Saha Görevi 1

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Görevi ilk yaptığım zamanlar forumdan falan haberim yoktu sadece başlığı okuyordum ve analizleri yazmamıştım, görevlere tekrar başladım. Yaptıkça aynı başlığın altına girerim, flood yapmamış olurum bu sayede.

2 li grup: (24/08/2018)

B: selam kızlar size bir şey danışmam lazım

K1: (garip bakışmalar) buyur

B: Genel olarak kızlarla konuşmakta sıkıntı çekiyorum bunu aşmak için ne yapabilirim sizce?

K1: (gülerek) konuşabilirsin başkalarıyla

B: Tam olarak bunu yapıyorum (toplu gülüşme)

K2: Bence bir sıkıntı çekmiyorsun ya öyle löp diye oturdun (gülüşmeler falan)

B: İşte bu da bir adım yavaş yavaş aşıyoruz, ee siz napıyorsunuz tatile mi geldiniz?

K1,2: Evet, normalde istanbulda oturuyoruz sen nerde oturuyorsun?

B: ---‘da işte

K1: Hmm, okuyor musun peki?

B: evet –‘da – bölümü, siz?

K1: Ben tekrar hazırlanıyorum K2 daha lisede (K2 ye bakıp ne kadar küçük olduğunu gösteriyor)

B: (K2 ye bakarak) Bi 10 yaşında falansın o zaman

K2: (olumlu bir tavırla) aynen hatta 10 çok oldu ya (gülüşmeler)

B: Peki sizce üzerimde bir çekingenlik var mı, şu ana kadar tespit ettikleriniz neler? (10 dakikaya yakın muhabbet etmiştik)

K1: Yok gayet rahat konuşuyorsun işte

K2: Sempatiksin konuşuyorsun bence ya sıkıntı yok

B: Anladım…

Ardından gündelik hayat sohbeti, bölüm muhabbeti falan;

B: Kızlar ben artık kalkayım, ee daha işlerim var

K1: Başkalarıyla da konuşacaksın dimi (kız piç smile attı)

B: Eh işte kem küm (gülüşmeler), hadi görüşürüz iyi tatiller size

K1,2 : Hadi görüşürüz kendine iyi bak!

Bir ikili gruba daha yaklaştım rus çıktılar; (24/08/2018)

B: Hey kızlar naber

K1,2: No Turkish

B: What about English?

K1,2: No, no

B: So you can’t speak English?

K1,2: (ellerini açıp anlamadıklarını gösterdiler)

B: Hmm okay… Good night girls!

Sahilde outran üçlü kızın yanına oturdum; (25/08/2018)

B: Selam kızlar, oturuyorum buraya? (ve oturdum)

K1: Buyur hoşgeldin (noluyor bakışları)

B: Öyle geçiyordum ve oturup muhabbet etmek istedim biraz

K3: (diğer kızlara dönerek) tanıyor musunuz?

K1,2: Yok ya

K3: Ee biz seni tanımıyoruz nerden bilelim temiz biri olduğunu?

B: Ee ben de size tanımıyorum aynı şey geçerli (ufak bir gülüşme)

K2: Böyle bir şey başımıza ilk defa geliyor biz normal de çekingen birileriyiz

B: Sıkıntı yok bunlar hep sosyal tabu işte hepimiz böyle böyle aşıyoruz

K1: Bu kamera şakası falan mı bizi deniyorsun (gülüşmeler)

B: Yok canım öyle geçerken uğradım işte

K3: Hmm, bak ben avukatım bi sıkıntı olursa…

B: Ben de – sayılırım (o an alakasız bir meslek olduğu için iyi güldük)

K2: Ee nerde okuyorsun?

B: --‘da işte

K3: Orası hayalimdi eskiden, bu arada kaçıncı sınıfsın??

B: --’ a geçtim

K2,3 : (yaş itibariyle 30’a yakınlarmış bunu öğreniyorum ve;) Nasıl ya olamaz daha büyük gösteriyorsun (gülüşmeler)

B: Bunu ilk defa duymuyorum ya ehehe

K2 : Neredeyse öğrencim yaşındasın be, matematik öğretmeniyim ben de

B: (ufak bir gülüşme faslından sonra) Hmm zamanında ben de matematik dersi falan vermiştim

K2: Hep öyle yapıyorlar zaten…

Ardından 45 dk kadar muhabbet ettik havadan sudan rahat bir şekilde;

K1: Ya benim telefonum nerde? Hee çantadadır yav

B: Nerden biliyorsun belki ben almışımdır sonuçta tanımıyorsun etmiyorsun ehehe

Burada pot kırdım muhabbetin akıcılığı sekteye uğradı birazcık temkinli yaklaşmaya başladılar

K3: Bak ben senden çok şüphelendim bacağında yara falan da var dayak yedin de kaçıp buraya mı saklandın?

B: Yok ne ilgisi var top oynarken oldu işte, ee ben burayı nasıl iyileştiricem ya bayağı acıyor aslında

K1,2,3: Oraya şu kremi sürsen iyi olur, şunları uygularsan iyi olur…

B: Hmm, evde yoktur muhtemelen yanınızda var mıdır peki?

Çantalarını falan kurcaladılar;

K3: Hep olurdu ya bugün koymamışım…

B: Neyse artık alıcaz eczaneden…

Böyle 15-20 dakika daha muhabbet etmişizdir, genel tavır olarak K1’in yaşı daha küçüktü ve kendini bana yahut arkadaşlarına ispatlama çabası vardı, başarılarından bahsedip duruyordu, K2 ve K3 ün yaşları büyük olduğundan o çabaya pek girmediler, gene girdiler istemeden ama temkinli davrandılar. Onun dışında K3’ün inceden saldırıları ve K1’in şüpheci yaklaşımının dışında gayet güzel takıldık.

Sahilde oturan ikili grubun yanına oturdum; (26/08/2018)

B: Selam kızlar! Burası boşsa oturabilir miyim (aynı zamanda oturdum -sahilde burası boş mu sorusu ☹-

K1: Oturamazsın

K2: Yani birazdan eşim gelicek senin açından sıkıntı olur

B: Hmm… Öyle geçerken uğramıştım kötü bir niyetim yoktu da her neyse iyi akşamlar

K1,2 : İyi akşamlar!!

Tatilden dönüp göreve devam;

Kampüsün etrafında dolanıyordum ve 1 saate anca bir tane denk geldi otobüs durağında; (09/09/2018)

B: Selam!

K: Selam (buyur bakışları)

B: Öyle geçerken biraz muhabbet edecektim , bilirsin işte

K: (Şaşırmış bir biçim içerisinde) Yok teşekkür ederim.

B: (Giderken) İyi günler!

Uzun süre tekrar dolandım ve sonunda 4’lü bir grubu gözüme kestirdim, yanlarına yürürken farkettim ki yurt tanıtımı yapıyorlarmış; (09/09/2018)

B: Selam, napıyosunuz kızlar

K1: Hiiç, yurt tanıtımı yapıyoruz bakmak ister misin?

B: Yok almayım muhabbet etmeye geldim ben (Toplu bir gülüşme)

B: Ee nasıl gidiyor çalışıyor musunuz burada?

K2: Sabahtan beri burdayız kimse gelmiyor ya

B: Ben uğramış oldum işte (K2 ile karşılıklı eheh gülüşmesi)

K1: Ya o zaman şu yurda kadar gidelim mi bi bakmış olursun bizim için (Bakınca anketör misali artı puan alacaklar mevzu bu)

B: Şimdi işim var, aa şimdi hatırladım bir arkadaşım yurt bakıyordu bir dakika arayayım onu…

2 kız çok nadir araya girip konuştu, onaylamak için falan. Bu konuşmadan sonra arkadaşım için yurt ayarladık öyle ahım şahım bi muhabbet olmadı, en azından yurt işi halledildi

Metro çıkışında bir kız oturuyordu; (09/09/2018)

B: Selam

K: Selam?

B: Muhabbet etmek için oturdum rastgele geçiyordum burdan

K: Tanışıyor muyuz ben çıkaramadım da?

B: Yok tanışmıyoruz, tanımıyorsun beni ehehe

K: Ya tanıyorsam ayıp olmasın diye şey ettim (sırıtma)

B: Yok sıkıntı yok, napıyosun?

K: Hiç şaşkınım böyle kimseyle konuşmam da ben

B: İşte konuşuyoruz (gülüşme), burada mı okuyorsun? (okulu göstererek)

K: Yok okumuyorum ben, o kadar küçük mü gözüküyorum?

B: Eh iltifat olsun buda (yine gülüşmeler)

K: Sen burda mı okuyorsun?

B: Evet, sen çalışıyor musun peki?

K: Yani…

B: Nerde peki

K: Bilgi vermeyi sevmem

B: Pekala, ben de yazları çalışıyorum harbiden yorucu (Genelde böyle durumlarda konu açmaya kasmış gibi hissederdim fakat bu
sefer spontane gelişti, iğreti bir hava yoktu sohbette, sağlıklı ilerliyordu.)

K: Hmm, ya gerçekten kimseyle konuşmazdım ben niye böyle oldu?

B: Anketör falan sandın beni herhalde

K: Anketörlerle de konuşmam

B: O zaman gizli şeyler dönüyor, herhalde özel güçlere sahibim (ufak gülüşme)

K: Oh iyi valla ben de böyle oturup sohbet edicem artık (az önce kimseyle konuşmam diyordu, devreler yanık herhalde…). Daha
önce kimse gelip konuşmamıştı böyle

B: Zaten herhangi birisi konuşmaya kalksa tavrı büyük ihtimalle ‘’Meraba hanfendi tanışabülür müyüz?’’ tarzında olacağından
dolayı bunu istemezsin (gülüşmeler)

K: Yani o da doğru

B: Artık kalkayım ben, bu da böyle bir muhabbet olmuş olur ehehe

K: Valla garip oldu teşekkür ederim (ince gülüş)

B: Ne demek!

Yolun karşısına geçince jest ve mimiklerle ufak konuşma çevirdik gülüşerek, yoluma devam ettim. (Amma gülüşmeli geçiyor
yazarken farkediyorum ben de)

Yine 1 saate yakın bir gezinti yaptım sonunda birisi yalnız duruyordu, uzaktan gayet alımlı gözüküyordu fakat; (09/09/2018)

B: Selam!

K: (Önünü dönüp) Selam

B: (Tüm motivasyon sönmüştü, sohbet etmek içimden gelmedi) Ya şu otobüs hangi yoldan geliyor?

K: Şu şu yollardan geçiyor

B: Hmm, bir arkadaşımı bekliyordum da…

K: Tamamdır şu cafeye doğru yürürsen orayı bilir durağa yakın

B: Teşekkür ettim!

K: Rica ederim
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Eline sağlık kanka, birilerinin emek veriyor olduğunu görmek güzel.
Saha görevlerini en fazla baltalayan şey kendi dünyana çok takılı kalıp her şeyi analiz etmeye çalışmak. Bu beni de en çok zorlayan şey idi.

Ne söyleyeyim ne yapayım, nasıl tepki gelir hesaplamaya çalışıyordum. Sonra bunun aslında kendime güvenimi zedelediğini anladım. "Kaybeden her türlü o, bunu anlayın artık" diyordu usta, bunu içten benimsemek bütün davranışlarına yansıyacaktır.
Şunu fark etmişsindir. Aslında ne söylersin ne yaparsın ne edersin bunların hepsi detay, o an o konumda verdiğin enerjiye bakıyor kızlar. Kendini sorgulamalar, yapılan hesaplamalar ise karşı tarafa senin değerinin düşük olduğunu, ondan değer alabilmek için hesaplamalara giriştiğin izlenimini yaratıyor.

Bir dahaki çıkışında hiçbir şey düşünmeden sadece eğlencene bakmaya odaklanırsan çok daha iyi bir iş çıkacağına eminim. Çünkü yaptığın ödev hiç fena değil. Sana avukatım felan diyerek göz dağı vermesini mesela iyi savuşturmuşsun. Ayrıca genel olarak kibar, efendi, rahat tavrın da seninle konuşmaya teşvik etmiş onları ( özellikle ilk baştaki başkalarıyla da konuşacaksın değil mi diyen tayfa) Senin keko-abaza tayfadan olmadığını halin tavrından direk anlamışlar zaten.

Esprili ve küstah tavırların ucundan gözükmüş mesela bu konuşmalarda bile. Bana göre bazı zincirleri kırmışsın fakat asıl diğer ödevlerini merakla bekliyor olacağım. Daha az analiz, daha fazla aksiyon ve cesaret ile alfanı daha iyi hissedeceğine eminim. Kolay gelsin kanka.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Şöyle bir durum var, saha görevlerinin birden fazla alana katkısı olabilir; kendine güvenin yerine gelebilir, eğlenebilirsin, tabularını yıkabilirsin vs. ama bunlardan daha önemli olan şey tcma'nın keşiflerini birinci gözden görme imkanıdır. İlk yaptığım görevlerde tabularımı yıkma, korkularımı aşma odaklı gitmişim üzerinden aylar geçince farkettim bunu. Asıl meselenin bunlar olmadığını farkettim. Asıl mesele öğretiyi içselleştirmek adına somut deneyleri senin yapman ve görmen, teorik olarak öğrendiğin şeyleri pratik olarak aklına kazıyabilmendir.
Elbette muhabbet esnasında sol ön beyinle takılmamalısın ama eğlenceye muhabbete dalıp da görev bilincini yitirmemelisin.

Amacım öğretiyi daha iyi anlamak ve özümsemek. Bu hedefle görevleri yaparsan da doğal siklememeye başlarsın ve daha iyi bir iş çıkartırsın.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Amaç öğretiyi anlamak derken nihai amaçtan bahsetmiyorum. İçinde yaşadığın hayatı anladıkça bilmediğin bir sürü şey ortaya çıkıyor ve kafanda sorular oluşuyor. Bunları cevaplandırdıkça yeni yeni sorular çıkıyor ve bu döngü nihai hedefini bulana kadar devam ediyor -eğer aklını sikip törpülememişsen tabi eğer törpülemişsen böyle bir döngü oluşmuyor bile-.

Yani insan yaşadığı hayat içerisinde sağlam level almadıkça tanrı’yı anlama, gereklilikleri yerine getirme gibi meseleleri gerçekleştiremez. Forumda öğretiye dair konularda eksikliği belli olan ve kötü niyeti olmasa da bir hevesle haqiqat boy olarak takılan -for example : ben- kişileri farketmişsinizdir. Oysa bunun bir heves olduğunu gerekenleri yapmadığımı farkedince anladım.

Amaç öğretiyi anlamak derken de hayatın işleyişini kavramak ve sorularımı arttırmayı kastettim. Akabinde tanrı’da isterse onun sözlerini anlamak ve kurtuluş için daimi çabalamak nihai amaçtır.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık