Pisi Pisine Harcanan Bir Hayat

"Bilimdeki her büyük ilerleyiş, hayal gücünün yeni bir atağından ileri gelir." -John Dewey

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Haber:
Edirne'de Atatürk'ü anma törenleri sırasında Atatürk aleyhinde sarf ettiği sözler nedeniyle polis tarafından gözaltına alınan üniversite öğrencisi 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' suçlamasıyla tutuklandı. E.Ş., mahkemede verdiği ifadesinde 'Putlara tapıyorsunuz, puta saygı duyuyorsunuz' demedim. Polisler beni yakaladığında "Allah'ın kanunu bilmiyor musunuz, Atatürk batılı kanunları getirdi" dedim. Fakat bunu sadece polis memurlarına karşı söyledim" diyerek kendisini savundu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80'inci yıldönümünde dün tüm yurtta düzenlenen törenlerle anıldı. Edirne'deki törenlerde, tören alanının yanından geçen E.Ş., "Atatürk ilah değildir, Allah'ın kanunları var. Atatürk Batı'nın kanunlarını getirdi" diye bağırmaya başladı.

Atatürk'e hakaretten tutuklanan kadının ifadesi
Edirne'de Atatürk'ü anma törenleri sırasında Atatürk aleyhinde sarf ettiği sözler nedeniyle polis tarafından gözaltına alınan üniversite öğrencisi 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' suçlamasıyla tutuklandı. E.Ş., mahkemede verdiği ifadesinde 'Putlara tapıyorsunuz, puta saygı duyuyorsunuz' demedim. Polisler beni yakaladığında Allah'ın kanunu bilmiyor musunuz, Batılı inançları getirdi' dedim. Fakat bunu sadece polis memurlarına karşı söyledim" diyerek kendisini savundu.

Edirne'de 10 Kasım Atatürk'ü anma törenleri sırasında Atatürk aleyhinde sarf ettiği sözler nedeniyle polis tarafından gözaltına alınan üniversite öğrencisi E. Ş. (21), 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' suçlamasıyla tutuklandı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80'inci yıldönümünde dün tüm yurtta düzenlenen törenlerle anıldı. Edirne'deki törenlerde, tören alanının yanından geçen E.Ş., "Atatürk ilah değildir, Allah'ın kanunları var. Atatürk Batı'nın kanunlarını getirdi" diye bağırmaya başladı.

Polis ekiplerince tören alanından uzaklaştırılarak üzeri ve çantası aranan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi olan Ş., daha sonra 'Atatürk'e hakaret' suçlamasıyla gözaltına alındı.

Edirne Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan E. Ş., pişman olmadığını Atatürk'ü bu şekilde anmanın dinine aykırı olduğunu savunarak tören alanına da bilerek geldiğini söyledi.

Geceyi gözaltında geçiren Şahin, işlemlerinin ardından Edirne Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan E. Ş., 'Atatürk hatırasına alenen hakaret' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Şimdi ise haber'e dair bu foto ve videoya dikkatli bakmanızı istiyorum.
Resim

Resim

Bir kız düşünün 21 yaşında, tıp öğrencisi, başarılı, edepli ama çok saf.
O kadar saf ki nasıl bir toplum da, dünya da yaşadığının farkında değil.
Bre cahil kızım kim bilir ailen ne güzel hayaller kuruyordu senle ilgili; "kızımız imanlı, ahlaklı bir doktor" diye seviniyorlardı.

Tutupta saygı duruşunda bulunan insanlar ve onca körleşmiş kemalistin/betanın arasında "Atatürkü ilahlaştırıyorsunuz" denir mi? Seni linç ederler de ucuz yırtmışsın o linçten, bre akılsız ablacım hiç mi geleceğini, aileni düşünmedin?

Mahkeme de dahi "pişman değilim" diyorsun, tamam afferin ama sen "pişmanım" desen serbest bırakılırdın ki hayatını mahvetmemiş olurdun.

İyi niyetin, temiz kalbin, şaşkınlığın, korkun, masumiyetin o kadar belli ki ses tonundan ve bakışından anlaşılıyor, insan ister istemez üzülüyor... Kendini yalnız hissediyorsun, "Nerde bu müslümanlar. Hani kim yanımda" diyorsundur. Belki de "keşke hiç kalkışmasaydım böyle şeye" demişsindir.

Kendince hakikati anlatmak istiyorsun karşındakine ama anlatamıyorsun, hatta karşında bi betanın "senmi koycan kanunları" , bir dişi kevaşe betanın sırf çarşaflı olduğun için sana saldırması fln o an ne yapacağını, ne diyeceğini şaşırıyorsun.

Şimdi beyler bu hanım abla ne kadar bilgisiz ve doğru sandığı yanlışlar olsa da iyi niyeti, yolunun Allah olduğu o kadar belliki insan yanında olma isteği duyuyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
Sokratesin Sakali
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]aPeopleArmy[/mention] kanka iyi niyeti, temiz kalbi, masumiyeti ne ara anladın cidden merak ediyorum. Yolunun Allah yolu olduğunu söylüyorsun ama o kız %90 Sünni. Sünnilerle aynı dine bile mensup sayılmayız. Elçiye efendi muamelesi çeken insanlar bunlar. Ki kız belki Sünni değildir ama saygı duruşunda bulunmak filan yasak değil diye biliyorum. -Ki olsaydı Kuran'da buna benzer şeylerin yasaklandığı belirtilirdi. Eğer yanılıyorsam doğrusunu öğretin.- Buna rağmen Atatürkü ilahlaştırıyorsunuz diyorsan - batıla kayıp öyle yapanlar da mevcut- ve de bunu tam o sırada yapıyorsan ifade özgürlüğü adı altında vızzıklıyorsun demektir. Sonrasında iş ciddiye binince ağlamak sızlamak fayda etmez.

Şimdi bir de şuna deyinmek istiyorum, Atatürk Kurtuluş Savaşı'na liderlik etti mi? Evet. Bu devletin kurulmasını sağladı mı? Evet. Abi bu adam ölse bile onun üstüne bir somutlaştırma mevcut. Sen çıkıp tam saygı duruşu sırasında böyle bir şey yaparsan ve buna caydırıcı da bir ceza verilmezse ifade özgürlüğü eki eki diye önüne gelen her sikko bu somutlaştırmaya saldırır. Bu da hoş olmaz. Çünkü üzerinden somutlaştırma yapılan şeye - Atatürk- saldırarak somutlaştırılan şeylere - Atatürk ilke ve inkılapları, Türkiye cumhuriyeti- de saldırmış oluyorsun. Ki bu da değerinin ele ayağa düşeceği anlamına gelir. Bunu şöyle düşün. Lejyonerin teki lejyonun altın kartalına taş atıyor. O kartal üzerine somutlaştırma var. Öyle kafana göre hareket edemezsin.

Şunu da belirteyim Allah'ın kanunları -nı kaldırdı- batılı kanunları getirdi diyor. Abi Allah'ın kanunları Kuran'dadır. Şimdi Atatürk Kur'an'a göre kanun koymamıştır bu belli. Ama Türkiye cumhuriyetinden önce Osmanlı Kur'an'a uyuyor muydu sizce? Hayır. Şeriat diye dayattıkları şey Sünni ıkıntılarının yansıması sadece.

Ayrıca bu tarz olayların siyasal İslamcılıkla alakası olduğunu düşünüyorum. Böyle olayların üstünden acıtasyon yapıp kitle tavlıyorlar.
Kullanıcı avatarı
Sokratesin Sakali
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Allah'ın kanunlarını kaldırdı demiyormuş, Allah'ın kanununlarında diyormuş. Ben yanlış anlamışım.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Sokratesin Sakali yazdı: 09 Oca 2019, 00:39 @aPeopleArmy kanka iyi niyeti, temiz kalbi, masumiyeti ne ara anladın cidden merak ediyorum. Yolunun Allah yolu olduğunu söylüyorsun ama o kız %90 Sünni. Sünnilerle aynı dine bile mensup sayılmayız. Elçiye efendi muamelesi çeken insanlar bunlar.
Knk kızın sünni, alevi, yahudi olup olmaması birşey ifade etmiyor, demek istediğim kızın motivasyonu "Allah yolunda birşey yapmalıyım." şeklinde. Kızın düşünce yapısı çok masumca ve iyi niyetli gözüküyor. -tabiki de bu cahil olduğunu yani Atatürk ve kanunlar hakkında bilgisiz olduğu gerçeğini saklamaz.-
saygı duruşunda bulunmak filan yasak değil diye biliyorum. -Ki olsaydı Kuran'da buna benzer şeylerin yasaklandığı belirtilirdi. Eğer yanılıyorsam doğrusunu öğretin.-
Knk konu saygı duruşu değil. Putlaştırma vs.
Buna rağmen Atatürkü ilahlaştırıyorsunuz diyorsan - batıla kayıp öyle yapanlar da mevcut- ve de bunu tam o sırada yapıyorsan ifade özgürlüğü adı altında vızzıklıyorsun demektir. Sonrasında iş ciddiye binince ağlamak sızlamak fayda etmez.
knk bi çok kemalistler, ateistler ifade özgürlüğü altında Din'e, Tanrıya türlü türlü hakaretler de bulunuyorlar, onlar da "ifade özgürlüğü" adı altında yapıyorlar bunu.
Kız da buna dayanarak bir atıfta bulunuyor, fikirlerini söylüyor ama hapse atılıyor ki sözleri hakaret dahi içermiyor.
Şimdi bir de şuna deyinmek istiyorum, Atatürk Kurtuluş Savaşı'na liderlik etti mi? Evet. Bu devletin kurulmasını sağladı mı? Evet. Abi bu adam ölse bile onun üstüne bir somutlaştırma mevcut. Sen çıkıp tam saygı duruşu sırasında böyle bir şey yaparsan ve buna caydırıcı da bir ceza verilmezse ifade özgürlüğü eki eki diye önüne gelen her sikko bu somutlaştırmaya saldırır. Bu da hoş olmaz. Çünkü üzerinden somutlaştırma yapılan şeye - Atatürk- saldırarak somutlaştırılan şeylere - Atatürk ilke ve inkılapları, Türkiye cumhuriyeti- de saldırmış oluyorsun. Ki bu da değerinin ele ayağa düşeceği anlamına gelir. Bunu şöyle düşün. Lejyonerin teki lejyonun altın kartalına taş atıyor. O kartal üzerine somutlaştırma var. Öyle kafana göre hareket edemezsin.

Şunu da belirteyim Allah'ın kanunları -nı kaldırdı- batılı kanunları getirdi diyor. Abi Allah'ın kanunları Kuran'dadır. Şimdi Atatürk Kur'an'a göre kanun koymamıştır bu belli. Ama Türkiye cumhuriyetinden önce Osmanlı Kur'an'a uyuyor muydu sizce? Hayır. Şeriat diye dayattıkları şey Sünni ıkıntılarının yansıması sadece.
knk haklısın zaten ben bunu yani kızın Din, Atatürk ile ilgili cahil olduğunu, bilgisiz olduğunu yazı da belirttim. Sadece kız'ın saf ve iyi niyetli olduğunu motivasyonunun cihad etmek olduğunu diyorum.
Ayrıca bu tarz olayların siyasal İslamcılıkla alakası olduğunu düşünüyorum. Böyle olayların üstünden acıtasyon yapıp kitle tavlıyorlar.
Knk benmi çok duygusalım ya da senin analizin iyi değil mi bilemedim. Yani kızın şu videodaki tavırları, titrek ses tonu fln iyi baksana rol olamaz bu.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Sokratesin Sakali yazdı: 09 Oca 2019, 00:57 Allah'ın kanunlarını kaldırdı demiyormuş, Allah'ın kanununlarında diyormuş. Ben yanlış anlamışım.
Aynen knk, hatta farkettiysen "Allah'ın kanununlarında " diyip cümleyi tam bitirmeden kesiyor. Muhtemelen "Allah'ın kanununlarında put'a tapmayın diyor" dicekti ama devreye "Anlamıyorlar bunlar beni, kime ne anlatayım ki" düşüncesi ya da "korku" faktörü girmiştir.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]aPeopleArmy[/mention]

Kız somut bir gücü olmadığı için ezik durumuna düşmüş orda, masum pozisyonunda ve evrimsel olarak saf ve iyi niyetli olduğunu zannetmeni sağlıyor. Orda kıza yüklenenler ise aynı bokun laciverti. Fakat şöyle düşün bir işidli misal ak-47 ile orayı bassaydı ''Allah'ın kanunları bunlar...'' tarzında bir cümle kursaydı diğerleri korkudan altına sıçacaktı tek laf bile edemeyeceklerdi. Burda ezik ve masum rolünde orda korkan insanlar olacaktı. Yani birisinin masum olması duruma göre değişiyosa masum olmak doğruluğun bir ölçütü değil. Bu sebeble kızın masum olması durumu bizim için bir şey ifade etmiyor hakikat namına. Bu acımasız olmak değil tabi, öyle bir durumda kıza yüklenenlerle birlikte sen de yüklenmezsin ya da yükleneneleri desteklemezsin bilakis engellersin ve polisin işini yapmasını sağlarsın çünkü cehaleti zorbalıkla savmamalısın.

Ayrıca böyle özene bezene arka fonda çalan kederli melodiyle falan hazırlanan videolar çoğunlukla olayı dramatize etmek ve kendi görüşlerini aşılamak amacıyla yapılan şeyler. Gütme böyle oluyor işte, aklını geliştirip bu tricklere düşmemen lazım. Kızın böyle eylemvari bir şekilde törene dalmasının hakikatı savunmakla ilgisi yok. Yani kafasında bir savunma mücadele etme isteği olabilir ama mesela bir işidlinin, bir misyonerin kafasında da bu arzu var. Neyi ne için nasıl savunmalısın/yapmalısın vs. vs. ? İçinde yaşadığın hayatı anlaman bu tarz soruları sağlıklı cevaplamanı sağlar, davranışlarını sağlıklı gerçekleştirirsin. Burdan kızın hayata dair pek bir şey anlamadığını cefakar qirl edasıyla ortaya atlamasından anlayabiliriz. Kısacası her mazlum görünen, her Allah diyen doğru değildir, hakikatı yansıtmayabilir. Hangi motivasyonla neyi neden niçin nasıl yaptığındır önemli olan.
Kullanıcı avatarı
0neofthepeople
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kızın kendi motivasyonu allah adına birşeyler yapmak olabilir ama @hellsbells inde dediği gibi her allah adına cihat ettiğini düşünen, bunu aklıyla doğru hüküm vererek yapmadığı sürece iyi bir niyeti olduğundan bahsedemeyiz. Uç bir örnek ama canlı bomba olarak insanları katleden-kafirlerin canını alarak Allah yolunda hizmet ederek cennete gideceği zannıyla-bir militanın motivasyonuda masum gibi duruyor. Hayır tabiki de videodaki kızı gidip milleti havaya uçuran militanla bir tutmuyorum ama gerçekten hakikat adına birşeyleri doğru yapması gerekseydi bu, Atatürk'ün ölümünün yıl dönümünde anma törenine gidip "Atatürk ilah değildir vs'' diye bağırarak yapılamazdı.
Bu anma töreninin yapılması bazı değerlerimizin temsili ve korunması açısından gayet normal birşey. Ha dediğin gibi ifade özqürlüqü diyerekten Tanrıya, Din'e söven eden, Atatürkü put edinen insanlar yokmu? Var. Ama yanlışa yanlışla karşılık verilmez. Söz de atatürk'ün galiba ^^. Yani gidipte anma töreninde 2 dakikalık saygı duruşu esnasında bağırarak Allah adına doğru birşeyler yaptığını zannetmek yerine, yapılan somutlaştırmanın gereğinden fazla olursa putlaştırma demek olduğunu-ki ben oradaki törende böyle birşey olduğunu düşünmüyorum- anlatarak başka bir şekilde insanları aydınlatadabilirdi. Kızın dediğin gibi hali tavrı kesinlikle rol değil. Gerçekten korkmuş. Ama işte bunu arkaya hüzünlü bir ilahi koyup da olayları yorumlayamayanlara satabilirler amınakoyim. Kız şu anda da serbest zaten.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

''cehaleti zorbalıkla savmamalısın.''

Bu çok kapalı kalmış beyler yani cehaleti zorbalıkla savman gereken durumlarda olabilir veya zorbalığı zorbalıkla savman gereken. Yukarıdaki örnekteki kızın cahilliğine karşı zorba yapılmamalı ama bir beta çevrenizde size yükleniyorsa zorbalıkla savmamaliyim xd kafası yanlış da olabilir doğru da sjsjj yani harbi ''şu şöyleyse böyledir'' diyemiyorum bu konuda. Yani canınız tehlikededir misal 4-5 kişi bir şekilde sıkıştırmışlardır o durumda zorbalığa zorbalık yapsan götünden kan alırlar sksjsj. Ama öyle bir durum vardır ki kaçma imkanın yoktur öyle ya da böyle kavga çıkacaktır ne kadar düzgün konuşsan da o zaman gözünü karartman gerekir. Veyahut sikko beta sürekli tahrik ediyor, haddini aşıyorsa ve gerekli uyarıyı yapmanız falan sökmüyorsa -söküyorsa zorbalığa gerek yoktur mesela- bu zorbalığa zorbalıkla cevap vermek lazım.

Bunlar hep örnek yani kesin doğru diyemezsin her durumun kendine has atmosferi olur o sebeble örnekleri mutlak doğru kabul edip taktik çerçevesine taşımamak lazım. Açıklama amacım ''cehaleti zorbalıkla savmamalısın.'' cümlesinde ki nüansları belirtmek ve muğlak bir yerin kalmamasını sağlamak.

İkinci olarak ''polis işini yabsın diyorsun da ya polis zorbalık yapıyorsa???'' tarzı bir soru akla gelebilir. Bu da yine duruma göre değişir fakat yukarıdaki video da polisin yapması gereken tutuklayıp cezaevine göndermek, salınacağını bilse bile bunu yapması lazım sokratesin sakalı'nın belirttiği gibi somutlaştırma mevzusu işte, devlet bu güce sahip olduğunu göstermeli ki ipini koparan baş kaldırmasın.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık