Zayıf hissetmek

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

MrX
Çaylak

Okunmamış mesaj

Geçen seneki zorunlu ortamımdan kurtulunca baya gelişme gösterdiğimi düşünmüştüm fakat tek fayda çevremin değişmesiymiş.
Önceki okulumda insanlar abuk sapuk yaptığım hatalara ya nasıl yapamıyorsun xd , ya ben senin eline sokayım diye imalı konuşunca sırıtınca vs ne bilim içim parçalanıyor kitlenip kalıyorum zayıflık hissediyorum o esnada.
en basitinden oyunlarda yapılan hatalar futbol cs vs vs
O esnada otomatik bir cevap veremiyorum.
Direk sol beyin devreye girip çeşitli argümanlar meydana çıkıyor.
Gülüp geçersen bu doğru ama dur bu da içime sinmedi şebek gibi hissettim.Kendini ezdirme olmaz öyle diyorum.
Karşı çıkıp laf etmek de sinirlendiğimi gösterir e bu da olmaz gibi o esnada düşünüyorum.
Haliyle ikilemde kaldığım için susup kalıyorum.

Mesela hata yapıyorum yanımdaki bağırarak ezikliyor toplu şekilde gülüyorlar ama cidden malca bir hata ben de o esnada ezik hissediyorum.
O esnada susup kalmak istemiyorum zayıf hissetmek istemediğimden bir şey yapıp içimdeki o kötü hissi bastırmak gerek.
Bu mesela laf sokana karşılık verip enerjisini çalmak gibi bir şey.
O esnada onu mu yapsam bunu mu yapsam diye düşünmek zararlı biliyorum.
Fakat tamamen saldığım zamanda da susup kalıyorum.Bu da içimi yiyor.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Öncelikle şunu idrak etmen gerekli. Sen sağlamsan ve bundan emin isen, dışarısı seni asla ama asla etkileyemez. Seni etkileyen tek şey aslında senin kendin hakkında olan düşüncelerin.

O saldırıların aslında senin ile bir ilgisi yok. Onlar sadece kendi yetersizliğini bastırmak adına sana saldırıyorlar. Ve bu sana etki ettiği için bunun ardı arkası asla kesilmiyor. Reaksiyon veriyorsun, en büyük hatan bu.

Çok zengin bir insan düşün. Adamın biri onun karşısına gelse iki tane yüzlük çıkarıp hahaha fakire bak lan felan yapsa ne kadar etkili olur? Gülüp geçer adam. Senin olayın da bu. Etrafındakilere reaksiyon vererek onları besliyorsun. Cevap vermek ve reaksiyon vermek farklıdır. Güçlü olan cevap verir, zayıf olan ise dürtüsel reaksiyonlara kapılır.

Bunu küçük çocuklarda bile gözlemlersin, karşıdakinin zayıflığını gördüğü an bastırırlar. Sen yapma felan desen bile etkilemez, neden? Çünkü senin zayıflığın onu besliyor, seni zayıf görmek, tepki verdiğini görmek onu daha güçlü hissettiriyor. Peki nasıl cevap vereceksin?

Bir kere aklının güçlü olması ve düşüncelerine daha iyi hakim olman gerekiyor. Futbol mesela en basitinden hatalar oyunudur. Oyunun doğası hataya müsait, messi de olsan ronaldo da olsan sahada hata yapıyorsun. Hata yapmak asla ama asla seni daha değersiz kılmaz. Şimdi futbolu ya iyi oynuyorsundur ya da kötü, yeteneğin vardır ya da yoktur. Öncelikle kendini ve yeteneklerini bilmen gerekir. Hızlı mısın, top hakimiyetin mi iyi, yoksa öldürücü paslar mı atıyorsun? Kendini biliyorsan, tek bir pozisyonda yaptığın hatadan dolayı sana saldırmalarını umursamazsın.

Cevap ise aksiyonla verilir. Çıkarsın sahada sikertirsin ve elinle sus işareti yaparsın mesela. En doğru cevap budur. Hayatta da böyledir, seni eleştirene yahut boş konuşana realiteyle cevabını verirsin. Konuşmana bile gerek kalmaz. Bu sebeple saldırıları kişisel alma. Ruh sağlığı yerinde olan birisi, diğerinin üstüne basarak yükselmeye zaten çalışmaz. Onun aşağılık kompleksinden tut milyon tane hastalığı vardır. Sen işine bakacaksın. Yolda yürürken hırlayan her köpeğe taş atmaya kalkarsan bu sadece vakit ve enerji kaybı olur. Sen sadece doğru olanı yap, gerçeklerle sikert ve başarılı ol. Emin ol verebileceğin en iyi cevap budur.
az7
Sürgün

Okunmamış mesaj

O insanlar bu muameleleri yapmak için seni özel olarak seçmediler içlerinde ki boku,nefreti bir şekilde yansıtacaklar bunun içinde kendilerine kum torbası ararlar, biraraya gelince de sapkınlıkları artar, counter strike oynarken takımda son kişi kaldığında başlarlar taktik vermeye halbuki olay senin zekana kalmıştır, rapor vereceksen konuş yoksa kes ama sikik algılarıyla bu durumu idrak edemezler, yapılması gereken betalarla hiçbir şekilde takım haline gelmemek ve zaman geçirmemek. Online oyun oynarken illa rast gelirsin de bu durumda zaten daşağına bakarsın.

Hatalarınla ilgili olarak; hataların,davranışların sadece seni bağlar doğrusuyla yanlışıyla, kimseye muhtaç değilsin - eğer öyle ise bu durum üzerine düşün, şartlar seni zayıf düşürmüş olabilir, çalış,çabala ve zincirlerini kır - bunu bil ve buna göre davran, nasıl bilmen gerektiğinde başlıkta anlatılıyor, betaların davranışlarıyla ilgili algoritmaları kavramaya bak, eylemlerini yaparken daha emin adımlar atacaksın zaten.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık