Canımı Sıkan Ortam.

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Bulunduğum yerde mezunlar için ücretsiz hazırlık kursu var.
Ben de ders çalışmak, bir şeyler öğrenmek için gidiyorum.
Gel görki ne kadar vasıfsız/amaçsız boş insanlar var bizim sınıfta.
Ortam komple sırf sosyalleşmek için gelen beta/kezbanlardan, sınıfı güldürmeye, baskın/lider olmaya ıkınan tiplerden oluşuyor.
40 kisilik sınıfta toplasan 5 kişi ders çalışmaya çalışıyoruz.

Aklınızda bir temel olsun diye bunları söyledim.

Asıl sorun şu ki; betalar bana sarmış saldırmaya çalışıyorlar. Hocaya bir soru sorsam arkamdan "bu da anlamıyor" tarzı şeyler söylüyorlar, arkamdan konuşuyorlar. Üzerimden prim kasmaya ıkınıyorlar.
Ben de cevap vermiyorum. Çünkü; birşey desem tatlı dilden anlamicaklar, daha da üste gidecekler.
Dişimi göstersem/bunlara kötü çıkışsam; sırf dişisini etkilemek/erkeklik gösterisi yapmak için tatsızlık çıkaracak, birbirimize giricez, kurstan atılıcam.

Bir yol gösterin beyler. Bunlara selam/kelam dahi vermiyorum, acınıcak haldeler. Canımı sıkıyorlar.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Kanka öncelikle rahatsız olman, konuştuklarında dikkatini çekmeleri doğal aynı sınıftasınız yani. Önemli olan dediklerine içten bir şekilde aldırmamak. Yani sana mesela "mal bu anlamıyor" dediklerinde anlamama olayının potansiyel+çalışma olduğunu bilirsen, potansiyelinin düşük olmasının seni "mal", yüksek olmasının da "vaay ne büyük adam" yapmayacağını bilirsen içten bir şekilde siklemezsin senin değerin buna bağlı değildir çünkü. Şunu söyleyebilirim gerektiğinde dişlerini göstereceksin kanka yoksa hayatın her alanında seni bu şekilde rahatsız ederler. Bunu yaparken de betalaşmamalısın, yoksa onlardan bir farkın kalmaz. Metod olarak söylüyorum biri sana matematik dersinde "bunu nasıl anlamıyorsun ya" diye laf attığı zaman arkana dönüp "matematiğim iyi değil ama boks yapmayı iyi bilirim, istersen sana çıkışta gösterebilirim" diye betalık yapmadan uyarırsan o mesajı alacaktır. Burada da iki tepki türü var savaş veya kaç. Seni kavga konusunda güçlü bulursa götü yemeyecektir ve sesini kesecektir, zayıf bulursa üstüne çıkmaya çalışacaktır. Kurstan atılmaktan korkuyorsan olayları kurs dışına çekebilirsin, başta uyarırsın anlayacağı şekilde ama betalık yapmadan, eğer iyice azıyorsa sik belasını uygun şartta. Götünün yiyeceğini sanmıyorum o betanın ama yapman gerekeni yapmazsan sana bu sürekli olarak sıkıntı olacak. Hep daha fazla üstüne gelecekler ve senin canını sıkacaklar.
Kullanıcı avatarı
Kür Sad
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Panpa özgüvenin ne durumda bilmiyorum ama ben lisedeyken bu bahsettiğin ortam bizim sınıfta da vardı. Ve o zamanlar özgüveni yüksek biri değildim. Kendimi savunamazdım. Tepki veremezdim felan. Fakat sınıfta bana benzeyen biri vardı. O da benim gibi muhabbetlere fazla katılmazdı fakat ortamda saygı görürdü.

Demek istediğim belki de özgüven konusunda sıkıntıların olabilir. Olayı içselleştirmemişsindir belki.

Şuan mezundayım bende. Geçen sene sınıfta beni ezen çocukla aynı sınıftayız. Fakat suan çocuk bana saygı duyuyor ve ezme, aşağılama gibi bir durum yok.

Demem o ki kendine güveni içselleştirme konusunu bir düşün istersen.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

hoca dehanni yazdı: 27 Kas 2018, 22:57 Kanka öncelikle rahatsız olman, konuştuklarında dikkatini çekmeleri doğal aynı sınıftasınız yani. Önemli olan dediklerine içten bir şekilde aldırmamak. Yani sana mesela "mal bu anlamıyor" dediklerinde anlamama olayının potansiyel+çalışma olduğunu bilirsen, potansiyelinin düşük olmasının seni "mal", yüksek olmasının da "vaay ne büyük adam" yapmayacağını bilirsen içten bir şekilde siklemezsin senin değerin buna bağlı değildir çünkü. Şunu söyleyebilirim gerektiğinde dişlerini göstereceksin kanka yoksa hayatın her alanında seni bu şekilde rahatsız ederler. Bunu yaparken de betalaşmamalısın, yoksa onlardan bir farkın kalmaz. Metod olarak söylüyorum biri sana matematik dersinde "bunu nasıl anlamıyorsun ya" diye laf attığı zaman arkana dönüp "matematiğim iyi değil ama boks yapmayı iyi bilirim, istersen sana çıkışta gösterebilirim" diye betalık yapmadan uyarırsan o mesajı alacaktır. Burada da iki tepki türü var savaş veya kaç. Seni kavga konusunda güçlü bulursa götü yemeyecektir ve sesini kesecektir, zayıf bulursa üstüne çıkmaya çalışacaktır. Kurstan atılmaktan korkuyorsan olayları kurs dışına çekebilirsin, başta uyarırsın anlayacağı şekilde ama betalık yapmadan, eğer iyice azıyorsa sik belasını uygun şartta. Götünün yiyeceğini sanmıyorum o betanın ama yapman gerekeni yapmazsan sana bu sürekli olarak sıkıntı olacak. Hep daha fazla üstüne gelecekler ve senin canını sıkacaklar.
Teşekkür ederim knk çok haklısın. Mental olarak beni etkilemiyorlar, ne dedikleri umrumda değil anlatmak istediğim; rahatsız ediyorlar.

Knk ayrıca kavga etmeyi kendime yakıştıramıyorum. Yani hayvanlar gibi birbirimize girmeyi/enerjimi boş yere sarfetmeyi kendime saygısızlık olarak görüyorum. Ne biliyim... Küçük/basit insanların yapacağı birşey olarak geliyor bana.
Muhakkak ki son çare olarak kullanılmalı diye düşünüyorum hep.

Bu kavga/dövüş hakkında Eksiklerim/yanlışlarım varsa lütfen anlat bana.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Kür Sad yazdı: 27 Kas 2018, 23:30 Panpa özgüvenin ne durumda bilmiyorum ama ben lisedeyken bu bahsettiğin ortam bizim sınıfta da vardı. Ve o zamanlar özgüveni yüksek biri değildim. Kendimi savunamazdım. Tepki veremezdim felan. Fakat sınıfta bana benzeyen biri vardı. O da benim gibi muhabbetlere fazla katılmazdı fakat ortamda saygı görürdü.

Demek istediğim belki de özgüven konusunda sıkıntıların olabilir. Olayı içselleştirmemişsindir belki.

Şuan mezundayım bende. Geçen sene sınıfta beni ezen çocukla aynı sınıftayız. Fakat suan çocuk bana saygı duyuyor ve ezme, aşağılama gibi bir durum yok.

Demem o ki kendine güveni içselleştirme konusunu bir düşün istersen.
Knk özgüven problemim yok, herkes saygı duyuyor ama beni sevmeyen 1/2 kişi de var işte onlardan bahsettim.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Kanka bu tür durumlar ben de çok yaşadım. Sana şöyle söyleyeyim ki eğer doğru düzgün halletmezsen ve geçiştirirsen senin içini devamlı kemirecek türden olaylar bunlar.

Benim yaklaşımım oldschool metodlara dayanırdı. Yani iki adamın problemi varsa o an yüzyüze bunu halledersin. Kesinlikle yapmaman şeyi söylüyorum. Sinirlendiğinden yahut egonun isteklerinden dolayı kontrolsüz biçimde yanlarına gidip bir hamle yapma. Yapacağın hamlelerin daha sağlam bir altyapıdan gelmesi gerekiyor.

Bu olayı kurs dışında hallet derim. Bekle kurs bitsin herkes çıksın. Artık sana sorun yaratan elebaşlar kimse onlar toplu halde dolaşıyorken yanlarına git. Gergin olmadan yanlarına git, ellerin cebinde umursamaz bir havan olsun. Rahatsız eden kim ise durumu açık açık belirt. Bakın derste yaptığınız şu şu hareketler beni rahatsız etti bunun için benden özür dilemenizi ve bir daha tekrar etmeyeceğinize dair bana bir söz verin tarzında konuş. Hepsinin gözünün içine bak fakat kaşların çatık felan olmasın, cool ol. Söylediklerinde net ol ve kesinlikle tekrar edilmeyeceğinin sözünü al.

Şimdi burada gülüp geçiştirmeye çalışabilirler. Betalar böyle yapar, ya olm önemli değil ehehe bunu mu taktın ehehe boşver tarzında. Sen burada enerjini sakın kaybetme. Söylediklerinde ciddi olduğunu karşıya hissettir ve gülme. Beyler olacak mı bir daha böyle bir şey? Diye sor ve net bir cevap almadan ayrılma.

Tamam diyip özür dilerlerse, eyvallah diyip git. Bir daha yapmayacaklardır. Eğer kabul etmezse bu sefer yeni kuralları masaya koy. O zaman sizin benimle başka bir probleminiz var bunu da yumruk yumruğa halledelim de. Kimse bunların başındaki onu teketek kavgaya çağır. Erkek erkeğe sorunumuzu halledelim de. Silah, bıçak, çakı olmayacağını adam gibi kavga edeceğinizi belirt.

Bunu yaptıktan sonra bir kere sana ister istemez içten içe saygı duyacaklar. Kavgada yandaki betalar dahil de olabilir, belki dayak da yersin fakat önemli değil. Sorun her türlü halledilmiş olur ve en azından öz saygını kazanırsın.

Kavga etmek ilk tercihim asla olmadı. Fakat betalar varken bazen çaresiz kalıyorsun. Durum kavga raddesine geldiyse ve bundan çekiniyorsan da bu seni zedeler, içten içe korkak hissedersin. Adamın teki geldi yanında annene tükürdü diyelim ne yapacaksın? Tutup konuşmaya felan mı çalışacaksın? Boğazına sarılıp öldürürsün onu orada.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Bold yazdı: 28 Kas 2018, 10:02 Kanka bu tür durumlar ben de çok yaşadım. Sana şöyle söyleyeyim ki eğer doğru düzgün halletmezsen ve geçiştirirsen senin içini devamlı kemirecek türden olaylar bunlar.

Benim yaklaşımım oldschool metodlara dayanırdı. Yani iki adamın problemi varsa o an yüzyüze bunu halledersin. Kesinlikle yapmaman şeyi söylüyorum. Sinirlendiğinden yahut egonun isteklerinden dolayı kontrolsüz biçimde yanlarına gidip bir hamle yapma. Yapacağın hamlelerin daha sağlam bir altyapıdan gelmesi gerekiyor.

Bu olayı kurs dışında hallet derim. Bekle kurs bitsin herkes çıksın. Artık sana sorun yaratan elebaşlar kimse onlar toplu halde dolaşıyorken yanlarına git. Gergin olmadan yanlarına git, ellerin cebinde umursamaz bir havan olsun. Rahatsız eden kim ise durumu açık açık belirt. Bakın derste yaptığınız şu şu hareketler beni rahatsız etti bunun için benden özür dilemenizi ve bir daha tekrar etmeyeceğinize dair bana bir söz verin tarzında konuş. Hepsinin gözünün içine bak fakat kaşların çatık felan olmasın, cool ol. Söylediklerinde net ol ve kesinlikle tekrar edilmeyeceğinin sözünü al.

Şimdi burada gülüp geçiştirmeye çalışabilirler. Betalar böyle yapar, ya olm önemli değil ehehe bunu mu taktın ehehe boşver tarzında. Sen burada enerjini sakın kaybetme. Söylediklerinde ciddi olduğunu karşıya hissettir ve gülme. Beyler olacak mı bir daha böyle bir şey? Diye sor ve net bir cevap almadan ayrılma.

Tamam diyip özür dilerlerse, eyvallah diyip git. Bir daha yapmayacaklardır. Eğer kabul etmezse bu sefer yeni kuralları masaya koy. O zaman sizin benimle başka bir probleminiz var bunu da yumruk yumruğa halledelim de. Kimse bunların başındaki onu teketek kavgaya çağır. Erkek erkeğe sorunumuzu halledelim de. Silah, bıçak, çakı olmayacağını adam gibi kavga edeceğinizi belirt.

Bunu yaptıktan sonra bir kere sana ister istemez içten içe saygı duyacaklar. Kavgada yandaki betalar dahil de olabilir, belki dayak da yersin fakat önemli değil. Sorun her türlü halledilmiş olur ve en azından öz saygını kazanırsın.

Kavga etmek ilk tercihim asla olmadı. Fakat betalar varken bazen çaresiz kalıyorsun. Durum kavga raddesine geldiyse ve bundan çekiniyorsan da bu seni zedeler, içten içe korkak hissedersin. Adamın teki geldi yanında annene tükürdü diyelim ne yapacaksın? Tutup konuşmaya felan mı çalışacaksın? Boğazına sarılıp öldürürsün onu orada.
Evet knk doğru. Kavga yeri gelince olmalı, hayatın bir kanunu bu.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]aPeopleArmy[/mention] : Kanka bazen barış istiyorsan savaşman gerekiyor. Herkese anlayacağı dilden konuşman gerekiyor. Çünkü betaları ıslah edemiyorsun, ancak çıkarlarına yönelik manipüle edebiliyorsun. Ortamda senden çıkarları vardır dişlerini göstermezler, fiziki hasar alma tehditi görürler barışçıl yaklaşırlar. Fakat seni zayıf görürlerse asla acımazlar.

Bunu önceden de söyledim, doğru şeyi doğru zamanda yaptığında değerlidir. Neyse, yine de ne yapman gerektiğini en iyi sen bilirsin. Yardımcı olduysam ne mutlu kanka.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Bold yazdı: 28 Kas 2018, 10:02

Olayın nüanslarını yaşayan kişinin değerlendirmesi, taktiksel olarak çözümlerini kendisi üretmesi gerekir. Bu çözümleri de aklını güçlendirip, kesinleştirip kendini iyileştirmen sonucunda sağlıklı olarak üretebilirsin. Bu taktikler adım adım taklit edilip kısa vadeli olarak sonuca ulaşılsa bile kişiye balık verildiğinden uzun vadede kişi başka bir olayda çuvallayacaktır. O nedenle bu yöntem yanlıştır. Bu taktikler tutabilir de tutmayabilir de. Önemli olan kişiye yol gösterip kalan boşlukları onun doldurmasına izin vermektir. "Şurada elini cebine at gülme, şurada cool dur, şurada araya bir espri sıkıştır şurada ciddi ol tekrar" tarzı şeyler boş iştir kişinin gelişimine sekte vurur. Önemli olan hata yapmamak değildir, elbette sosyal olaylarda mükemmel "alpfa boy" olmayacaksın, hata yapacaksın zaman zaman, önemli olan hatandan gerekli dersi alıp kendini geliştirebilmek.

Ayrıca [mention]Bold[/mention] kaç seferdir yaptığın terbiyesizliklerden sonra hatandan dönmediğin sürece benden bir muhatap bekleme, yazdıklarındaki yanlışı belirtiyorum o kadar.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]hoca dehanni[/mention]
[mention]Bold[/mention]

Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim desteğiniz için.

Sonucu, başka okuyucuya bilgi vermesi amacıyla özet niteliğinde yazıyorum;

Sınıfta hoca ders anlatırken, bu mal laf attı tekrardan. Ben de " Ne diyosun lan? İkide bir boş boş konuşma! " dedim. Bunu dediğim sırada onca boş konuşmalarla inleyen sınıf çıt kesildi, bize bakıyor. Baktım beta titrek, alçak tonda karşılık verdi ki ses tonundan eziklik akıyordu. Ben bu sefer "Ne diyon la sen? Yaw hele sen bi sus! Kafamı şişirdin, bu ne biçim konuşma şebek." Deyince beta sustu cidden. Sınıftaki kızlar da koptu o sıra, ciddi bir ân hakimdi o yüzden ağızlarını elleriyle kapatıyorlardı zorla gülmemek için.

Yalnız sonradan farkettim ki, ben onu dediğim sırada kaşlarım çatık, dilimi ısırır, sinirli, başım sinirden titriyor şekilde, saldırgan bir ruh halindeydim. Hatta bunu yansıttığım için hoca ve iki kişi bana "sakin ol" dediler. Bence bu yüzden betanın götü tutuştu.

Kısaca analizime göre; bu tür durumlar da adrenalin/heyecan salgılanıyor ve bu adrenalin/heyecan bilincimizi devre dışı bırakıyor. O an ki tüm hal ve hareketlerim/beden dilim, bilinçaltımın eseriydi. İstemsizce farklı bir kişilik sergiliyordum. Bu zamanlar da isteseniz bile kendinize yön veremessiniz. İstediğiniz beden dili hareketlerini yapamassınız. O an da bilinçaltınızdaki otomatik davranışlar/beden dili sergileniyor/ortaya çıkıyor.

Karşınızda ki betanın size yansıttıklarına göre, bilinçaltınız kodlanmış davranışınızı sergiliyor.

Adrenalin yüzünden bilincin kontrolü kaybettiği an, bilinçaltına kodlanan "Neye karşı ne demeliyim, nasıl bir ses tonu sergilemeliyim, hangi durumlarda ne yapmalıyım" vb. Düşünceler gün ışığına çıkıyor.

Mesela ben bilincaltında, sinirlenirken direk dilimi ısırıyormuşum. Sjjsh

Bu arada adrenalin/heyecan salgılanma oranı kişiden kişiye göre değişir.
Mesela öğreti ile karşılaşmadan önce hep aşırı adrenalin salgılar, konuşurken saçmalar, kendimi ifade edemezdim ama şuan da saçmalama olayı kalmamış, cümlelerim düzgün ve baskın tonda söylüyorum. Adrenalin salgılama oranım azalmış.

Çıkışta da toplanmışlar betalar, tabi içsel olarak bunlara baskınlığımı/kavgadan korkmadığımı hissettirdim. Ve olay "ne yoluma çık ne ben yoluna" şeklinde kapandı.

Ve şundan da eminim ki, sınıfta ki o davranışımla hem saygınlığım artti. hem de ortam da bu saatten sonra bana karşı dikkatli olacaklarını öğrenmişlerdir.

Olayın özü, anahtar nokta; dişini göstermektir.

////////////////////////////////

Ayrıca beyler birbirinize olan bu tutumunuz, size yakışmıyor. Hepimiz aynı yoldayız, ayrı düşmememiz lazım.

@hoca dehanni knk senin eleştirilerin sert oluyor genelde. Gerçekçi, Aydınlatıcı oluyor. Ben seviyorum ama sert/kırıcı bir tavrın olduğu için karşındakini bilmeden -belki bilerek, sırf ciddiye alsın diye- incitebiliyorsun.

[Hocadan bağımsız olarak;
Bazı kişiler de hocaya özenip ya da eleştiriyi yanlış anlayıp "eleştiri" adı altında adama saldırıyorlar.
"Boyle bi sikim olmazsın, böyle devam edersen siklenmezsin, bak seni uyarıyorum, yanlış yoldasın" gibi saçma, yapıcı olmayan ithamlar kullanıyorlar. Bir kişiye yüklenmiş/saldıran bir grup oluyorsunuz. Böyle anca birbirinizin kalbini kırarsınız. Kendinizi küçük düşürürsünüz. Burası inci/kancık vb. asalak bir yer değil, tcma.org burada olan adamın niyeti zaten belli genel de iyi olur/kötü değildir. Bu yüzden tcma.org'a yakışır şekil de insanı dışlicak/küçümseyecek sözler yerine yapıcı/tatlı(dostça) dil kullanmalıyız. ]

@Bold knk seni anlıyorum, sen de bu kişilere çok sinirlendin en son da birine patladın.

İkinizde hatalısınız.
Sizden ricam lütfen tüm olumsuzlukları bırakıp birbirinizden özür dileyin. Fikir ayrılıkları sizi ayırmasın.

//* burda bayramda küsleri birleştiren hasan amcaya benzesem de sadece içimden bir ses; bunu birisinin yapması gerektiğini düşündüm.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık