkarmak üzere iken onun bunu kendine yedirememesi seni dinlememesine yol açmış. Hatasının farkına varacaktır en kısa sürede sana özrünü iletecektir. Tanrı bizim dostumuzdur selametle.''
gibi yorumlar yani, mesela bunlar beni rahatlatıp fikir vermişti.
illa sen haklısın denmesine gerek yok yani.
Ama senin söylediklerin zaten başlığı açma sebebim olan bana ailem tarafından da söylenenler. Ama itiraz etme sebebim egom değil. ''Böyle ciddi şeyler bu zamana bırakılmaz işte''den kastın ne? son yarım saate bırakılmayacağını ben de biliyorum, şanssızlık ve zaman yönetimi eksikliği. Son birkaç saat ise neden?
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık