Kişiye göre değişen tavırlar

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Son zamanlarda bariz farkettim ki karşımdaki insanı kendimden daha baskın hissettiğim zaman ses tonumda çatallaşma, tavırlarımda çekingenlik/güvensizlik boy gösteriyor. Aksine baskın olduğum bir ortamda (saha görevlerinde yahut aynı ortamda diğer kişilerden daha tecrübeli bir konumda isem) ses tonum toklaşıyor ve tavırlarım ister istemez kendinden daha emin oluyor. Böyle bir hali (tavırlardaki tutarsızlığı) kendimde yeni yeni keşfettim ve aynı problemi yaşamış/yaşayan birileri bahsederse biraz, ufkumu/ufkumuzu açabilecek bir fikir ortaya çıkabilir.
Kullanıcı avatarı
Tulpar
Çaylak

Okunmamış mesaj

Dostum bence en iyi yöntem göz kontağı. Saha görevlerinde ve iş hayatımda bunu fark ettim. Muhatap olduğun kişi ile konuşurken göz kontağı kurduğunda o kişi tedirgin olmaya başlıyor. Böylelikle sana karşı üstünlük hissi kayboluyor ve ne yapacağını şaşırıyor. Denediğinde ne demek isteğimi anlayacaksın.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Tulpar yazdı: 24 Ağu 2018, 17:22 Dostum bence en iyi yöntem göz kontağı. Saha görevlerinde ve iş hayatımda bunu fark ettim. Muhatap olduğun kişi ile konuşurken göz kontağı kurduğunda o kişi tedirgin olmaya başlıyor. Böylelikle sana karşı üstünlük hissi kayboluyor ve ne yapacağını şaşırıyor. Denediğinde ne demek isteğimi anlayacaksın.
Bu dediğin bir çözüm değil, ayrıca bununla sadece yaptığın "basqın jojuk" rolünü anlamayacak kadar mal olan insanlara karşı bir şeyler elde edersin. Ha şu var gerçekten göz kontağı kurduğun zaman tedirgin olanlar var ama baskınlığını belirleyen şey böyle manuel olarak yaptıkların değil genel tavrından/enerjinden/içinin dışına yansımasından/otomatik davranışlarından gelir. Yani sen gerçekten baskın biri olduğun zaman konuşmalarda göz kontağını, beden dilini vs çok iyi kullanırsın ama bunlar otomatik gerçekleşir, elimi şöyle koyayım amuda kalkayım diye aklından geçirmezsin.

[mention]hellsbells[/mention]

Kanka şimdi senden bir ortamda baskın olduğunu düşündüğün biri karşına çıkınca belli ki bilinçaltında yatan eziklik duygun açığa çıkıyor. Kendini tam olarak bilememekten kaynaklanan bir özgüven problemi. Sen değerin nereden geldiğini, kendi yapabileceklerini ve yapamayacaklarını, değerini anlamaya başladığın zaman böyle hislerden uzaklaşırsın. Egonu beslediğin sürece (ego değersizlik duygusunu basit tatminlerle bastırmak ister -aynı başlıkta tcma'nın şu paragrafta yazdığı olay gibi:

"Bu kısa sürede yüksek ilginin getirdiği şey özgüven değildir…
Yine acizdir, yine özgüveni sıfırdır dişinin…
Ancak bilinç o işe yaramaz duyguları bastırmıştır"

Yani sen kendini genel olarak baskın veya bir konuda üstün gördüğün zaman egon acizlik duygularını bastırıyor ve kendini iyi hissediyorsun bir süreliğine.-) bundan kurtulamazsın.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık