Danışma/Toplanma Fikri

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Selam hepinize,

Daha önceden [mention]Kai[/mention] 'nin bahsettiği bir grup olma fikri vardı ve bir sonuca bağlanamamıştı. Aslında durum tespitimiz bana göre doğruydu. Çok parça parça olmamız ve biraraya gelmiyor oluşumuzun gelişimimizi sekteye uğrattığı açık bir gerçekti. Fakat nasıl aksiyon alacağımız konusunda doğru hükümleri veremediğimizi düşünüyorum. Aramızdan birini sorumlu yapıp ekip toplama yükünü ona vermek doğru değildi, ayrıca altyapısı olmayan ve doğal gelişmeyen bir süreçten ötürü verimsiz olma ihtimali çok yüksekti. Neticesinde bir sonuca varamayıp mesele de rafa kalkmıştı.

Benim aklıma daha farklı bir fikir geldi, sizin de görüşünüze sunmak istiyorum. Okuyan herkesin iyi yahut kötü görüş bildirme nezaketini göstermesini rica ediyorum. Fikrim şu, haftalık belirlediğimiz çoğunluğa uygun olan saatlerde toplanıp belli bir süre fikir alışverişi yapmamız. Önceden belli bir konu seçeriz ve bir hafta boyunca onunla haşır neşir olup toplanma saatinde de tartışırız. Herkes aklında olanları masaya yatırıp hızlı bir şekilde geridönüt alabilir. Bu birbirimizi daha interaktif bir ortamda eleştirme ve doğruya yöneltme konusunda da yardımcı olacağını düşünüyorum. Bir grup oluşmamasının nedeni bana göre iletişim kopukluğunun olması, böyle bir grup kurulacaksa da buna zemin hazırlanmış olur. Birbirini tanıdıkça daha çok görüşmek isteyenler gerekli aksiyonu zaten alırlar.

Olmazsa olmazlar:

- Cıvıklık ve sululuk yapacak olanı, olayın ciddiyetini kavramamış ve kankileriyle çay içme eventi olarak bunu görecek insanları barındırmamak. Yanlış tavır takınılanları uyarmak ve gerekirse ortak kararla toplantı dışı bırakmak.
- Önceden tartışacağımız konuyu 1 hafta kadar önce belirlemek ve ona göre hazırlık yapıp/düşünüp gelmek. Bu toplantının verimini arttıracak en önemli faktörlerden biri.
- Ortam olarak skype gibi kimliğin ve numaranın belli olmadığı bir platform seçmek. Whatsapp konusunda özelini paylaşmak istemeyen arkadaşlar olmuştu ve onlara kesinlikle hak veriyorum. Kimse özel bilgilerini paylaşmak zorunda değil, sanal ortamda yapmak sahip olduğumuz kültüre de daha uygun.

Bu interaktif olayın ve beyin fırtınasının bize çok fazla şey katabileceği düşüncesindeyim. Birbirimizden öğreneceğimiz, birbirimize öğreteceğimiz çok şey var. Neden düzgün şartları oluşturarak gücümüzü katlayıp daha fazla gelişmeyelim? Kim ne düşünüyor, bu olaya neden pozitif/negatif bakıyor burada olduğunu belli ederek lütfen fikrini belirtsin.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bold yazdı: 28 Şub 2019, 12:35 Fikrim şu, haftalık belirlediğimiz çoğunluğa uygun olan saatlerde toplanıp belli bir süre fikir alışverişi yapmamız. Önceden belli bir konu seçeriz ve bir hafta boyunca onunla haşır neşir olup toplanma saatinde de tartışırız. Herkes aklında olanları masaya yatırıp hızlı bir şekilde geridönüt alabilir. Bu birbirimizi daha interaktif bir ortamda eleştirme ve doğruya yöneltme konusunda da yardımcı olacağını düşünüyorum. Bir grup oluşmamasının nedeni bana göre iletişim kopukluğunun olması, böyle bir grup kurulacaksa da buna zemin hazırlanmış olur. Birbirini tanıdıkça daha çok görüşmek isteyenler gerekli aksiyonu zaten alırlar.
Kanka öncelikle birbirimizi eleştirme işini zaten yapıyoruz. Birisi bir hata yaptığı zaman uyarılıyor. Bunun dışında kalan diğer eleştiriler bebek bakıcılığı gibi bir şey oluyor. Bir sürü nüans noktası oluyor ve her seferinde böyle değinince cidden işler yürümüyor yani. O adamın kendi yapması gereken şeyi sen yapmış oluyorsun. Ki bazen adamın gelişimini bile baltalayabiliyorsun.

Belirlenmiş bir konuda konuşma meselesinin de açıktan olması daha iyi olur, herkes faydalanır. Ayrıca kim gerçekten çabalıyor o da belli olur. Her şeyin ortada olması daha iyi yani bana kalırsa.

Bir de eskiden benim de savunduğum şu "hızlı dönüt alma" meselesi var. Şimdi burada iki mesele var, birincisi forumdaki işleyiş yavaş değil. Yavaş değil derken, öyle cidden uzun süreli gecikmeler olmuyor yani. Max. 3-4 gün içinde cevap verilmiş oluyor çünkü yakından takip ediliyor buralar zaten bizler tarafından. Yavaş ama whatsapp'a, skype'a filan kıyasla yavaş. "Hızlısı varken neden yavaşı tercih edelim?" gibi bir soru yöneltilebilir ama burada ikinci mesele devreye giriyor o da neden hızlı olmamız gerektiği konusu. Yani zaten max 3-4 gün içinde cevap veriliyor/görüş belirtiliyor yazılan konu hakkında. Hemen yazıldığı anda veya yakın bir süre zarfı içinde cevap verilmesi, her şeyin ortada olmasından daha önemli mi?

Bahsettiğim hususlardan dolayı ben grup işini gereksiz görüyorum. Hatalı olduğum bir nokta varsa lütfen düzeltin.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Düzeltilmiş Mesaj;

Şimdi knk grup kurma konusunu çok faydalı, verimli buluyorum. Bunun en büyük sebebi; sesli ve online görüşümüzü hızlıca bildirebilmektir.

Burada, bazen bir konu veya görüşümüzü kısaca belirtemiyoruz. Detaylara girme, nüanslara değinme zorunluluğumuz olabiliyor. Yeri geliyor, anlatmak istediğimizi yazılar ile yansıtamayadabiliyoruz. Dolayısıyla bu durum destan yazıyormuşçasına, uzun yazılar ortaya çıkarıyor. Bir o kadar da; okumakta veyahut yazmakta insanın zamanı olamayabiliyor.

Uzun uzun destanlar yazıp, anlatmaya çalışmak yerine; 1-2 dklık sesli mesajla görüşlerimizi net bildirebilme olanağı çok güzel bir nimet.

Bazen bi cevap vermek/fikrimi açıklamak en az 30 dk mı alıyor. Siz de yaşamışsınızdır bunu. Birde kontrcevaba tekrar uzun cevap yazmak çok sıkıyor adamı.

Örnek verecek olursak "Salat" konusunu hep beraber tartışsak, herkes bildiğini pratik bir şekilde sesli aktarsa, çok önemli bir konuyu çözmüş oluruz.

Bu durum ise yalnızca sesli mesajlar ile çözülebilir. Yani "whatsap/skype/ses yükleme siteleri vb." Gibi bir çok alternatif ile çözülebilir bir sorun.

Hatta yeri gelir konuşulan konuyu upload edip/kopyalayıp buraya da aktarırız, başkaları da faydalanması açısından.

Ha! Sonuçta kaynaşma, chat grubu fln değil bu yüzden asla gereksiz olamaz. Zaman tasarrufu, konuyu daha iyi anlatabilme/anlama konusunda çok faydalı bir grup olacağı kanaatindeyim.

Ve bu grup konusunda sonuçta zorlama yok. Açılsın; isteyen girer, istemeyen girmez.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Kanka öncelikle birbirimizi eleştirme işini zaten yapıyoruz. Birisi bir hata yaptığı zaman uyarılıyor. Bunun dışında kalan diğer eleştiriler bebek bakıcılığı gibi bir şey oluyor. Bir sürü nüans noktası oluyor ve her seferinde böyle değinince cidden işler yürümüyor yani. O adamın kendi yapması gereken şeyi sen yapmış oluyorsun. Ki bazen adamın gelişimini bile baltalayabiliyorsun.
Burası gereksiz bir eleştiri olmuş zira bebek bakıcılığı yapılmayacağını ve toplantının amacına yönelik keskin çizgiler olacağını belirtmiştim. Eleştiriden kastım tutup da herkesin hayat hikayesini dinleyip tavsiye vermek değil, daha çok birbirimize yazarken anında teşhis konulup hatalarımızın düzeltilmesi durumu. Düşünce yapımızdaki hatalar ve anlamadığımız noktalara yönelik anlık teşhisler olacaktır. Ben senin bir yıldır 100 entry'ni okumuşumdur fakat bir toplantıda 100 entry'ni okuyabilirim hem de bunlar üzerine çok düşünüp/oynama yapmadığın entryler olacağından bilinçaltımız daha bir meydana serilecektir.
Belirlenmiş bir konuda konuşma meselesinin de açıktan olması daha iyi olur, herkes faydalanır. Ayrıca kim gerçekten çabalıyor o da belli olur. Her şeyin ortada olması daha iyi yani bana kalırsa.
Kimin gerçekten çabaladığı eninde sonunda belli olacaktır, tanrı şüphesiz ki hak edene hak ettiğini verecektir. Herkesin faydalanması için tartışmalar yayınlanabilir burada. Fakat bu insanları tembelliğe itip toplantıya katılımı azaltabilir, bunu yapacak adamın da toplantıya hiç gelmemesi daha hayırlı olacağından bir sorun olacağını zannetmiyorum.
Bir de eskiden benim de savunduğum şu "hızlı dönüt alma" meselesi var. Şimdi burada iki mesele var, birincisi forumdaki işleyiş yavaş değil. Yavaş değil derken, öyle cidden uzun süreli gecikmeler olmuyor yani. Max. 3-4 gün içinde cevap verilmiş oluyor çünkü yakından takip ediliyor buralar zaten bizler tarafından. Yavaş ama whatsapp'a, skype'a filan kıyasla yavaş. "Hızlısı varken neden yavaşı tercih edelim?" gibi bir soru yöneltilebilir ama burada ikinci mesele devreye giriyor o da neden hızlı olmamız gerektiği konusu. Yani zaten max 3-4 gün içinde cevap veriliyor/görüş belirtiliyor yazılan konu hakkında. Hemen yazıldığı anda veya yakın bir süre zarfı içinde cevap verilmesi, her şeyin ortada olmasından daha önemli mi?
Daha fazla kişinin bir arada olması ve oluşturacağı o enerjinin ürünleri çok daha güzel olacaktır. Benim hiç aklıma gelmeyecek bir şeyi başkası söyler, onun üzerine ben farklı bir şey söylerim, sonra da üstüne başkası söyler. Forumda da aynısı oluyor diyebilirsin fakat değil. Toplu olarak çalışma yaptığında refleksif düşünce çok daha etkili oluyor. Çok fazla insanın odak noktası aynı konu üzerine olunca üretim üstel fonksiyon olarak gelişiyor. Şöyle örnek vereyim: forumda konu açıyorsun ve paylaşım yapıyorsun bu 1, beş gün sonra birisi yorum yapıyor ve yeni bir fikir çıkıyor oldu 2, iki hafta sonra başkası ekleme yapıyor ediyor 3. Grup toplantılarında ise 1,2,4,8...1024 şeklinde çok kısa sürede tepkisel geridönütlerle ilerliyor. Yani çok daha kısa sürede daha güzel fikirler yeşerebiliyor. Bir de işin sözsüz eğitim boyutu var, konuşmanın gidişatındaki pozitif enerjiden dolayı dolaylı yoldan gelişecektir çoğu insan. Birine bir şeyi interaktif bir biçimde öğretme/öğrenme çok daha etkili ve verimli bir yöntem.
Kullanıcı avatarı
Harara
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Ben grup olmanın yararlı olacağını düşünüyorum. Şahsen buraya yazarken biraz kasılıyorum çünkü genele konuşmak gerekiyor, grup olduğu zaman daha özel ve birebir bir konuşma yapılabilir.
Her hafta toplanma olayı mantıklı ama herkesin müsait olması biraz problem gibi.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]aPeopleArmy[/mention] : Zannımca yapacağımız olay bir nevi salat olacak. Aşağıda olanları yukarı çekmek için elimizden geleni yapacağız, öğretenler ise öğrettikçe daha da keskinleşecek. Sonuç olarak ittifakın nasıl ayakta tutulduğuyla ilgili kendi çapımızda yapabileceklerimizi zorlamalıyız. Ses konusuna mesafeliyim ben, yazarak daha net ve güzel aktarım yapabileceğimizi düşünüyorum. Senin dediğin olay ancak yüzyüze iletişimde olur yani yeri burası değil. Yine online ortamda sesini ifşa etmek istemeyecektir bir çok insan.

[mention]Harara[/mention] : İstek olduktan sonra vakit ayarlanır bir şekilde kanka. Bence de insanlar sırf söylediğin sebeple bir çok şeyi sormuyorlar çünkü yeterince samimi hissedememe durumu var.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Kanka bak parçalanma gibi bir durum yok, yani isteyen buradan veya başka platformdan başlık açabilir/entry girebilir veya özelden istediği kişiye soru sorabilir. Bir olay da kötü malzemeyle beyin fırtınası olayının boş olması fırtına değil üflemek gibi bir şey oluyor çünkü temel düşünme yetileri + tartışılan konu bazında bilgi -bazen temel düşünme yetisine bağlı olarak yanlış hüküm veriliyor bazen de direk olarak konuyu bilmek için gerekli bilgi- eksik oluyor. Bu konularda eksiği olmayan kişi de zaten başlık altına yararlı bir yazı yazar herkes de faydalanır. Yani böyle "hadi beyler toplanalım beyin fırtınası yapalım, birbirimizi eleştirip doğru sonuçları bulalım ve beraber gelişelim" durumu eldeki malzeme kaliteli olursa oluyor yoksa patlıyor durum çok da gerekli bir oluşum değil yani merak ettiğin konu hakkında buraya yaz 1 hafta içinde zaten yardımcı olmak isteyen olacaktır, oradan da kimin neyi ne kadar bildiği, bir şeyleri çarpıtıp çarpıtmadığı ortaya çıkacaktır; öyle bir durum olursa da başkaları yapılan hataları gösterecektir.

Bu dediğinin burada olmayan bir faydasını göremiyorum, eğer hızlı hareket edilmesi gereken bir durum yoksa, konunun ve yazılanların üzerine düşünülmesi gerekiyorsa zaten forum bu işlevi görüyor; zaten grupta da olsak biraz aklı başında biri konuyu ve diğerlerinin yazdığını derinlemesine düşünmeden, konu hakkında yazıp yine kendi yazdıklarını değerlendirmeden görüş bildirmez ki bu da çok kısa olmaz. Yani elbette konuya da bağlı bu ancak ciddi bir konu hakkında tartışma istiyorsan durum böyle olacaktır.
Bence anlamıyorsun sana söylenenleri aylar önce de benzer şeyleri söylüyordun sana yine benzer şeyler söyleniyordu, bir düşünmeni öneririm. Bir yanlışım varsa da sen açıkla.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]hoca dehanni[/mention] : Anlıyorum seni de fakat eldeki malzeme bu. Ben istemez miyim tcma, hacıtyler gelsin -bu tam anlamıyla bebek bakıcılığı olurdu zaten bu yüzden asla gerçekleşmeyecek- fakat sen,ben,o kısacası biz varız. Eldeki malzemeyi tam olarak kullandık mı biz? Fazla küçümsüyorsun kanka. Sözlerinden anladığım buradaki insanların birleşince verimli bir iş çıkarmaktan öte sadece boş üfleyeceği. Forumdan kopalım demiyorum bu daha çok yapacağımız ekstra bir olay, neden faydalı olacağını da dby'ye yazdığım yazıda yukarıda açıkladım. Hepbirlikte aynı anda aktif olduğumuz, odak noktamızın bir olduğu bir platformda etkileşim hızı daha fazla olup daha verimli olacağız. Forumda eksik kalan şeyler var. İnsanlar kafalarındaki soruları "ya bunun için başlık açmayayım, milleti meşgul etmeyeyim" vb. çekincelerle soramıyorlar. Kalan boşlukları bu tip bir toplantıyla doldurabiliriz. Ayrıca bu inadı da anlamadığımı söylemek zorundayım. Kaybedilecek bir şey yok, bir saat toplanırız ve bakarsın olmuyor siktir ederiz bu iş bize göre değilmiş deriz. Ben tersi olacağı kanaatindeyim, yani birbirimize faydamız dokunacaktır. Şahsen senin de gelmeni isterim çünkü ürünlerin belli, ben dahil olmak üzere bir çok insana önceden faydada bulundun. Sen bu kanaatte değilsen ve bu işe şans vermek istemiyorsan da anlarım çünkü bu zorla yahut hatır ile yapılacak bir olay değil.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

@hoca dehanni : Anlıyorum seni de fakat eldeki malzeme bu. Ben istemez miyim tcma, hacıtyler gelsin -bu tam anlamıyla bebek bakıcılığı olurdu zaten bu yüzden asla gerçekleşmeyecek- fakat sen,ben,o kısacası biz varız. Eldeki malzemeyi tam olarak kullandık mı biz? Fazla küçümsüyorsun kanka. Sözlerinden anladığım buradaki insanların birleşince verimli bir iş çıkarmaktan öte sadece boş üfleyeceği.
Dedim ki kötü malzemeyle beyin fırtınası yapılmaz, nispeten iyi malzemesi olan da katkısını burada yapar zaten; sözlerimi anlamamışsın. İstersen forumda başlık açıp "beyler X konusu hakkında tartışmak ve bilgi edinmek istiyorum, benim gibi ilgilenenler 1 hafta sonra bu başlığı coştursun" diyebilirsin, isteyenler de sana katılır.

Buraya yazmaya korkulmasının genel sebebi herkes yazdıklarını gördüğünden "yanlış-boş bir şey söylemeyeyim" durumu, insan ne yazacağını iki kere düşünüyor ki bence dozunda olduğu sürece bu kaygı iyidir, böyle gruplarda ise bu kaygı olmuyor/çok az oluyor ortamın rahatlığından dolayı -elbette grupta kimlerin olduğuna bağlı bu, yine de buraya göre rehavet getiriyor-. Birinin bir şey paylaşmaya korkması forumun eksikliği değil, isterse başlık aç kısmından başlığını açabilir forum bu işlevi görüyor kimseyi tutan yok. Hızlı etkileşim olayını da açıkladım hızlı iletişimlik bir durum yok, sen grup da açsan ciddi bir şey yazmak isteyenin yazacağı şey zamanını alacaktır; grupta olması bu zamanı kısaltmaz, zaten çoğunluk forumu günlük olarak takip ediyor yazacağı bir şey varsa yazıyor. Açılan bir başlığa cevap verilmemesi durumu genelde başlığın gereksiz olma durumundan, bazen kimsenin üstüne yazacak bir şeyi olmamasından kaynaklanıyor takip eksikliğinden değil. Yani forumda görüp gereksiz olduğunu düşündüğün bir entrye grup olunca da cevap vermezsin herhalde. Grupta insanlara katkı verecek şeyler paylaşan kişi zaten forumda da yazar yazacağını, bu kişinin yazacaklarını paylaşma korkusu hissedeceğini düşünmüyorum, yani ortam değişikliğinin bir farkı olmaz, buralarda hiç yazmayan/elle tutulur bir şey yazmayan biri grupta fark yaratmayacaktır.

Bu tarz yazıları çok yazdın ve bunların motivasyonunun büyük kısmının gaz olduğunu düşünüyorum, böyle daha önceki yazılarında olan tcmavari üslupla motivasyon yazıları yazma, konudan alakasız beylik cümleler hep bu gazdan geliyor, bir düşün bunu.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]hoca dehanni[/mention]

Eleştirilerini dikkate alıyorum ve üzerine düşünüyorum ancak önceki konularla bunun bahsettiğin türden bir benzerliği yok. Bu konuda kimseyi gazlamıyorum ya da hadi hemen şunu yapalım tavrı içerisinde değilim. Gözlemlediğim bir eksik üzerine bir öneri sundum buraya ve fikirlerinizi dinliyorum.

Şu konuda bile 4 günde ancak 4 insanın fikrini duyabildim ve birçoğundan da henüz geridönüt gelmedi. 1 hafta herkes üzerine çalışırsa malzeme de iyi olacaktır. Herkes toplanacağımızı bilip onun sorumluluğuyla araştırıp bir şeyler bulur ve bunu da birbirimize sunarak tartışırız. Neticesinde bir sonuca varırız veya varmayız, belki de daha önemli soruların kapısını aralarız. Fakat bir noktayı kaçırıyorsun, senin verdiğin örnekte herkes bireysel çalışıyor. Birlikte toplandığımızda yapılacak fikir alışverişi olayı yok. Toplu ders çalışmak gibi düşün bunu, senin aklına gelmeyecek bir örneği/bakış açısını başkasından duyma fırsatını sunuyor. Bir proje geliştirirken yalnız başıma aklıma gelmesi imkansız olayları grup çalışmalarında başkalarının yardımlarıyla keşfettiğim çok oldu. Aynısı burada da olabilir. Tek başına çalışırken aklına gelecekler ile 10 kişiyle toplu çalışırken çıkacak sorular/görüşler arasında dağlar kadar fark oluyor.

İşte belki o çekimser kalan insanları kazanabiliriz. Bu onların problemi açsalardı konuyu demek yerine onları daha iyi gözetebilecek bir ortamda yukarı seviyelere çekebiliriz. Ne bileyim sohbet esnasında sözsüz eğitimden bir şeyler çıkarabilirler. Biz de onlara bir şeyleri açıklarken hiç aklımıza gelmeyen noktaları tekrar düşünebiliriz. Hiç yapmadık böyle bir şeyi, belki de gelişimimizi direkt etkileyecek bir olaydan yıllardır mahrum kalıyoruz? Başlığın derinine daha iyi inmeyi sağlayacak bir ortam yaratabiliriz. Belki de yaratamayız abi bilmiyorum yani ama neden denemiyoruz ki? yüz milyon dolarlık yatırım yapmıyoruz sonuçta ortada kaybedecek bir şey yok.

Ayrıca şu öğrenme piramidi grafiğini de bırakayım şuraya fikir vermesi açısından.
http://thepeakperformancecenter.com/wp- ... yramid.jpg
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık