Danışma/Toplanma Fikri

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Ben bu tarz bir mevzuya kafama takılan birkaç yer dışında olumlu bakıyorum. Üzerine tartışılacak konu hakkında doğru hükmü veremeyebiliriz levelımızı aşan şeyler olabilir. Geçenlerde forumdaki eski mesajları okudum ve birkaç konuda yetersiz hatta yanlışa kayabilecek hükümler verdiğimizi farkettim, bilhassa kendi mesajlarımda da farkettim yani. Toplu olarak bir araya gelirsek o çalışma ortamında daha disipline olabiliriz fakat birbirimizi yanlış da yönlendirebiliriz kaş yaparken göz çıkartırız. Hoca dehanni'nin bahsettiği eldeki malzemenin kalitesi bu oluyor.

Şöyle bir şey olabilir; bir grup kurulur yalnız üzerine hüküm verilecek konular değil de disiplini korumak ve daha motive olmak için günlük yapılan çalışmalar konuşulur. Misal herkesin günlük taskları olur ve her akşam ''bu iş halledildi'' tarzında bir rapor gruba yazılır. 9 kişi böyle yazarsa 10.kişi bu ortamdan etkilenir kendine çeki düzen verir. Yalnız yine bir nüans var, anlamadığı halde diğerleri çalışıyor diye çalışan birisi olursa da bu kişi kendisine zarar vermiş olur, o 9 kişi de bu adamın kapasitesini aşan bir oluşuma onu dahil ettikleri için suçlu olur.

Bu istismarın engellenmesi için daha yetkin birisinin grubu kurup yetkin olduğunu düşünüdüğü kimseleri alması gerekir -bu kararı verebilecek o kadar yetkin birinin olduğunu düşünmüyorum aramızda, moderatör ekini dahil etmezsek- veyahut gruba isteyen dahil olur ama kendi kendisine temel şeyleri halletmesi gereken adama önceden açıklamalar yapılır -bu açıklama ortaya yapılır tabi, o adam üzerine alınır kendi halini biliyor ise- ve o kişi kendi seviyesini bilip böyle bir yükten uzak durur -acaba uzak durabilir mi? bu da kesin olarak bilinemez mesela-

Bu günlük taskların yazılıp o çalışma ortamının oluşacağı bir oluşuma ben varım. Yalnız belli konular üzerine düşünülüp hüküme varılacaksa yokum. Yanlış öğrenme ve öğretme olayından uzak durmak için, yukarıda daha net açıkladım.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]hellsbells[/mention]
Tedirgin olduğun durumlara pek anlam veremedim. Seviyemizin üstünde olacak olaylar her daim olacaktır, bu bir şey yapmamak adına bahane sayılamaz. Nitekim neyi bilip, neyi bilmediğimizin farkında olmamız çok önemli. Dediğin türde hatalar çok fazla oluyor, ben de aylar sonra okuduğum mesajlarımda bir çok moronluk görüyorum. Fakat şu da var; sen bunları görebiliyorsan demek ki aynı kişi değilsin, bu da hoş bir olay.

Yetkin birisi olayı bakıcılığa giriyor. Biz birbirimizden sorumlu, birbirini uyaran, sabrı tavsiyeleşen, birikimimizi birbirine aktaran kardeşler olmalıyız öncelikle. Dediğin türden sapmalar bir grup olmaması nedeniyle de oluyor. Yanlış düşüncelerin ifşası sadece buraya yazdığın bir mesajda belli oluyor.

Disiplin olayı yapacağımız işlerin bir yan getirisi olarak gelecektir. Buluşacağımız ve bir tartışma yapacağımız zaman sorumluluk hissederiz. Konu neyse araştırıp, okumalar yapmak zorunda oluruz. Ayrıca grubun dinamikleri de bizi tetikte tutar. Kuran'la ilgili dini bir hüküm vermek haddimize değildir fakat araştırıp şöyle şöyle bulgular var diyip birbirimize sunabiliriz. Öncelikle başlığın daha derinine inip kafamızdaki soru işaretlerini azaltabiliriz. Açıkçası çok şey yapabiliriz. Yanlış bir hüküm ve düşünce bireysel bazda zihninde kurduğun şekilde daha kolay yeşerebilir, grup denetiminde ise bu daha kontrollüdür. Yani tedirgin olduğun şeyler aslında bireysel bazda bizi daha çok zarara uğratır durumdalar.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Şimdilik bu olaya pozitif bakanlarla bu işe başlayalım derim. Herkesin gelebileceği bir vakitte toplanıp neler yapacağımızı, grubun işlevini konuşacağımız bir toplantı düzenleyebiliriz. Cuma akşam saati ertesi günün tatil olması sebebiyle herkese uygun olacağını düşünüyorum. Siz de fikrinizi ve uygunluğunuzu belirtin. Kararlaştırıp en kısa sürede başlayalım.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

İlk toplantı için Cuma ya da C.tesi akşam 8.00-9.00 arası uygun olanlar belirtsin.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Bold yazdı: 07 Mar 2019, 06:27 İlk toplantı için Cuma ya da C.tesi akşam 8.00-9.00 arası uygun olanlar belirtsin.
Bana uygun o saatler. Beklemedeyim.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık