Tavsiye mi istiyorsun?

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

++ h.t.pdf'te 251-252 sayfaları alfa çekiminin boşa çıkmasından bahsediyor burda birkaç noktaya değineyim. Şimdi hayatta derinleşiyorsun yani işte analizler yaparak, sokakta okulda görerek, kendin yaşayarak falan. Bu gözlemler birikerek nokta grafiği tarzında bir şey oluşuyor kafanda -tcma'nın yaşadığı böyle bir şey olabilir yani beta, omega, alfa somutlaştırmaları nokta grafiğinin yoğunlaştığı yerlere bir isim verilmesi gibi düşünülebilir.- derinleşme belli bir raddeyi aşınca kitlenin ne olduğunu görünce istesen de sikleyemiyorsun yani karşında ötüp duruyorlar ama neden ötüp durduklarını da bildiğin için bir tahammüle de sahip oluyorsun. İşte bu yetenekler derinleşmenle orantılı olarak gelişiyor ve uygun şartlar ve durumlar -kardeşliğe alınman ve bir amaca odaklanman- oluştuğu vakit daha da bi sikleyemiyorsun işte alfa çekimi böyle çabalaman ve gerçekten anlaman sonucu elde ettiğin bir olgu oluyor. Fakat çıtayı öyle bir konuma getirmiş oluyorsun ki kesmiyor seni kitle falan, zaten akıl sahipleri senin değerini çekimine göre belirlemedikleri için alfa çekimi hem kitlede hem akıl liginde bir işe yaramıyor.

Bu şartları incelediğimizde -ki hikaye değil bir üst paragrafta bahsettiklerim eğer çevreyi biraz izleyip kitleye danışık olunca o nokta grafiği oluşuyor ve tcma sayesinde anlayıp ifade etmesi kolaylaşıyor- alfa çekimi öğretide derinleşmeni sağlamıyor, bilakis sen öğretide derinleşmek için ve daha fazlası için çabalayıp durduğun vakit ve artık derinleşmenin uygun şartlarla birleşip maksimum verimi aldığında alfa çekimi devreye giriyor. Yanıldığım bir yer varsa enselersiniz.
olumcul deney

Okunmamış mesaj

Mitch yazdı: 07 Oca 2019, 17:57
tavsiye mi ?
sen alfa yolunda ilerleyen birisin. ve tavsiye mi istiyorsun ?
evet, isteyebilirsin.
fakat tavsiyeler, taktikler, tecrübeler genlerinde ve alfanda yatıyor...
kendine güvendikten ve siklemedikten sonra hepsi kullanılabilir hale geçip tek varlıkları olan sana yardım edeceklerdir.
bu bir takım oyunu...
egon, sen, bilincin, bilinçaltın... siz bir takımsınız ve sen lidersin.
onlara liderlik edersen, her şeyi alırsın.

Nüanslar var. Kim tavsiye istiyor? Hangi konuda tavsiye istiyor? Kimden tavsiye istiyor?
Kanka kancık sözlükte bunu çok sık yapmam diye bir başlık var tcma ilk orada yazıyordu bu bazı yazı dizelerini orada soran birisine verdiği cevap olabilir eğer yanlış hatırlamıyorsam tarihide incide yazdığından erkendi zaten hazır yazdığı kesitleri incide açtığı bçsy'yede aynen geçirdi ve şuan o yazdığı başlığa kancıkta ulaşılamıyor
cidden, o başlığa ulaşmanın bir imkanı yok mudur?
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]olumcul deney[/mention] arşivlenmişse daha önce bulunabilir bilmiyorum tekniğini tam olarak kancıksözlükte incisözlük gibi
Kullanıcı avatarı
Sokratesin Sakali
1. Nesil

Okunmamış mesaj

alfa çekimi çok daha derindir çok daha kapsamlıdır çok daha etkilidir ve toplumla ittifak kurmaya değil toplumu kullanarak öğretide derinleşmeye yönelik bir şeydir tcma'yı düşün bu konuda
alfa çekimi öğretide derinleşmeni ve insanın tam olarak ne olduğunu görmeni sağlar sürekli. tcma böyle doğuştan o karizmaya sahip olduğu için öğretiyi bile bilmezken bunları yaşadı. sonuç olarak bunların üzerine düşündü ve öğretiyi/hayata dair hakikatleri keşfetmeye başladı. alfa çekimi öyle karı kız sikmek için veya sikik sınıfta sikik büroda enerjik lider jojuq ıkıntılarına dalmanız için olan bir şey değil. burada amaç güzel kadınların vermesini sağlamak filan sanan gerizekalı varsa zaten lütfen siktiriniz gidiniz. alfa çekimi öğretide derinleştikçe gelir ve öğretide daha da derinleşmenizi sağlar
[mention]hellsbells[/mention] kanka alfa çekimi öğretide derinleşmeyi sağlar derken burayı düşünmüştüm ama biraz bağlantıyı yanlış kurmuşum sanırım. Belli ki öğretide derinleşmek sana alfa çekimi kazandırıyor ve bu çekimde toplumu kullanarak öğretide derinleşmene olanak sağlıyor. Yani birbirini besleyen bir döngü var.

Alıntılar sitedeki pdf'nin 268. sayfasında mevcut.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]Sokratesin Sakali[/mention]
alfa çekimi öğretide derinleşmeni ve insanın tam olarak ne olduğunu görmeni sağlar sürekli. tcma böyle doğuştan o karizmaya sahip olduğu için öğretiyi bile bilmezken bunları yaşadı. sonuç olarak bunların üzerine düşündü ve öğretiyi/hayata dair hakikatleri keşfetmeye başladı.
Kanka teorik olarak alfa çekiminin öğretide derinleşmeyi sağlamasından bahsedebiliriz yani yanlış değildir düşünürsek çevren sana sürekli ilgi duyuyor ve dikkatini çekmek için kendilerini sana göstermeye çalışıyorlar ve sergiledikleri tavırlardan falan öğreniyorsun. Ama işe pratik yönden bakarsak böyle bir şey sadece tcma'ya olmuş ki o da öğretiyi yazmış yani bundan sonra alfa çekimi ile öğretide derinleşme olayı biraz abes oluyor çünkü sen alfa çekimini elde etmek için öğretinin içinden geçmiş oluyorsun. Ha bir gün alfa çekimine sahip olursan yine de bir şeyler öğrenir misin öğretiye dair? Evet, ama işin tuzu biberi konumunda olur ve tcma'ya öğretiyi keşfettiren büyüklüklükte olan bir öğrenme, farkındalık yaşamazsın.

Evet birbirini besleyen bir döngü var ama arada nüansta var yukarıda belirttiğim şekilde, yani böyle açalım da eksik bir yer kalmadan öğrenelim.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

++ ''alfa çekimini elde etmek için öğretinin içinden geçmiş oluyorsun.'' derken yanlış anlaşılmasın, amaç alfa çekimi elde etmek değil. Yaşadığın süreçte elde ettiğin bir olgu yani yazmıştım ama burda yanlış anlaşılmaya müsait duruyordu açıklayım dedim
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

hellsbells yazdı: 08 Oca 2019, 23:24 @Sokratesin Sakali
alfa çekimi öğretide derinleşmeni ve insanın tam olarak ne olduğunu görmeni sağlar sürekli. tcma böyle doğuştan o karizmaya sahip olduğu için öğretiyi bile bilmezken bunları yaşadı. sonuç olarak bunların üzerine düşündü ve öğretiyi/hayata dair hakikatleri keşfetmeye başladı.
Kanka teorik olarak alfa çekiminin öğretide derinleşmeyi sağlamasından bahsedebiliriz yani yanlış değildir düşünürsek çevren sana sürekli ilgi duyuyor ve dikkatini çekmek için kendilerini sana göstermeye çalışıyorlar ve sergiledikleri tavırlardan falan öğreniyorsun. Ama işe pratik yönden bakarsak böyle bir şey sadece tcma'ya olmuş ki o da öğretiyi yazmış yani bundan sonra alfa çekimi ile öğretide derinleşme olayı biraz abes oluyor çünkü sen alfa çekimini elde etmek için öğretinin içinden geçmiş oluyorsun. Ha bir gün alfa çekimine sahip olursan yine de bir şeyler öğrenir misin öğretiye dair? Evet, ama işin tuzu biberi konumunda olur ve tcma'ya öğretiyi keşfettiren büyüklüklükte olan bir öğrenme, farkındalık yaşamazsın.

Evet birbirini besleyen bir döngü var ama arada nüansta var yukarıda belirttiğim şekilde, yani böyle açalım da eksik bir yer kalmadan öğrenelim.
Knk kısaca sıralarsak;
Öğreti > (dolaylı olarak) Alfa çekimi > Alfa çekimi ile gelen extra öğreti de derinleşme.

Oluyor, doğru mu?
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bold yazdı: 06 Oca 2019, 06:27 https://curiosity.com/topics/do-humans- ... curiosity/
Then, he applied a magnetic field designed to mimic that of the Earth. What happened? When the magnetic field was rotated counterclockwise, there was a drop in alpha waves — a sign that the brain was processing something. That showed that neurons were activating in response to the magnetic field. Kirschvink concluded that yes, humans do have the power of magnetoreception.
Kanka yazının sonlarında şöyle bir ifade var:
So what could be behind this? Scientists have two leading theories. Magnetite, the magnetic iron mineral Baker claimed to find in the human sinus bone, is still in the running. It's extremely sensitive to magnetic fields, and could be strong enough to tell animals not only which way is north, but even where they are latitudinally. Birds have it in their beaks and fish have it in their noses, and it's even been found in the human brain. Others, however, think magnetite might just be a part of the immune system, with no role in navigation at all.
(...)
But in the end, the answer is still out there. We don't know how powerful human magnetoreception is, or whether it's just a vestige of our evolutionary past. We also don't know what could trigger it. But one thing is certain: finding your car in a parking lot will always be tough.
Türkçe meali kısaca şu: İnsan beyni manyetizmaya tepki veriyor ama bu tepki verme olayı yön bulmada işe yarıyor mu yaramıyor mu bilmiyoruz. Sadece teoriler var bu konuda. Yazının başlarında da şöyle bi olay anlatılmış: adamın teki de deney yapmış bu konuda ve neredeyse bütün deneklerin ev yollarını bulduğunu söylemiş, ama diğer bilim adamları aynı deneyi yaptıklarında farklı sonuçlar almışlar. Yani olay kesin değil. Belki de sadece bağışıklık sistemimizle ilgili bi olay ve yön bulmayla alakası yok.
Bold yazdı: 06 Oca 2019, 06:27 https://iainews.iai.tv/articles/the-hum ... s-auid-656
As biological beings, we have an ingrained sense of direction, showing us the right way to act so as to survive – and exist best possibly – as an individual as well as for the group we belong to. We are endowed with what I call an inner Human Compass showing North, South, East, West, as to actions towards other people, animals, and nature: our behaviour in the world within which we live.
"As all compasses, our human compass will be influenced by the magnetic forces around us."
Bu makalede ablamızın bahsettiği olay çok çok farklı. Zaten bilimsel bir makale değil bu. Diyor ki canlılar olarak biz insanların içinde hayatta kalmak için doğru yolu gösteren bir sense of direction'u var (yön kestirme yeteneği gibi bi çevirisi var anlamışsınızdır herhalde). Diğer insanlara, hayvanlara, çevreye davranırkenki kuzey-güney-doğu-batıyı gösteren bir pusulamız var ve bütün pusulalar gibi bu pusula da etrafımızdaki manyetik kuvvetlerden (burada çevre, politikacılar gibi etkenlerden bahsediyor) etkileniyor, diyor.

Son zamanlarda daha çok öğretisel tartışmalar dönmüş, benim bu yazım da biraz yırtık dondan fırlama sıtayla olacak ama cevapsız kalmasın dedim.

[mention]aPeopleArmy[/mention]

Tekrar oku. Bunu sormana gerek yok bence kendin de anlayabilirsin, gayet açık yazmış. Hayır ve evet. Yani evet bir şeyler öğrenirsin illa ki ama önemli şeyler olmaz, "öğretide derinleşme" demeye bin şahit ister yani. Zaten alfa çekimini öğretinin içinden geçmiş olmak sağlıyor.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]dun bugun yarin[/mention]

Tecrübelerine bilimsel destek bulduğunda elbette ki bir artıdır, fakat her olayı da bilimsel olarak kanıtlayamıyorsun en azından limitli insan hayatı buna izin vermiyor. Alfa, omega, beta insan rollerini bilimsel olarak kanıtlamasan bile, öğretideki derinliğin sana insanların tahlili konusunda binlerce makale okumaktan fazla yardım edebilir. Bu bilimsel makale olaylarına da soğuğum, çünkü büyük çoğunluğu kendini bir halt sanan akademik literatüre bir şey katacağım diye lafı geveleyen gözlüklü zombi ve hayat derinliği sıfır olan vasıfsızlarla dolu. Tabi ki insanlığa pozitif katkıda bulunan sağlam çalışmaları tenzih ediyorum.

"milton erickson bir gün çiftliğinde bir at görüyor. at belli ki evcil bir at, sahibi var. "bunun sahibini nasıl bulacağız şimdi" diyor. atı serbest bırakıyor, atı takip ediyor, atla birlikte gidiyorlar, gerektiği yerde atın beslenmesine, gerektiği yerde atın yemesine, içmesine, dinlenmesine izin veriliyor. bir günün sonunda at bir çiftliğe geliyor. sahibi çok şaşkın, ama mutlu "nasıl buldunuz bunu, nasıl geldi" falan diye. ben sadece ona eşlik ettim, ihtiyaçlarını karşılamasına izin verdim, o da yolu buldu buraya geldi, diyor milton erickson.

psikolojik danışmanlar olarak biz de böyle çalışmalıyız. danışanlar gerçek yuvalarına, gerçek kendiliklerine gidecekler. biz onlara rehberlik edeceğiz. danışanları erickson'un atı serbest bıraktığı gibi bırakacağız, onların yolu bulacağına dair bir güven taşıyacağız. onları takip ediyoruz, izliyoruz, gerekli yerlerde ihtiyaçları için müdahale ediyoruz."

https://eksisozluk.com/milton-erickson--335727?p=2

Burada takılman gereken konu aslında senin uzak bir arazide eve dönüş yolunu bulmaktan öte hayatta gidiş yolunu bulmandaki pusula ve başlığın da buna benzer bir metodla sana yardımcı olmaya çalıştığıydı. Mesajdan daha çok mecazı aldığını düşünüyorum. Bu başlıktaki metaforlarda da asıl anlatılan milkshake ve dondurmanın aynı anda yenmesi, kızların teklifsiz numara bırakmasından daha çok oradaki kıssalardaki önemli mesajı alamayanlara benzettim bu durumu. Tabi ki tcma'nın yaptığı ile şuradaki basit analojiyi mukayese etmiyorum, ben sadece bir tecrübe paylaştım burada. Bana göre böyle bir durum somut olarak da var, fakat buradaki mevzu bu değil. "Eve dönüş pusulam yok ki benim kaybolurum hıammına" tarzına bürünmen anlattığım olayı kaçırmana sebep olduğunu düşünüyorum. Burada doğru rehberliğin kişinin yolunu çizmekten öte, ona kendi yolunu buldurabilmek olduğunu belirttim. Seni sen yapmak, seni bir şekle sokmamaktaki nihai sebep aslında senin yolunun zaten içinde saklı olduğuydu ; sadece bunu dışarı çıkartmanı sağlayabilecek bir katalizöre ihtiyacın vardı. Başlık da Milton Erickson'ın bu atcağıza buraya şuraya git, hadi deh yapmadığı gibi onun sadece belirli ihtiyaçlarını karşılayarak kendi çözümünü bulmasını sağlaması bakımından benzeşiyor.
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Beyler bu konuda Hacitylerin kaleminden bulduğum notlar:

"ha güzel kadın
sikebilmek için alfa çekimi gereksizdir zaten pickup ıkıntıları veya sağ ön beyninle sosyal yeteneklerini geliştirdiğin illa güzel kadın düşecektir alfa çekimi çok daha derindir çok daha kapsamlıdır çok daha etkilidir
ve toplumla ittifak kurmaya değil toplumu kullanarak öğretide derinleş
meye yönelik bir şeydir tcma'yı düşün bu konuda-"

"alfa çekimi öğretide derinleştikçe gelir ve öğretide daha da derinleşmenizi sağlar "

Adam bunları demiş [mention]hellsbells[/mention] öğretide alfa çekimiyle derinleşmek abes gelmiyor kanka doğru içinden geçiyoruz ancak %90 öğretinin yazılarla aktarılabilen kısmı kalan %10'unu da alfa çekimi tamamlamaya yardımcı olacak sanırım tahminim bu
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık