Altın dişi hakkında

Sorularınızı bu forum altında paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
RescueL
Çaylak

Okunmamış mesaj

Beyler düşünürken blogda birbiriyle çelişen iki tane yazı geldi aklıma.
Bir tarafta iyi dişi yoktur derken, diğer tarafta olduğunu ve çok iyi bir yapısı olduğunu söylüyor. Hangisine inanmalıyız?

"İyi ve evliliği hak eden dişiler var mıdır ?
Sevecen ve anaç olanlar, çok iyi hissettirenler var mıdır ?
Yoktur…
Sadece rol keser."

"Şuan birlikte olduğum dişi bir altın dişidir ve bir alfanın tahammül edebileceği tek dişi türüdür.
Zeki, anlayışlı, anaç, değer bilen bir yapısı vardır ve yeri geldiğinde çok korumacı olur."
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Kanka öncelikle şunu anla senin çelişki diye düşündüğün yerler farkındalık seviyenin gelişmesine bağlı olarak anlayabileceğin nüanslı kısımlar. Senin şuanki kapasiten anlamana yetmiyor olabilir, hakaret manasında söylemiyorum.
Bak şimdi bunu kentsel dönüşüm projesi gibi düşün. Senin elinde gecekondu tipi temeli sağlam olmayan, temelin üstünde de yıkık dökük düzgün bi şekli olmayan bina (zihin yapın/bakış açın) var. Bu yamuk binanın üstüne en sağlam katları da çıksan bina ufak bir sarsıntıda yıkılabilir. Bunun için önce gecekonduyu tamamen yıkmalı ve temeli sağlamlaştırarak bu yeni temelin üstüne kat çıkmalısın.
İlk alıntıladığın yer gecekonduyu yıkarken, ikinci alıntıladığın ise yeni bina için temelleri atmaya başlıyor.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

++ Tcma aslında sana ilk olarak "senin şuana kadar etkileşimde bulunup iyi niyetli, masum sandığın dişiler aslında senin sandığın gibi değil, sadece rol kesiyorlardı." diyor ve gecekondunu yıkıyor.
"Ama bak burada alfaya yakışan başka bir dişi tipi daha var, daha alfa olmadığın için senin birlikte olduklarına benzemez; yani henüz tanımıyorsun bu tipi." diyerek sağlam bir temele giriş yapıyor.
Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil

Okunmamış mesaj

"İyi ve evliliği hak eden dişiler var mıdır ?
Sevecen ve anaç olanlar, çok iyi hissettirenler var mıdır ?
Yoktur…
Sadece rol keser."

Bu yazı hayatında gördüğün ve göreceğin neredeyse bütün dişiler için.
Dişilerin olduğu bir ortama girdiğinde kafanda bu cümlelerin olması daha iyi. Analiz etmemiz de gerekiyor ama bu cümleler genel dişi algısı için. Kadınlar iyi diye bir algın olsaydı bile katil bir kadın görünce bu kadın normal değil diye düşünecektin. Şimdi de analiz edip bir omega dişisi görünce "hm bu normal bir dişi değil" diye düşeneceksin. Hiçbir iyi dişi yoktur yalnız altın dişi vardır. Tcmanın amacı bizi dişilere karşı uyarmak. O yüzden dişiler iyi değil lan aslında diyerek senin bakış açını değiştiriyor. Benim hayata bakış açım değişmişti okuyunca. Gerçi şimdi işler iyi değil. Tohum-çorak toprak olayı bir adanmamışlık filan var üstümde.
Kullanıcı avatarı
Priso
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Önce akılsal eğitim açısından bakalım. Ne söylendiğini, kimler için, eserin hangi kısmında, hangi bağlamda söylendiğini ayırt edebilmek, bu yolda çaba sarfetmek akılsal eğitimin bir parçası. İlk verdiğin alıntı başlığın en başlarından alınmış, ki o sıralar başlık ağırlıklı olarak "Akılsızlar Ligi 101" dersi kıvamındaydı. Yazılanların akılsızlar ligi kadınları için söylendiği buradan belli.

İşin telkinsel boyutunda ise aşamalı eğitim söz konusu. Önce gerekli kritik uyarı yapılarak yanlış inançlar yıkılmış, sonrasında istisnalardan bahsedilmiş. O günkü okuyucu kitlesinin mentalitesi genellikle "Qıslar çiçekhdir, melekhdir, oysh yavrum yerim shu dadluluğa baqh" şeklinde olduğu için ilk başta bunu yıkmak gerekiyordu. Bunun için, ilk verdiğin alıntıdaki kritik uyarı yapıldıktan ve okuyucu bu uyarıyı az çok özümsedikten sonra, nadir olması nedeniyle bir istisna sayılabilecek altın dişiden dolayısı ile akıl liginden bahsedildi. Düzen bu şekilde kurulmasa, yani Tcma önce direkt altın dişiden bahsetse falan, ortalığın her hoşlandığı kızı altın dişi zanneden mallarla dolması kuvvetle muhtemeldi. Ki şu an dahi, kritik uyarıların yapılmasına rağmen, o mallardan okuyucu kitlesi içinde bolca mevcut.

Aşamalı eğitimin başka bir örneğini hacı'nın duygularla ilgili yazılarında bulabilirsin. Başlarda duyguların esiri olmama konusuna muazzam ağırlık verirken ilerleyen kısımlarda yavaş yavaş duyguları itaate alma ve hakikate kalibre olmuş duygulardan bahsediyor. H.t. pdf'te 72'den 106'ya kadar okuyarak genel fikir edinebilirsin.
alfaolmakistiyorum
Çaylak

Okunmamış mesaj

Altın dişi olmak hakkında benim de merak ettiklerim var. Bazı alfalıkla ilgili forumlarda dişileri karakterlere ayırmışlar;

deneysel/yatırımcı
Reddeden/meşrulaşrıran
Gerçekçi/hayaleperest

Gerçi siz daha iyi biliyorsunuzdur...

Her neyse benim merak ettiğim bunlardan hangisi altın dişidir?

Mesela ben deneysel, meşrulaştıran ve gerçekçi karakteri kendime yakın buldum altın dişi olma ihtimalim var mıdır?
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]alfaolmakistiyorum[/mention]

"tüyo: altın dişilerin %99.9'u yrg'dir...
pandora's box çok acizce anlatmış ; fakat en azından kafanızda yalan yanlış da olsa bir şeyler canlansın."

Gördüğün üzre yatırımcı-reddeden-gerçekçi tipi altın dişiye uyuyor. Toplumda altın dişi bulunma oranı çok çok düşük. Türk olup alfa-altın dişi olan bir ünlü de yok bu da başlık zamanında açıklandı. Hiç böyle triplere girme baştan bunlar ego - kendini abartma adına sana zarar verecektir.

Altın dişi buraya gelip "ben altın dişi miyim?" diye sormaz, bunu anlayacak kadar anlayışı gelişmiştir. Sen daha "alpha", "alfa" arasındaki farkı anlamamışsın yaptığın analizde. Altın dişiyi de öyle her önüne gelen zaten ayırt edemez, hele bu sanalda felan çok zor bunu yapmak için öğretide çok derin olmak ayrı bir ilim gerektirir.

not: , bu video benim bildiğim usta tarafından onaylanmış tek altın dişi örneği
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

[mention]alfaolmakistiyorum[/mention]

Alfa ve altın dişi kavramları bu kadar basit değil. Hayatı anlayabilmen ve hakikate kalibre olabilmenle, bu uğurda kendini serpiltmenle alakalı. Yani pandoradaki belli tiplemelerde olmakla altın dişi olamazsın. Ha tcma "altın dişilerin %99'u yrg'dir" yazdı. Buna rağmen yatırımcı-reddedici-gerçekçi olan herkes altın dişi olacak diye bir durum yok, çünkü bu olay sadece bu parametrelerle değerlendirilmiyor.
Yazdığın yazılara bakılırsa farkındalık seviyeni düşük görüyorum, altın dişi felan değilsin ve buna çok uzaksın.

[mention]Bold[/mention]

Kanka şimdi tcma link attığın dişiyi altın dişi diye örnek verdi ancak bunu okuyucuların kafasında belli noktalar oluşması için yaptı. Yani pop kliplerindekilerden ziyade daha efendi, ağır bir duruş ; mimikler-jestler abartı ve yapmacık değil gayet yerinde ve doğal, fiziği düzgün e hoş da bir dişi olunca başlangıç seviyesindeki okuyuculara bu şekilde aktarmak gayet mantıklı. Yani aşamalı eğitim için yerinde bir hareket ancak altın dişi olup olmadığını bu videoya bakarak anlayamazsın.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]hoca dehanni[/mention] : bana göre buna odaklanmak gereksiz, dediğin doğru da olabilir yahut gerçekten altın dişi de olabilir. Bu terimler sonuçta onun keşfi ve tüm süreç boyunca bu düşünce sistemini,öğretiyi bize anlatıyor. Fakat paylaştıysa demek ki önemli nüanslar, çıkarım yapılacak şeyler vardır. Diğer örnekler için de bu geçerli Cristiano Ronaldo da bir alfa modeli, şimdi benim oturup bu adam gerçekten alfa mı değil mi diye düşünmem gereksiz olur. Bu adamı farklı yönlerden inceleyip iş ahlakı, davranış biçimi vs gibi çıkarımlarda bulunmak fayda sağlayacaktır.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

[mention]Bold[/mention]

Kanka ben farklı bir şey söylemedim zaten. Kafanda belli kalıplar oluşur bu metaforsal örneklerle. Odaklandığım yer orası değil. Sen orada nüansı belirtmediğin için ben yazma ihtiyacı hissettim nüansı anlayamayacaklar için. Bir şeyi açıklarken nüansları belirtmelisin, bu senin farkındalık seviyeni ortaya koyar, hem de okuyanlara faydası dokunur.

Ayrıca şunu da belirteyim "Türk olup alfa-altın dişi olan bir ünlü de yok" derken bunun bir ırkla alakası yok bütün dünyada bu olay böyledir çünkü insan farkındalığını geliştirdikçe menfaat için kendini topluma satma ihtiyacı duymaz, yalancı sevgi gösterileri göstermez.

Tcma ilk zamanlarda alfa erkek/altın dişi metaforları, üstte alıntıladığım tarzda sözleri kullanıyor ancak bunlar eğitimin bir parçası. Biz ise şuan başkalarına açıklarken detaylandırmak durumundayız çünkü ilk zamanlardaki anlayış seviyemizi aştık ve başkalarının da aşmasına vesile oluyoruz, ayrıca kendi anlayış seviyemizi de belge niteliğinde kanıtlamış oluyoruz.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık