Dişilerin analiz yeteneklerinin üstün olmasına dair

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
Tonga Sayıl
Silik

Okunmamış mesaj

Dişilerin analiz yeteneklerinin erkeği katlar derecede olduğunu biliyoruz. Sebebi, ayna nöronlarını kendilerine ideal eşi saptamak için bin yıllardır kullanılarak geliştirmelerinden kaynaklanıyor. Evrimsel programlanış tamamen.

Bu nöronların gelişmesi sebebiyle bir görüye sahip oluyorlar erkekler adına. Buna da anten diyeceğim. Dişi antenleri sayesinde gördüğü görüleri bilişsel olarak temellendirip, anlamlandıracak melekeye sahip değil. Yani savaştasın ve istihbarat alıyorsun. Komutanın orda yapması gereken bölüğünü alınan istihbarata göre hareket ettirmesi. İşte dişi bu istihbaratı yorumlayacak kapasiteden yoksun. Buna rağmen akılsızlar ligi erkeklerinden üstün.

Görüler ve analizlerden kastım, kısa vadeli ve sosyal durumlara dair radar altı nüanslardır. Yoksa uzun vadeli nüansların değerlendirilmesi akıl ile olacak iştir.

Akıl sahibi bir erkek duygularını –duygularını dememin sebebi, kısa vadeli nüans sisteminde verilerin sezgisel ve duyusal işlenmesinden dolayı.- ve hislerini kısacası yazılımını hakikate kalibre ettiğinden dolayı görüleri dişinin antenlerinden çıkan görülerden kat ve kat daha üstün. Kişi akıl sahip olduğu için bu görülerin/verilerin bilişsel olarak işlenmesi ve temellendirilmesinden bahsedebiliyoruz.

Fakat bazı istisnai durumlar var. Dişiler yapı ve varoluş gereği bazı hayat içindeki durumların arka planını erkeklerden daha çok anlama yetilerine sahipler. O anlayışın duygusal olarak tesiri akıl sahibi bir erkeğe göre daha çok olabiliyor. Durumdan duruma değişkenlik gösterecektir elbet. Misal olarak altın dişi, erkeğindeki arayışı erkeğinin hakikate adanırken çektiği acılarını ve yaralarını sarmaya odaklı. Bu yaraları elbette akıl sahibi bir birey olarak fark edersin fakat altın dişi arayış ve yaşantılarından dolayı senden daha iyi anlar, duygusal olarak onda uyandırdığı etki senden fazla olacaktır.

Velhasıl kelam, dişiler erkeklerden üstün analiz edebilme yetilerine sahipler fakat akıl sahibi bir erkeğin ki kadar değiller. Buna rağmen toplumdaki erkeklerden üstünler. Fakat bazı konular olur ki sen erkek olarak o konunun değerini az buçuk anlarken, dişiler yapısı gereği o konuyu senden daha iyi anlayıp, bu analizlerinin onlarda uyandırdığı tepkinin tesiri daha büyük olabilir.

Öte yandan analizlerin iyi olması için illa akıl ışığı, kırıntısı olacak diye bir kaide yok. Biraz zeka ve departmansal bilgisi olan bir dişinin yaptığı analizler, akılsızlar ligi dişilerinin yaptığı analizlerden daha üstün olacağı aşikardır. Akıl ise mevzuyu bambaşka bir boyuta taşıyor, fark attırıyor diyebilirim.
Kullanıcı avatarı
RescueL
Çaylak

Okunmamış mesaj

Güzel bir konuya değinmişsin,teşekkürler
Kullanıcı avatarı
FD God
Sürgün

Okunmamış mesaj

Tonga Sayıl yazdı: 25 Mar 2018, 13:19 Yani savaştasın ve istihbarat alıyorsun. Komutanın orda yapması gereken bölüğünü alınan istihbarata göre hareket ettirmesi. Komutanın orda yapması gereken bölüğünü alınan istihbarata göre hareket ettirmesi. İşte dişi bu istihbaratı yorumlayacak kapasiteden yoksun.
Kadınları anlamak için çok güzel konuyu ele almışsın dostum. İstihbarat alma kısmı %100 doğru ama bunu doğrulaması için karşı tarafı teste tâbi tutuyorlar. Nasıl mı ?

Örnek1
Bir keresinde sahilde arkadaşlarım ile gezinirken bir kızın bana baktığını gördüm. Yanına gittim
B: Selam, oturabilir miyim ? (yanını göstererek)
K: Ya az önce başka bir erkek daha geldi. Ayıp olur çocuğa şimdi bizi görürse(İlk testi burada yaptı. Beni kararsız birisi olarak gördü ve bunu kendince ispatlamak istedi ama ben onu yanılttım)
B: Diğerlerinden bağımsız birisiyim (beni ilgilendirmiyorlar gibisinden göz kırptım)
K: İyi gel otur hadi.

Örnek2 (bunu daha önce saha görevinde paylaştığım için copy paste yaptım)
Bir gün üniversiteye gitmek için otobüse bindim. Şansıma ters koltuklar boştu ve oturdum. Benden sonra 3-4 kişi daha bindi. Yol ilerledikçe gecenin verdiği yorgunlukla kafamı geriye doğru yasladım ve yüzünü görmediğim kızın sırtında 5 dakika boyunca kestirdim. İndiğimde ise aynadan kızın suratına baktım. Şuana kadar gördüğüm en güzel kızlardan birisi diyebilirim. Yanına gittim.
B: Merhaba, ya kusura bakma sırtın yastık gibiydi yaslandım. (gülen bir surat ile)
K: Aaa o sen miydin ? Sorun yok (gülen bir surat ile)
B: Hangi üniversitedesin
K: xxx sen ?
B: Bende xx ne yazık ki buradan gitmem lazım, istersen numaranı ver daha sonra birlikte bir şeyler yapabiliriz.
K: instagram versem ?
B: Immm (diyerek telefonumu çıkardım ve rehberi açıp kıza uzattım. Yaptığı bir güven testti idi ve ben o testten kalmıştım ama numarasını almıştım.)

Buna benzer durumlar illaki yaşamışsınızdır. Ben biraz daha iyi anlamanız için geçtiğim ve kaldığım testleri sizinle paylaşmak istedim. Her testten geçmeniz biraz zaman alacak. Oyunu iyi bir şekilde oynamak için önce kuralları bilmeli ve pratik yapmalısınız. Ek olarak bu siteye göz gezdirmenizi isterim.

https://kirmizihap.org/kadinlarin-erkek ... gi-seyler/
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]FD God[/mention]
Burada radar altı davranışlardan bahsediyoruz. Yani savaşta olan bir komutanın gelen istihbaratın doğruluğunu sorgulaması gibi bir olay yok, her şey dişi beyninde gerçekleşiyor. Zaten bu yüzden akılla farkındalık kazanıp sözlere dökemiyorlar, sadece hissediyorlar. Bu yüzden "Acaba bu veri doğru mu? Neyse bunu bir test edeyim" gibi bir düşünce içinde olmuyorlar. Öte yandan gözlem ile her şeyi anlayamaz dişi doğal olarak. Bu yüzden testlere başvurması gerekir -Tonga zaten açıklıyor bunu-. Örneğin karşısında iyi bir taklitçi beta varsa kendisini umursamamasına rağmen umursuyormuş rolü kesip kesmediğini anlaması için test etmesi gerekir, bu gözlemle hallolabilecek basit bir mesele değildir. Ayrıca bu testler sadece sonuç odaklı da değil, süreçleri de kapsıyor. Demek istediğim, teste ne cevap verdiğin kadar nasıl cevap verdiğin de önemli. Sonuçta satranç oynamıyoruz, hamleni düşünmek için yarım saatin yok. Saniyelerden bahsediyoruz. Eh, durum böyle olunca da doğal olarak radar altı davranışlar devreye giriyor; refleksif, farkında olmadan yaptığın eylemler.
"olayları bilmen sadece durum farkındalığı kazandırır.
bazen içgüdülerini durduramazsın..."
Yani dişinin o an test ettiğinin farkında olabilirsin; ama dediğim gibi, satranç oynamıyoruz. O yüzden radar altı qalp.
az7
Sürgün

Okunmamış mesaj

“Öncelikle dişiler ve erkekler farklıdır.
Bunu zaten biliyorsunuz ; fakat bizim amacımız asıl farkları keşfetmek ve bunların altındaki sebepleri aramak…" -tcma
Bir kitapta dişilerin beyninde ki iletişim ve karşındakini tanımlamak ( ne denildiğini unuttum ) için kullanılan hormonların erkeklerden çok daha fazla salgılandığı tarzında birşeyler okumuştum.

Ayrıca Kasas Suresi 23-26
23. Medyen suyuna varınca, suyun başında (hayvanlarını) sulamakta olan bazı insanlar gördü. Bunların yanında da koyunlarını suya salmamak için uğraşan iki kız gördü. Mûsâ onlara, "(Koyunlarınızı burada tutmaktaki) maksadınız ne?" dedi. Onlar, "Çobanlar sulayıp çekilinceye kadar biz koyunlarımızı sulayamayız. Babamız ise çok yaşlı bir adamdır" dediler.
24. Bunun üzerine Mûsâ onların koyunlarını suladı. Sonra gölgeye çekilip, "Rabbim! Bana göndereceğin her hayra muhtacım" dedi.
25. Nihayet kızlardan biri utana utana yürüyerek ona gelip, "Bizim için koyunlarımızı sulamanın ücretini vermek üzere babam seni çağırıyor" dedi. Mûsâ onun (Şuayb'ın) yanına gelip başından geçenleri ona anlatınca Şuayb, "Korkma o zalim kavimden kurtuldun" dedi.
26. Kızlardan biri, "Babacığım, onu ücretle tut. Her hâlde ücretle tuttuklarının en hayırlısı, güçlü ve güvenilir olan bu adam olacaktır" dedi.

bu ayetlerdende anlaşıldığı üzere yaşlı adamın kızları bu olay üzerinden Musa peygamberin hayırlı biri olduğunu anlamışlar.
Kullanıcı avatarı
FD God
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]dun bugun yarin[/mention] Kanka, analiz ediyorlar burasını anladım. Aklımda bir soru daha var. Neye göre analiz ediyorlar peki ?
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]FD God[/mention]
Tonga Sayıl yazdı: 25 Mar 2018, 13:19 Dişilerin analiz yeteneklerinin erkeği katlar derecede olduğunu biliyoruz. Sebebi, ayna nöronlarını kendilerine ideal eşi saptamak için bin yıllardır kullanılarak geliştirmelerinden kaynaklanıyor. Evrimsel programlanış tamamen.
Ne olup ne olmadığına bakıyorlar işte. Analiz bir şeye göre mi olur? Aradıkları özellikler sende var mı yok mu bunu anlamaya çalışıyorlar. Çünkü hepimizin evrimsel olarak yegane amacı üremek. Bir eş seçmek istiyorlar. Bunu da geriye bir tane kalıncaya kadar bütün erkekleri analiz edip zayıf olanları elemek usulüyle yapıyorlar (Buradaki zayıflık dişiden dişiye değişir çünkü her dişinin erkekte aradığı özellikler farklıdır). Olay bu yani. Sorun pek açık değil.
olumcul deney

Okunmamış mesaj

Peki dişinin testini geçtiğimizi nasıl anlarız? nasıl bi tavır ortaya koyarlar? Ufak ve bilindik testi anladık diyelim, Peki testi yaparken bile test ediyorsa?(Zarf atma gibi)
Kullanıcı avatarı
fika
Sürgün

Okunmamış mesaj

olumcul deney yazdı: 26 Mar 2018, 02:29 Peki dişinin testini geçtiğimizi nasıl anlarız? nasıl bi tavır ortaya koyarlar? Ufak ve bilindik testi anladık diyelim, Peki testi yaparken bile test ediyorsa?(Zarf atma gibi)
Alfa olduğunda "nasıl geçeriz" gibi soruları sormayacaksın bile. Geldiği gibi akacak her şey, sen yoluna giderken önüne çıkan ve seni rahatsız eden taşa tekme atıp yoluna devam ettiğin gibi...

Omegası baskın betalar genelde naif bir şekilde gülüp geçerler senin test savuşturmana. Betalar ise üstün gelmek ve çirkeflikleri adına yaptıklarını savunmaya, seni alt etmek için vızzıklamalarına devam ederler.

Omegası baskın betalar genelde bunu bilinçdışı yapıyorlar. Yani testini çoğukez yuzlerine vurduğumda anlamsız bakışları rol play değil, gerçek; yani iyice içselleştilmiş genetik bir kod olmuş.

Betalar da elbette iyice içselleştirmiş ve umursama şekilde direkt yapıyorlar. Ama aradaki fark betaların yaparkenki mimikleri. Mikro mimik yakalayabilirsen testin test olduğunu direkt anlarsın. Bilerek yaparlar, cıvıklaşırlar.

Tum bunlar bir kenara, tek yapılacak savurmak. Gelişine abanmak. Tcma'nın tek rulezi bu işte; ipleme, oturt.
Kullanıcı avatarı
Priso
1. Nesil

Okunmamış mesaj

olumcul deney yazdı: 26 Mar 2018, 02:29 Peki dişinin testini geçtiğimizi nasıl anlarız? nasıl bi tavır ortaya koyarlar? Ufak ve bilindik testi anladık diyelim, Peki testi yaparken bile test ediyorsa?(Zarf atma gibi)
Bazı aşırı uç deneyci kadınlar dediğin gibi yapabilir. Mesela testi geçtiğini zannetmen için geçmişsin gibi davranabilir ki bu tavrı başlı başına bir test olur. Ya da yine test olarak sana ilgi duyuyormuş gibi rol kesebilir. Bunlar sözsüz, sezgisel algılanabilen mevzulardır. Bu nedenle testi geçtiğini düşünsen bile savunmada kalıp avantajlı konumunu elinde tutmak daha iyi bir taktik olacaktır. Bu şekilde rol mü kesiyor test mi yapıyor zamanla anlaşılır. Ha savunmada kalmak pasiflik (ben sik gibi dikileceğim alpfam halledecek fak yea) olarak anlaşılmasın, kadının testini geçtiğini düşünsen ya da seninle ilgilendiğini gösterse dahi "işte şimdi tavladım onu" kafasıyla haraket etmemekten bahsediyorum. Siklemeyip dalgana bakarken testleri savuşturmaya devam edeceksin yani.

Bu konularda bu kadar ince düşünmek muhabbet ve bilgi bakımından iyidir, fikir verebilir. Fakat tutup da testlere sol ön beyinle analitik şekilde yaklaşmak pratikte bomboş iş. Tcma'nın da belirttiği gibi sen hayatını yaşa, sikleme ve eğlenmene bak, ilgini de doğru mevzulara yönlendir. Bu şekilde zaten testleri otomatik olarak aşacaksın. Yine de Tcma'nın uyardığı gibi sağlıksız beta karılarını siktir et, antrenman olarak dahi flört etme. Onlar klinik vaka, ancak terapistler iletişim kurabilir onlarla. O da bir 20-30 seans sonunda eğer hastalıklı savunma mekanizması kırılırsa.

Hayatını yaşa kısmına da değineyim. Hastalıklı ve akılsız bir beta hayatını yaşamaya kalkışınca siklememe pozu kestiği halde aç bir sırtlan misali istemekten öteye gidemeyecek. Fakat akıl sahibi bir insan hayatını da aklıyla dizayn eder ve ona göre yaşar, bu sayede yazılımı (refleksif hareketler, içgüdüsel verileri işleme hızı) da zamanla serpilir. Başlıktan önce ya da başlığı anlama yolunda ne kadar odun dizdiğin, şahsi mücadelenin ne olduğu gibi konular direkt olarak sonuca etki ediyor. İşte başlığın kimi insanın hayatını değiştirmesi, kimisinin de yalnızca başını alması bu nedenledir.

İstemek mevzusu da yanlış anlaşılmasın, evrimsel programlanış nedeniyle her insanda bu vardır. Mesela sağlıklı bir erkeksen ve mükemmel şekilli bir çift bacak gördüysen tabi ki arzu duyacaksın, bu çok doğal. Olay bu arzunla nasıl başa çıktığın. Bu nedenle sağlıklı insanların akıl ile dizginlenmiş ve yarar sağlayacak şekilde kanalize edilmiş arzuları ile betaların sırtlanca açlığı bambaşka şeylerdir.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık