Tam olarak tanımlayamadığım durum

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

MrX
Çaylak

Okunmamış mesaj

Arkadaşlar misalen arkadaş grubu bir konuda yardım istiyor.(Odun taşıyorlar mrx gel sen de el at).Fakat çocuklara yardım etmek de içimden gelmiyor yorucu iş uğraşamam.Açıkçası ben o konuda yardım istemem kendim yaparım.Yardım etmezlerse de eyvallah der geçerim.Ama bunlar yaptığın ayıp havasındalar trip atıyorlar dışlama moduna giriyorlar.Olayı çok büyütüyorlar.Ben de diyorum acaba onlr mı haklı.Kendimden emin olamıyorum.Aynı şeyi onlar bana yapsa ben ayıp yaptınız desem iplerler mi muamma.Yardım etmememin bir başka sebebi de çocuklar zırt pırt beni bozan böyle ortamın kralı gibi takılan tipler.Açıksası yardım etmek istemediğim konuda hayır demeye çekiniyorum.Arkadaşlara ayıp olur mu ama yapmak da istemiyorum neden zorundaymış gibi içimi kemiren bişey var.Dışlarlar mı yalnızlık korkusu mu var çözemedim.Trip atsalar haklıymış gibi de davranmasını iyi biliyorlar.
Kullanıcı avatarı
Sokratesin Sakali
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kanka seni anlıyorum , aynı dönemlerden geçtik bir çoğumuz .
Öncelikle kimseye bir şey borçlu değilsin - buraya dikkat , vefa borcun olan insanlar olabilir - , ki düzenli çevrendeki moronlara yardım edip etmemek senin tercihin olmalı , başkalarının dayatması yahut sözel olmayan bir şekilde dışlama tehditleriyle değil. Yardım etmek istemediğin halde ediyorsan , demek ki burada kişisel özgürlüğünü kazanamama durumu var. O nedenle sorunun kökenine odaklan , dallarına değil. Kişisel özgürlüğünü kazanmak sana baskınlık da kazandıracak ve böyle durumlarda sikertecek duruma geleceksin. Peki bunu nasıl başaracaksın ? Elbette akıl gelişimi ve telkinsel eğitimle. Zaman alır biraz lakin temelli çözüm budur.
Akıl gelişimi ve telkinsel eğitim nasıl kazanılır ? Kut sahibi bir insanın yazdığı şaheser var . Onu incelemen, üstüne çalışman seni çok geliştirir. Ben zaten yaptım diyebilirsin , yeterince iyi olamamış derim bende. Travmalardan kaynaklı , yalnız kalma , dışlanma korkun olabilir . Tcma bu travmaları çözüp , hastalıkları iyileştirmeyi öğretti bize. Bu çok önemli bir şey .

Nitekim konu dönüp dolaşıp başlığın bize hayatımızda gerekecek bir çok donanımı kazandırmasına dönüyor. Başlığa hakkını vererek adam gibi çalışman halinde bunları zamanla aşacağını düşünüyorum. Unutma insanın aynası alın teridir.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Onlara bu gücü kendin verdiğinin farkında değil misin? Bir yerden güç alıp sana dayatma yapıyorlarsa, aldıkları bu güç nereden geliyor? Onların arkadaşlıklarına, seni iyisin diye pohpohlamalarına yahut trip yapmamalarına mı ihtiyacın var yoksa kendi kararlarını veren güçlü bir birey olmaya mı?
Ortam lise diye tahmin ediyorum. Mezun olunca hiçbiriyle görüşmeyeceksin. Ölünce kimseyle muhattap olmayacağın gibi, sadece kendi iradenle yaptıklarının hesabı olacak. Şu an oranın ortamı, insanların ilgisini çekmek sana önemli gibi gelebilir. Hepsi sadece hayalden ibaret. Sıkıntıları yaşamanın sebebi odak noktanın yanlış yerlerde olması. Daha derine in, soruları sor ve çekinme. Yolun açık olsun dostum.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık