Galiba paranoya hastasıyım

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
Kür Sad
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Saçma sapan olaylarda çok endişe ediyorum. Boş yere endişeleniyorum.

Örnekle açıklamak gerekirse, 1 yıl önce filan bir yazıya rastladım internette adam uyuyamıyormuş. Sonra bende durduk yere ya ben de bir daha uyuyamazsam diye bir düşününce geçti ve boş yere endişelendim. Kafamı yastığa koyar koymaz kalbim hızlıca atmaya başlıyordu ve uyuyamıyordum ta ki yorgun düşene kadar.

Bu sadece bir örnek bunun gibi bir kaç olay daha yaşadım. Sizce psikoloğa gitmeli miyim ?

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Teknokrat
1. Nesil

Okunmamış mesaj

''Kafamı yastığa koyar koymaz kalbim hızlıca atmaya başlıyordu ve uyuyamıyordum ta ki yorgun düşene kadar.''

Hastalık hakkında bir bilgim yok ancak kesinlikle gitmelisin. Dediğin şey çok ciddi bence.
Kullanıcı avatarı
0neofthepeople
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Anksiyete bozukluğu olduğunu düşünüyorum. Yedi sene önce bende de vardı ve sanırım boğulma tehlikesi atlattıktan sonra tetiklendi. Aqua parklardaki kapalı olan kaydıraklardan kaymak istemiyodum düşün. Şu an extreme sporcusuyum. Doktora gitmek istiyosan kime gidiceğini iyi araştır sonuçta ne için varlar ama ilaç dayayıp geçen tiplerin kobayı olmaya gerek yok. İlaç kullanımınıda zorunda kalmadıkça tavsiye etmem uzun vadede kalıcı yan etkileri olabiliyor ve silah sektöründen farkı yok. Doktor bana ilaç yazmıştı ama ben fazla bilinçli olmayarak tükürüyordum o hapları ve pişman değilim. Modern tıpdan yüz çevir demiyorum ama alternatif tıbbı tavsiye ederim bu konuda. Sende tam olarak şu var diye teşhis koyabilecek birisi değilim ama o endişe halini iyi bilirim. Hayat kalitesini düşüren bir konu olduğu için bize danışman iyi olmuş. Sakinleştirici bitkisel çaylar iç, zevk aldığın bi spora ağırlık ver, namaz kıl, güzel vakit geçir, kendini sakinleştirmeyi öğren çünkü birşey olmayacak. Ben bir süreç halinde böyle atlattım ilaçsız. O gece sen ''imsomnia'' hastası olduğun için değil ''ya uyuyamazsam'' diye endişelendiğin için uyuyamadın. Yorgun düştüğünde ise mışıl mışıl uyudun çünkü o panik hali kalmadı ehehe. Tekrarlıyorum kendini sakinleştirmeyi öğren. Bilincini arttırıp rahatlaman için güzel bir araştırma yapmanı tavsiye ederim. İyi geceler Allah'a emanet.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Ben önce iyileştirmeyi denemeni öneririm. Sorunun üstüne git, neyden kaynaklandığını anla, mantıksız olduğunu kavra vesaire. Bir anda iyileştiremezsin tabi ki zaman alır, bu süreçte yine aklına böyle paranoyak düşünceler gelebilir, böyle düşünceler aklına her geldiğinde bunların saçmalık olduğunu tekrar tekrar hatırlatman gerek kendine. Genel olarak bütün hastalıkları böyle çözüyorsun zaten. Gerçek hayatta da yüz yüze gelmeyi deneyebilirsin, faydalı olur sürece. Örneğin su kaydırağından kayacaksın ve aklına "Ya bir şey varsa ve ona takılırsam, ya kayarken bir yerimi kırarsam" gibi kuruntular geliyor diyelim, onlara kulak asmadan kay mesela (bu sadece bir örnek, fikir versin diye söyledim). Gerçekten de sadece kuruntulandığını görmene ve boş düşünceler olduklarını özümsemene yardımcı olur. Ha eğer hastalık ağırsa ve üstesinden gelemiyorsan o zaman psikologa filan başvurabilirsin ama dediğim gibi, ben önce bi iyileştirmeyi denemeni öneririm.

Ayriyeten sakinleştirici çaylar, daha sakin bir yaşam filan da elbette iyileşme sürecine katkıda bulunabilir ama tek başına yeterli olmaz; sadece semptomu çözer, bastırmış olursun. Hastalığın kökünü kesmeden dallarına geçmemek lazım -tabi eğer bundan tam anlamıyla kurtulmak istiyorsan-.
Kullanıcı avatarı
Priso
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Gördüğüm kadarıyla zihnine giren saçma sapan vesveselerin -ki bu olağan bir durum- üstünde fazlaca durup onları besliyorsun, sonra başına bela oluyorlar. Yine de iyi bir psikoloğa görünmende fayda var. Fakat tetikte ol, Rosenhan Deneyi'ndeki gibi götten analiz yapıp alakasız bir tanı yapıştırmasınlar.
alfaolmakistiyorum
Çaylak

Okunmamış mesaj

Kesinlikle bir psikiyatr muayenesinden geçmeniz şart gibi görünüyor. Bende de çok oluyor o tür korkular bazen kötü bir haber okuduğumda aynısından bana da olur mu diye uzun uzun olmaması için dua ediyorum aklımdan çıkana kadar ve bunun nedeni yıllardır tedavisini gördüğüm bipolar affektif bozukluk. Bunun tedavisini psikologlar yapamıyor malesef çünkü ilaç verme yetkileri yok... Yıllardır tedavi oluyorsan neden geçmedi diyebilirsin haklısın da; bunun nedeni ilaçların yalnızca hafifletmesi ve uykuna dikkat etmediğin sürece neredeyse hiç bir fayda sağlamaması... Araştırıyorum sürekli bir çaresi bulundu mu diye ama yok yani sadece hafif hafif ilerlemeler var sadece... Siz yine de bir psikiyatriste görünün derim çünkü başka hastalık ta çıkabilir hem belki daha kolay tedavi edilebilir bir hastalığınız vardır umarım...
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık