Kavga durumunda ne yapmalıyım?

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
EZELACTH
Çaylak

Okunmamış mesaj

MrX yazdı: 28 Eyl 2018, 17:47 Küçükken bi kıza defterimi ödünç verdim diye 10 keko beni sıkıştırıp o kızdan uzar dur diye tehdit etmişti.Bende haliyle korkarak tamam diyip o kızla iletişimi kestim.

Şimdi ise üzerinden belki 10 sene geçmiştir ama bende etkisi büyük.Fitness ve boks yaptım.Fakat kekolar bu tip birden fazla kişiyle gelip tehdit etse öyle yapma böyle yap diye ahkam kesse tamam diyip alttan mı alcaz yani.Diklensem orda 10 kişi istersem bruce lee olayım döver.

Aklıma geldikçe düşünürüm o tip bi durumda kendimi ezdirmeden karşılarında dik durmak nasıl olmalı ?

Yani gidip adama yoo kızla konuşurum hem sanane desen pata küte kavga çıkar ama o esnada tamam kardeşim dediğini yaparım demek de bana acayip koyar

Dostum bunları düşünmek yerine, bu olaylarla karşılaşmayacak şekilde davranman benim görüşüme göre daha doğru olur. Çünkü kavga cidden çözüm değil. Ama bazı zamanlarda dediğin gibi kaçınılmaz olabiliyor, ki böyle zamanlarla başa çıkmak için savunma sporlarına yönelmeni tavsiye edebilirdim ki zaten uğraşıyormuşsun. Ki şöyle bir şeyde var her nekadar teknik bilsen de sokak kavgasında ne olacağı belli olmuyor, ki bu karşındaki kişinin ne düşük bir karaktere sahip olduğu konusunda değişir. Benim verebileceğim tavsiye uzak durmaya bak ve kavgayı en son çare olarak kullan.
MrX
Çaylak

Okunmamış mesaj

Şu bizzat başıma geldi.Bir çocuk surekli dayak yedim diye ciddi ciddi o olay uzerinden taşak gecip ezmeye calisiyodu.Direk sinirime kapilip dalarsam yanlış yaparım diye düşünüyodum ama şu da var.Egoma dokunan bir olay olmasa siklemem ama yedigim dayagin lafini yapmasi cidden koyuyodu.Son olarak bunu yapanlar benden daha güçlü tipler böyle diklenmelerine karsilik olarak tekrardan çıkışsam kavga ciksa gene ben zararli cikarim.İki kere zararli cikmakta baya psikolojik acidan kotu olur.Bu tip sizden güçlü kişilerle karsilayip böyle aşağılayıcı tahrik iceren kavgadan baska cozum birakmayan laflar ederse ne yapacagimi bilmiyorum
Kullanıcı avatarı
EZELACTH
Çaylak

Okunmamış mesaj

MrX yazdı: 30 Eyl 2018, 20:30 Şu bizzat başıma geldi.Bir çocuk surekli dayak yedim diye ciddi ciddi o olay uzerinden taşak gecip ezmeye calisiyodu.Direk sinirime kapilip dalarsam yanlış yaparım diye düşünüyodum ama şu da var.Egoma dokunan bir olay olmasa siklemem ama yedigim dayagin lafini yapmasi cidden koyuyodu.Son olarak bunu yapanlar benden daha güçlü tipler böyle diklenmelerine karsilik olarak tekrardan çıkışsam kavga ciksa gene ben zararli cikarim.İki kere zararli cikmakta baya psikolojik acidan kotu olur.Bu tip sizden güçlü kişilerle karsilayip böyle aşağılayıcı tahrik iceren kavgadan baska cozum birakmayan laflar ederse ne yapacagimi bilmiyorum
Bir insan böyle bir şey yapıyorsa zaten insanlıktan nasibini alamamıştır. Kapanan mevzuyu tekrar açıp dalga geçmek nedir?. Yapman gereken şey siklememek. Umursama yani ve bu tür insanlarla vakit kaybedeceğine ilişkini kes. Etrafında güvenebileceğin insanlar olsun. Alay konusu asla olma ve gereksiz insanlarla muhabbete girme, sırf bunun için sana asosyal vb kelimeler kullanacaklarsa da kullansınlar, onları umursayan kim? yahut dediklerini önemseyen kim?

Her zaman hedeflerine doğru yürümeye çalış ve kendini değersiz görme.
İki hafta önce benim 2 katım olan bi çocukla benzer olayı yaşadım, ama muhabbet gerçekten gereksizdi, Gittim konuşmaya karşısında kavga mı istiyorsun diye sordum. Kendinden emin olmadığını gözlerinden akıtarak evet dedi. Bunu anladım ve şöyle dedim, kavgacı biri değilim, kavga etmekten yana da değilim ki belli ki sende istemiyorsun ama yanıldığımı düşünüyorsan ben burdayım dedim. Şu an çocukla gayet iyi bir ilişki kurdum ve dünden önceki gün gelip sinirle hareket ettiğini iyi ki onunla konuştuğumu söyleyerek teşekkür etti, beraber ders çalışıyoruz.

Yanlış anlaşılmasın hayatımda son 4 yıldır hiç kavga etmedim burda söylemek istediğim, bakın ben şöyleyim felan değil. Bunu hayatında topu topuna 2 kez kavga eden birinin, kendinden emin bir şekilde bunu konuşarak aşabiliyorsa herkes yapabilir demek istiyorum.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

MrX

Öyle bir durum da senin yapman gereken, yanlarından uzaklaşmaktır.
Bu seni küçük göstermez, özsaygının incindiğini düşünebilirsin, asıl olan egon inciniyor. Onları dövebilecek güce sahip olsan bile uzak dur. Hacı Tyler'in anlattığı 'Aptal puma' sendromunu oku. Onlar için harcayacağın enerji ve gireceğin riske değmezler.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

MrX yazdı: 30 Eyl 2018, 20:30 Şu bizzat başıma geldi.Bir çocuk surekli dayak yedim diye ciddi ciddi o olay uzerinden taşak gecip ezmeye calisiyodu.Direk sinirime kapilip dalarsam yanlış yaparım diye düşünüyodum ama şu da var.Egoma dokunan bir olay olmasa siklemem ama yedigim dayagin lafini yapmasi cidden koyuyodu.Son olarak bunu yapanlar benden daha güçlü tipler böyle diklenmelerine karsilik olarak tekrardan çıkışsam kavga ciksa gene ben zararli cikarim.İki kere zararli cikmakta baya psikolojik acidan kotu olur.Bu tip sizden güçlü kişilerle karsilayip böyle aşağılayıcı tahrik iceren kavgadan baska cozum birakmayan laflar ederse ne yapacagimi bilmiyorum
Kanka hard power olmadan soft power olmaz. Yani seni güçsüz gördükleri sürece böyle yapmaya devam edecekler, belli ki senin de kavga konusunda kendine güvenin epey düşmüş, bunu toparlaman gerekiyor. Toparlamadığın sürece hayatın boyunca böyle muamelelerle karşı karşıya kalırsın. Yanında eşin, çocuğun olur onların yanında sana dayılanırlar vs. Seni güçsüz gördükleri için soft power gösteremezsin yani gerçekten onlara en iyi cevapları da versen, en kral lafları da koysan, siklemesen de iş kavgaya dönecek. Kanka betalar korkaktır, neden tek kişiye 5-6 kişi birden gelip tehdit ediyorlar sanıyorsun? Tek başınayken birini sıkıştır, olayı hemen kavgayı sürükle tir tir titrediğini görürsün. Fitness ve boks ne kadar yaptın bilmiyorum ancak 2-3 yıl disiplinli yaparsan inan kimse sana yaklaşamaz.
Ha aslında teker teker gelseler hepsini döverim diyorsan bir taktik vereyim.

Betalar etrafındakilerin, çevrelerindekilerin onların hakkında ne düşündüğüyle ilgili çok ilgileniler. Bu nedenle "qool boy" olmaya kasılırlar felan. Şimdi sen okulda eğer bu betaların düşüncelerini önemsediği (yani evrimsel olarak güçlü gördüğü ağır abiler, popi jojuklar, güzel kızlar) kişilerin yanında bunların başındaki has betayı teke tek kavgaya çağırırsan, bu insanların da izlemesini istersen (o kişilerin yanında "erkek adam gibi bileğine güveniyorsan teke tek yumruk yumruğa gel, ha tabi karı gibi korkuyorsan 10 kişi de gelebilirsin, sen alışkınsındır böyle şeylere" tarzında şeyler söylersen beta tersi bir hareket yapmaya korkacağı için (mesela sen bunları dedikten sonra kavgayı izleyen onca insan arasında sana 5-6 kişi gelirse "ezoya bak teke tek gelemedi" olur ve bu onun isteyeceği son şeydir) böylece zemini hazırlarsın), baş betanın işini halledersen de zorunlu çevrende huzura erersin.

Şimdi eğer buna gücün yoksa silahlanacaksın (öyle değil lan hem fiziksel hem mental djdjd), boks güreş fitness yardıracaksın. Biliyorum taşak geçmeleri koyuyordur ancak sen onlara zayıf göründüğün için en iyisi bir sonraki olay için silahlanmak.
Eğer sana şuan zulmediyorlarsa sabredeceksin, betaların bu tavırlarını asla unutmayacaksın. En önemlisi, sen yardırdıktan sonra o bok attığın betalara benzemeyeceksin. Yolun açık olsun.
MrX
Çaylak

Okunmamış mesaj

MrX yazdı: 28 Eyl 2018, 17:47 Küçükken bi kıza defterimi ödünç verdim diye 10 keko beni sıkıştırıp o kızdan uzar dur diye tehdit etmişti.Bende haliyle korkarak tamam diyip o kızla iletişimi kestim.

Şimdi ise üzerinden belki 10 sene geçmiştir ama bende etkisi büyük.Fitness ve boks yaptım.Fakat kekolar bu tip birden fazla kişiyle gelip tehdit etse öyle yapma böyle yap diye ahkam kesse tamam diyip alttan mı alcaz yani.Diklensem orda 10 kişi istersem bruce lee olayım döver.

Aklıma geldikçe düşünürüm o tip bi durumda kendimi ezdirmeden karşılarında dik durmak nasıl olmalı ?

Yani gidip adama yoo kızla konuşurum hem sanane desen pata küte kavga çıkar ama o esnada tamam kardeşim dediğini yaparım demek de bana acayip koyar

Demek istediğinizi anladım hard power olarak kendimi geliştiriyorum fakat bu keko diye tabir ettiğimiz yaratıklar ile kız meselesi tarzi bir durumda o kizdan uzak dur dediyse

Ona istedigini yaniti vermek veya
Tam tersine diretip diklenmek var.

Fakat orda birden fazla kişi var.

E o cocugun dedigine de tm ok diyip o kizdan uzak durmak da karakterime ters.

Demek istedigim bu tip çıkmazda boyun eğip o kizdan uzak mi durmak gerekir.

Her ne kadar kendimi fiziken gelistirsem de birileri çevre olarak üstünse ona boyun egmek zorundayiz gibi bi durum var

Kafam karışık yani aydınlatırsanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Sokratesin Sakali
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Şimdi ise üzerinden belki 10 sene geçmiştir ama bende etkisi büyük.
Kanka bence senin bu konuda travman var , onun için bu kadar endişelisin . Bu travmayla yüzleşip aşman gerek.
Son sorduğun soruyla ilgiliyse , spesifik bir cevap vermek istemiyorum. Travmanı aş , gerekli silahları kuşan - pala değil kanka , boks , vücut geliştirme filan - , Tanrı isterse bir sorun olmayacaktır. Ayrıca bu gruplara dair iyi gözlem yap , dinamiği anlamak sana hareket esnekliği sağlar.
Ha diyelim tüm bunlara rağmen iş kötüye gidiyor , dayak yiyeceksin . Karşındakilere, ne olursa olsun yanında birisini de götüreceğini hissettir ,götleri sıkacaktır. Sen onları birlik/beraberlik halinde sanıyorsun, oysaki onların kalpleri darmadağınık/parça parçadır. O kişiyi seçme lüksün olursa , grup liderini indirmeye bak .
Ayrıca kanka kimsenin onurunu incitmesine göz yumma , sınırın ve kendine saygın olsun . Saçma sapan kız mevzuları için kendini tehlikeye atma tâbi . Ama iş kız konusunu aşıp seni sindirmeye geçerse , göz yumma buna . Ne yapman gerektiğini senin bizzat bulman gerekiyor .
MrX
Çaylak

Okunmamış mesaj

Travmatik bir durum olduğuna ben de katılıyorum.
Fakat kafa karışıklığı senin yazında da var.
Beni sindirmeye çalışıyorlar buna izin vermek yanlış ama saçma bi kız mevzusu için diklenmek saçma
Zamanında sürekli böyle 10 15 kişiyle gezen torbacı tiplerin olduğu bir ilkokul ortaokulda yetişince arada ben süt oğlanı olarak çok ezildim.
Çevrem sıfırdı resmen

Beni sindirmeleri artık oto pilota bağlamış gibi.Ben de hep şunun korkusu var çevresiyle gelen adam her türlü döver.Ama onun suyuna gitmek koyuyo.
Kullanıcı avatarı
Sokratesin Sakali
1. Nesil

Okunmamış mesaj

MrX yazdı: 04 Kas 2018, 15:44 Travmatik bir durum olduğuna ben de katılıyorum.
Fakat kafa karışıklığı senin yazında da var.
Beni sindirmeye çalışıyorlar buna izin vermek yanlış ama saçma bi kız mevzusu için diklenmek saçma
Zamanında sürekli böyle 10 15 kişiyle gezen torbacı tiplerin olduğu bir ilkokul ortaokulda yetişince arada ben süt oğlanı olarak çok ezildim.
Çevrem sıfırdı resmen

Beni sindirmeleri artık oto pilota bağlamış gibi.Ben de hep şunun korkusu var çevresiyle gelen adam her türlü döver.Ama onun suyuna gitmek koyuyo.
Kanka yazımda kafa karıştıran noktayı söylersen sana daha iyi yardımcı olabilirim .

Aynı ortam bende de vardı , ilk ve orta okul boyunca . Biliyorum o durumu . İster istemez beyin hayatta kalma mekanizmasını devreye sokuyor. Altan al , ezil asla ama asla karşılık verme . Bunu söyledi uzun zaman boyunca . Ama anlaman gerek , bunun bir sonu yok . Sen alttan aldıkça , üstüne daha fazla gelecekler . Onlar toplu gelince sen daha fazla sinip alttan alacaksın . Çıkmaz sokak .

Mesele kız konusunu filan de değil . Yani onla ilgili ama tamamen değil . Senin yapabileceklerini somut bir şekilde görseler aynı şekilde davranabilirler miydi ? Elbette davranamazlardı . Aslında köpek gibi korkuyorlar. Aşağılık bir kaç it olduklarının farkındalar - akılla gelen bir farkındalık değil bu - . Seni sindirilmesi gereken düşman potansiyeli olarak görüyorlar. Uygulamaya da koyuyorlar. Sen de sayıları çok olduğu için korkuyorsun . Bu bir sorun değil , normal bir duygu . Ama kanka asıl cesaret ,korkmana rağmen kararlılığını korumaktır . Korkuyor musun ? Güzel , o halde cesaretini keşfetmek için bir fırsatın var . Bu dediğim de 20 kişiye koşarak dal değil kanka . Sana şiddet uygulamaya kalkarlarsa gerekeni yap. Ha yok onun yerine liselilerin yaptığı gibi göğsünü dayayıp , seni itiyorsa uzaklaştır kendinden , it . Mesafeyi aç . Böyle bir şeye tahammülün olmadığını göster artık . Gerekirse dayak ye , sonra hepsini tek tek döv.

Böyle bir eleman vardı . Eleman kick boksla uğraşıyor . Her neyse lisesinden bir kaç kişiyle takışıyor . Kalabalık gelip dövüyorlar elemanı. Tabi iş burada kalmıyor . Bundan sonrası William wallace mode on sjdjfkff . Eleman hepsini tek tek yakalayıp dövüyor . İntikam için bunu dövüyorlar grup olarak . Tabi bizim eleman yine hepsini tek tek yakalayıp dövüyor . Daha sonra durum öyle bir noktaya geliyor ki tuvalete bile grup olarak gidiyorlar sbsjdmfkf. Bu olay lisede geçiyor diye hatırlıyorum . Ama mantığı almaya çalış.

Çevresiyle gelen adam , kendine güveni olmayan , aşağılık sırtlanın tekidir . Başlıkta da daha önce denilmiş. Herkesin önünde o mala meydan oku. Pısacaktır yahut senle dövüşecektir . Pısarsa , konumu sarsılır. Ha dövüşmeyi seçerse olay sende bitiyor. Bu tiplerin amacı sindirmek olur genelde , kavga değil. Kavgayı ancak kendinden daha zayıf gördükleri birisine karşı yaparlar. Yahut kendisini üst konuma çekmek için denk gördüğü birisiyle . Tabi bu bahsettiğim sosyal çevreye göre de değişebilir .

O oto pilotu kır kanka. Çünkü yanlış oturmuş durumda . Seni de baya kötü etkiliyor gördüğüm kadarıyla . Kalıp bir şeyler oturtmak taklit olur . O nedenle travmalarının üstüne git . Aş . Derinleş öğretide , başlığa, hacıya çalış. Kuranı aksatma . Bunlar konuyla ilgisiz gibi gelebilir lakin öyle değil. İçsel baskınlığın geliştikçe senin üstüne gelmek onlar için daha zor olacak . İllaki azıp gelen olacaktır , onları da itinayla sikmek zorundasın . Çünkü bazen tek çözüm yolu bu oluyor. Şunu bil kanka , olay dayak yiyip yememekte değil .

Tanrı yardımcın olsun .
Kullanıcı avatarı
0neofthepeople
1. Nesil

Okunmamış mesaj

..
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık