Ego nedir?

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Ego nedir? Üste çıkma çabası egodur da üstünlüğünü bilip diğer insanlara boyun eğmemek neden ego değildir?
Kullanıcı avatarı
Alphaa66
Çaylak

Okunmamış mesaj

İd, ego ve süperego insan zihninin katmanlarıdır. Bu katmanlar birlikte yer almalarına karşın farklı düzlemlerde fonksiyon görürler. İd, zevk temelli bir istekler ve aşırı ısrarcı temel enerjinin çıkış noktasıdır. Temel ve en ilkel benliktir. Ego, Çocuk büyüdükçe dış dünyanın gerçeklikleri hazza ulaşmada bazı kuralların olduğunu öğretir. Bu durumda altbenliğin bir bölümü özel bir evrimleşme göstererek egoyu oluşturur. Egonun asıl görevi düzenlemedir. Süper ego, zaman içerisinde egonun bir parçası toplumsallaşma ve değerlerle ilgili olarak evrimleşir. Bu evrimin sonucunda gelişen parçaya süperego (üstbenlik) adı verilir.
Ego istisnasız her insanda bulunur. Bazı insanlarda ego hastalık derecesinde psikolojik sorundur.Biz bunlara ‘’beta’’ diyoruz. Ego kavramı benlik arayışına verilen isimdir. Etrafta sürekli ben söyleyim, ben böyleyim diyen ve sürekli kendini öven kişiler görmüşşündür. Sağlam karakterli kişiler id, ego, süper ego arasındaki dengeyi koruyarak bu tür olaylara vakıf olmaz.
Eğer daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız. Freud reiz araştırabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kancık sözlükte mükemmel olduğunun farkına varıp zaten senin olan konum için çırpınmamak egoyu yenmek olarak geçmiş. İlginç. Toplumun anlamadığı bir kavram. Tony Stark mükemmelim dediği için bir tanıdığım ona egolu demişti.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

[mention]Alphaa66[/mention]

Kanka halk dilinde id kavramına ego dendiği için tcma da başlıkta kavramı bu şekilde kullanmış. Kancıkta ego aslında nefstir demiş mesela buradan anlaşılabilir. Şimdi bunu niye yazdın dersen kavram karmaşası olmasın diye. Sonuçta başlıktan gelen belli bir kültür var, aynı kavramları kullanırsak daha iyi anlaşırız.

[mention]aurorα[/mention]

Ego, kişi merkezlidir. Yaşanılan olaylarda, düşünce sisteminde her zaman kişinin kendince değerini ön plana alıp buna göre değerlendirme yapmasına neden olur. Ego önceki cümlede kullandığım "kendince değerin" katsayısıyla doğru orantılıdır. Yani içten içe "ben şunları şunları yaptım, şöyle iyiyim böyle özelliklerim var vay bee büyük adammışım vesselam" şeklinde düşünmek egonun bir sonucudur.

Buradaki can alıcı nokta ise "kendince değeri" sağlayan unsurların (örnek: ben çok iyi futbolcuyum, ben çok kız kaldırdım, ben çok yakışıklıyım, benim çok param var ; bu nedenle de çok değerli biriyim) aslında bir insanın değerini belirlemede önemli unsur olmaması. Yani asıl değer bir insanın temiz özünden, iyi niyetinden, adandığı amacın asilliğinden ve bu asil amaç uğruna potansiyelince hangi zorluklara katlanabildiğinden gelir. Bu unsurlara sahip olan birinin egosu düşük olur. Yani egonun sana yansıttığı değer unsurları aslında sahtedir, bu nedenle ego zehirdir.

Sana her zaman iyi durumda olduğunu, özel ve yüce olduğunu, en iyiyi hakettiğini fısıldar. Bu nedenle ego kişinin konfor alanının dışına çıkmasını engellemeye çalışır (örnek: saha görevleri, spor salonuna yazılmak gibi gözünü korkutan olayların gözünü korkutmasının nedeni egonun sarsılmasından korkman, yani düşündüğün kadar değerli olmadığın gerçeğinin yüzüne vurulma ihtimali seni korkutur). Zorluklar karşına çıkınca "sen çok değerlisin" diye fısıldar ve seni uzun vadeli, zorluklarla mücadele etmen gereken ama sonunda büyük kazanımlara ulaştıracak şeylerden uzak tutarak çok zorluk olmadan, çabucak kazanılabilecek hazlara yöneltir (örnek: bağımlılık türleri).

Şimdi şöyle bir soru sorulabilir "tamam o zaman sahte değer unsurları yerine senin yazdığın gerçek değer unsurlarına sahip birisi de kendini değerli görmez mi?" şeklinde.
Evet görür, ama abartmaz, haddini aşmaz, kendini bilir. Bu kişi başkalarının hayallerini süsleyen (insanların hayranlığı, karı-kız kaldırma, maddi durum) bazı şeylere sahip olsa da bunların aslında o kadar da değerli olmadığını ve gerçek değerin buradan gelmediğini bilir ve "oo karşim bak sen yakışıklısın paran var kızlar peşinde sen neymişsin bee" diyen egosunu yenmiş olur. Büyüklenme gibi bir durumu olmadığı için de bu kişi tevazu sahibi, basit şeylere kafasını takmayan ve saldırılardan etkilenmeyen bir yapıda olur.

Örnek olarak bir çok durum daha verilebilir, ayrıca başlık ve kancığı sindirerek okursan bu anlattıklarımı iyice özümseyebilirsin, umarım anlattıklarımdan faydam dokunmuştur, eksiğim varsa/hatalıysam arayınız 0312.....
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]hoca dehanni[/mention]: Gerçekten sen daha çok yazı yaz, çok güzel ve açıklayıcı yazıyorsun. Emeğine sağlık.

Ego seni belli bir kalıpta tutar, gerçeklikten uzakta ve değişime tamamen kapalı.
Egolu bir insan gerçeği kabul etmekte zorlanır.
"Ben böyleyim, ben şöyleyim" tarzındaki açıklamalardaki "Ben" gerçekte kimdir?
Bu zamana kadar sana çevrenin dayattığı yahut senin kendine anlattığın masallar silsilesidir.
Bir beta, ben en iyisiyim, mükemmelim harika işler yaptım tarzında düşünebilir. Sonra tcma ile karşılaşır.
Tcma betanın yapabileceği tek şeyin elini sikmek, 2. sınıf aciz dişilere yavşamak olduğu gerçeğini yüzüne patlatır.
Betanın egosu balon gibi patlar. Burada iki şey gerçekleşebilir.
Beta, ortaya konulan şaheseri görmezden gelir (gerçeği kabullenmemek) ve tcma'ya saldırmaya ıkınır.
Neden? Egosu bunu istiyor çünkü.
"Senden daha iyisini etrafında istemezsin"
Sen pozitif enerjiyle bir kezoya yaklaştığında, ayna nöronları ile bunu hızlıca okuyan kezo. İstemsiz olarak bilinçaltının etkisiyle sana saldırır ve seni aşağıya çekmeye çalışır.
Fakat bu akılsızlar ligi için geçerlidir.
Neden? Akıl liginde, kardeşlikte ego diye bir şey yoktur.
Herkes, herkesten belli konularda daha iyi olabilir. O konuda iyi olan birinden gidip yardım istersin.
Senden daha iyileri çevrende varsa seni de yukarı çeker.
En yakın 3 arkadaşın six-pack liyse, sen de six-pack li olursun.
Beta ne yapar?
Zengin birisi, ferrariyle önünden geçtiğinde " Ya bu pezeveng kesin baba parası yiyo oç, milleti soyuyorlar bizim paramız lan o Hasiktir gaza bastı gitti pezeveng yine egomla başbaşa kaldım ühühü neyse iyi yalan uydurdum bu iğrençlikle yüzleşmezsem ölene kadar daha az acı çekerim ohh müthişim lan ben ehueheh"
Betanın aklına bütün kötü ihtimaller gelir, fakat birinin emek vererek bir şey kazanabilmiş olma ihtimali gelmez.
Neden? Çünkü kendisinin böyle bir şey yapamayacağını biliyor. Fakat başkalarının yapabilme ihtimalini de kendi gibi sıfır görüyor.
Egon, seni bu biçimde bok çukurunda tutar.
Sahaya çıktığında da egonu bariz görebilirsin.
Bir dişinin hem de seni hiç tanımayan bir dişinin sana söyleyeceği sözler seni etkileyebiliyorsa egon yüksektir.
Onun seni reddetmesi, aşağılaması neyi değiştiriyor? Aslında hiçbir şeyi.
Sadece egon yok oluyor, kimsenin seni sevmek zorunda olmadığını içselleştiriyorsun.
Eleştirilme korkusu, ölüm korkusundan bile yüksek çoğu insanda.
Şu anki toplumda böyle. Alfa birisi için bu geçerli midir? Tabi ki değildir.
Eğer biri sana doğru bir eleştiri yapmışsa, düzelmek için harekete geçersin.
Haksızsa, seni tanımadan internette atıp tutan internet delikanlısıysa tcma gibi siklemez dalga geçersin.
Şu an gittiğim gym'de vücudu dikkat çeken biriyim. Çalışma stilim de herkesten oldukça farklı.
Herkesin çaktırmadan bana baktığını da görebiliyorum. Sırtlan sürüsü gibi çevrede dolanıyorlar.
Fakat biri bile gelip bana soru sormuyor. Bana soru soran, gelip konuşan tek kişi var. Kim tahmin et? Gym'deki antrenör :)
Bilgili olan adamın egosu düşüktür, çünkü her şeyi bilmediğini bilir.
Real Madrid Los Galacticos yıllarında bu kadar başarıyı nasıl yakaladı? O kadar yıldızın egosu yok muydu?
Roberto Carlos'a bunu soruyorlar,adam kahkaha atarak cevap veriyor: " Ne? Yıldız mı? Biz sadece futbol oynayan insanlardık. Bizi yıldız adleden saha dışındakiler" diyor.
Yine bir eleman Elon Musk ile dyaloga giriyor. Adam Elon Musk'a sorular soracak diye beklerken, Elon Musk kısa süre içinde adama bir çok soru sorup yanından ayrılıyor. Bu ne şimdi? Zeka örneği, egosuzluk kanka.
Konuşursan yeni bir şey öğrenemezsin, fakat her insan senden fazla bir şey bilebilir. Bırak sen sor o konuşsun...
Ulan yazarsam daha devam edecek, ben susayım biraz da siz konuşun götelekler :))
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Lan üstteki yazıyı yazdıktan sonra 3 kişi gelip ne için çalıştığımı ne yaptığımı felan sordu gymde. Burayı mı takip ediyorsunuz amına koyayım ?
Kullanıcı avatarı
Alphaa66
Çaylak

Okunmamış mesaj

aurorα yazdı: 21 Tem 2018, 00:08 Kancık sözlükte mükemmel olduğunun farkına varıp zaten senin olan konum için çırpınmamak egoyu yenmek olarak geçmiş. İlginç. Toplumun anlamadığı bir kavram. Tony Stark mükemmelim dediği için bir tanıdığım ona egolu demişti.
Tcma’nın telkin projesini kendi üzerimde denediğim zamanlarda cevremdeki insanların ailem, arkadaşlarım, çevremdeki herkes bana farklı davranmaya başlamıştı. Ben mükemmelim kelimesini duyan kardeşim bile bana kendini Allah(c.c) kıyaslıyorsun diyordu. Ailem, aile dostlarımızdan birine bu olaydan bahsedince onlarda bir psikoloğa götürün demişti. Kısacası çevremdeki herkes bu cümle kullandığımdan beri sen mükemmel değilsin telkinini yüzüme vuruyordu. Ben ne yaptım peki; onları umursamadım. Duymazdan geldim. Çevremdeki insanların dedikleri bir süre kulaklarımı tıkadım.
Bana egoist demeye başlamışlardı. Ego ya bak, kendini beğenmiş pislik gibi lafları dişilerden çok duydum.Küstah tavırlarım bile tahrik ediyordu onları. (Etkilediği nasıl anlarsın.Sorusuna cevap olarak dişinin söylerken mimiklerine o anki psikolojik durumuna bakarak.)

Ego kelimesini yıllarca hepimiz kötü olarak bildik ya da böyle lanse ettiler. Ama bizi biz yapan en önemli benliktir.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

[mention]Alphaa66[/mention]

www.kancik.sozlukspot.com/w/ego

Burayı bir oku önce. Ego zehirdir ve insanı kör eder. Umarım sonun bu linktekiler gibi olmaz.
Kullanıcı avatarı
Kai
1. Nesil

Okunmamış mesaj

@A[mention]Alphaa66[/mention]
Hoca dehhaniye katılıyorum ek olarak önerim kendine objektif bak ve büyüklük kuruntusu konusunda dikkatli ol.
Kullanıcı avatarı
Alphaa66
Çaylak

Okunmamış mesaj

Kai yazdı: 23 Tem 2018, 15:38 @A@Alphaa66
Hoca dehhaniye katılıyorum ek olarak önerim kendine objektif bak ve büyüklük kuruntusu konusunda dikkatli ol.
Kendimi kimseden büyük görmüyorum. Yalnızca insanların beni ezip, aşağılamasına izin vermiyorum.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık