Alfaların karakter olarak farklı olması

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
FD God
Sürgün

Okunmamış mesaj

Hatırlıyorsanız zamanında TCMA; Bu blogu ezberleyebilirsin ; fakat asla ”My7” olamayacaksın… Demişti. Haklıydı ve bilinçaltı tekniği kullanarak bizi taklit yapmaktan uzaklaştırdı. bir My7 olamayabiliriz, daha iyisi olabiliriz kendimizi keşfederek. Alfa ortamdan ortama farklılık gösterebilir ama özellikleri hep aynıdır.
1-Öz güven
2-Umursamazlık (Yanlış anlamayın bu maddeyi, belirli şeylerden bahsediyor yoksa umursamazlık iyi birşey değil)
3-Cool olma
4-Kararlılık
5-Cesaret
6-Analiz yeteneği
7-Güçlü olma
Yukarıdaki 7 maddeyi başka bir sitedeki editörün notunu okurken kendime özümsedim. Bir çok spor dalındaki başarılı isimlere göz gezdirdim ve bu özellikleri taşıdıklarını gördüm. (CR7,Lebron James....... uzar gider bu liste) Hepsi kendi alanında başarılı insanlardır, bunun sebebi yaptığı mesleği sevmeleridir. Ufakken kurduğun bir hayali gerçekleştirebilmiş isen elbette seversin yaptığın işi, My7 bize sadece yolu gösterdi. O yolu nasıl gideceğin sadece kalmış bir seçim.
Kullanıcı avatarı
Tonga Sayıl
Silik

Okunmamış mesaj

Kanka bunlar metaforsal anlatım için kullanılan CR7, Lebron James gibi karakterler. Yani başlıkta film verilerek iletişim alfası denilmişti onu düşün. Oysa ki iletişim alfası diye bir şey yok değil mi? Orada alınması gerekilen mesaj seni kısıtlayan bütün ketlerden kurtulunca alfa olarak iletişiminin böyle olacağı ve bundan ders çıkarman gerektiği. Aynı şey Ronaldo gibi futbolcuda bulabilirsin. Bu karakter seni olayı daha iyi kavraman adına verilen örneklerdir sadece. Öte yandan alfa olmanın akılsızlara, betalara yansıyışı evrimsel üstünlüklerde yatan bir olay. Yoksa alfa olmak öncelikle akılsal bir durum. Akılsal düzeyde yeteneğin yoksa zaten evrimsel üstünlüğünü sergileyemezsin. Akla sahip olmayan insanlarla iletişim kanalı ancak ve ancak evrimsel kanala tıkanıp kalıyor. Ne akılla ne anlayışla iletişim kurma bunlarda yok. Değeri eskiden beri evrilerek gelen değerlerde arıyor akılsız insanlar doğal olarak. Nedir bu değerler? Saydığın maddelerden bazıları. Alfa akıl sahibi, nitelikli bir birey olmanın yanında ekstrem durumlarda kullandığın bir sosyal savaşçı diyebiliriz. İşte sosyal savaşçı modunda bu evrimsel üstünlüklerin insanların gözüne çok daha fazla çarpıyor.

''Ayrıca bu blogu ezberleyebilirsin ; fakat my7 olamazsın'' lafı hakikatleri çapı yetmeyen akılsızlar tarafından özümsenmesinin zor olacağını anlatıyor.

Başarılı insanlarda bu özelliklerinin göze çarpmasının sebebi gerek sosyal şartlandırma olsun gerek başarı için güdülenme olsun kendini o ruh haline sokmalarından dolayıdır. Alfa olduklarından değil yani. Başlıktaki alfa tanımı, garizma sahibi olmaktan ziyade mükemmel bir bilinç halinde yaşayan kendini bulmuş karakterindir. Emmi dayıda toplum tabiriyle alfasını buluyor. Sonuçta kendisi bu adam senelerce yaşayarak taklitini içselleştiriyor ve karakteri bundan ibaret oluyor. Ne sike yarıyor? İşte başlıktaki alfa tanımı emmi dayıdan farklı olarak nitelikli, akıl sahibi bir alfa olmaktır, bir sike yarayan karaktere sahip olmaktır.
Kullanıcı avatarı
fika
Sürgün

Okunmamış mesaj

alfanın çeşitlilik gostermesi çok normal. tek bir kanal/frekans olsaydı bu yaşadıklarımızı/zorlu yolları hiç yaşamaz direkt olarak huzur ortamında cenneti yaşardık.

Kaybettiğimiz alfamızı geri kazanmak için sonradan kazandığımız/kazandırıldığımız duygu-durum bozukluklarından kurtulmak zorundayız. Torpuledikçe alttan çıkan hard/soft şeklinde alfalar ortaya çıkar. mesela kendimden ornekliyim. aşırı esprili biriyken hard modda da kendimi bulabiliyorum. geçiş yaşayan alfa olmam istikrarsız olduğumn gostergesi olduğunu duşunmuyorum.

Sayılan 7 madde zaten yapısal ve olması gereken nitelikler. Bir nevi temel yapıtaşları dizilimi gibi duşunebiliriz.
Kullanıcı avatarı
mokokojo
1. Nesil

Okunmamış mesaj

"Asla My7 olamayacaksın" derken haklıydı. Çünkü asla my7 olamayacaksın. Bazı insanlara imtihan için dünyevi yetenekler verilir. Tcma'da bunlardan birisi. Bunu ortaya koyduğu ürüne bakarak ve süreçleri inceleyerek anlayabilirsin. Eğer bu yeteneklerini club kaşarı kaldırmak için, toplumu gütmek için yani dünyanın iğreti geçimlikleri için kullansaydı zalimlerden olurdu. Ama görüyoruz ki tcma bunlardan yüz çevirdi. Tanrının kendisine bahşettiklerini yine tanrı yolunda mücadele etmek için kullanıyor. Eğer bilirsen bu müthiş bir olay. Yani bir tcma olamayacaksın, olmana da gerek yok. Senden oturup hayata dair hakikatleri sistematik bir şekilde diğer insanlara sunmanı isteyen, yüzlerce betayı itinayla elemeni isteyen veya kardeşliği kurmanı isteyen yok. Otur ve öğretide derinleş, kendini iyileştir. Öbür türlü kendini tcma ile kıyaslarsan kendine zulüm etmiş olursun. Herkesin potansiyeli farklı.

" Bu blogu ezberleyebilirsin ; fakat asla ”My7” olamayacaksın… Demişti. Haklıydı ve bilinçaltı tekniği kullanarak bizi taklit yapmaktan uzaklaştırdı. " demişsin mesela. Hayır kanka herhangi telkin söz konusu değil. 1.si "my7 olamayacaksın" şeklinde bilinçaltına telkin verilmez çünkü bilinçaltı olumsuzluk eklerini algılayamaz. 2.si orada bir hakikatten söz ediliyor. Olamayacaksın yani. Yukarıda bahsettim sebeplerini.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Kanka şöyle şimdi my7 bu yazıyı başlık zamanında azmış betalara ithafen yazdı. Bu kafayla anca yazdıklarımı ezberleyip taklit edebilirsiniz demek istiyor. Alfa olmanın bu betaların düşündüğünden çok daha farklı bi kavram olduğunu belirtiyo aslında. Sen de alfa kavramını iyi kavrayamamışsın. Özgüven ve kendine güven kavramları da farklı ayrıca (https://eksisozluk.com/ozguven-ile-kend ... k--1669140 bu kafanda oturmasına yardımcı olur). Kankam bide bu adam başlığı 16 yaşında yazdı. Sen bu adamın 16-17 yaşında yazdıklarının çoğu kısmını kim bilir ne zaman kavrayabileceksin kendimi keşfederek my7 den iyi olabilirim demen çok yanlış. Metaforsal anlatım kısmını tonga açıklamış zaten. Tcmanın yazılarını sadece blogdan değil kapanan asıl başlıktaki entrylerinden okumanı öneririm. Selametle
Kullanıcı avatarı
Kai
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Farklılık mevzusunda da senin alfanda ne özellikler olacağı sen kendi ayak bağlarından toplumun dayattıklarından ve hastalıklarından kurtuldukça,aklın güçlenip alfan serpilmeye başladıkça belli olur. Mesela atıyorum tcma küstahlık yapıyor ama küstahlık yapmak senin alfanda bulunmayabilir -belki de bulunacak sadece örnek veriyorum.- Tcmanın yazı dizisinde sergilediği tavrın mükemmelliğinin sebebi adamın içinden gelerek yapmasıydı. Burda olay tcmayı taklitten ziyade içini mükemmelleştirip iletişimlerinde bunun dışarı yansıması. Her insanın da mayası farklı olduğundan mesela atıyorum kimi soğuk ciddi kimi sıcakkanlı olabilir. Herkesin aynı olması gibi bir durum yok.
Kullanıcı avatarı
FD God
Sürgün

Okunmamış mesaj

Güzel cevaplarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Açtığım başlık biraz kapsamlı olmasına rağmen bilgi verici, birbirini tamamlayan yazılar okudum. Bilgi alışverişi yaptık. My7'dan daha iyi olabiliriz dedim. Çünkü her usta, çırak veya çıraklarının en iyisi olmasını ister. Bu onun kendi eseridir. Askı halde onu kötülemem yediğim kaba pislemek olurdu. Bu yolda giden herkesin kendi alanında en iyisi olacağını eminim.
Kullanıcı avatarı
Oken
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]FD God[/mention] İyi niyetini görebiliyorum fakat anlattıkların sığ kalıyor. My7'dan iyi olmak abes bir hedef olur. Çünkü bu adam hem öğretiyi ortaya koydu hem de kolay kolay rastlanılmayacak bir potansiyele sahip. Evet ortada usta çırak ilişkisi var fakat örneğin, çıraklar daha iyi olacak ve ortaya daha iyi bir yazı dizisi koyacaklar gibi yarışlık bir mevzu hiçbir zaman olmadı. My7 yazı dizisini yazdı öğretiyi ortaya koydu, iş bitti. Başka bir başlık olmayacak ki, başkası daha iyi bir biçimde ortaya koyabilecek olsaydı çoktan yapardı bunu. Zaten başlık hayatı kapsadı ve yarış devrini bitirdi.
Kendi alanında iyi olmak ile öğretide derin olmak bambaşka şeylerdir. Takır takır başarılı bir şekilde açık kalp ameliyatı yapabilen bir doktor öğretide/hayatta derin midir bilmem. Ancak bunu ortaya koyduğu ürünlere ve süreçlere bakarak cevaplandırabilirim. Eğer öğretide/hayatta derinleşirsen bunun bir getirisi olarak hayatındaki gerekliliklerin farkında olur, derinleşmen gereken konularda derinleşir, en iyisi olman gereken alanda en iyisi olursun. İstediğin bir alanda derinleşmek için aklı zayıf olmak yeterlidir fakat bu zayıf akıl öğretiyi anlamaya yetmez. Departmansal yetkinliği kovalamak bu aklı güçlendirebildiği gibi batıl etkisi de yapabilir. Zayıf akıl öğretiyi anlamanın ilk adımıdır fakat aklı, hastalıklarının etkisiyle yok hükmünde olanlar veya trendlere kapılıp batıla dalanlar için bu zayıf akıl pek bir şey ifade etmez.
Kullanıcı avatarı
Yahiiyaa
Çaylak

Okunmamış mesaj

Ustam benim yorumladığım şöyle bu herkesin alfasının farklı olmasında;

Adam başlığı bıraktı ve dedi ki ben size başlık bıraktım faydalanan kendi özünü bulur.

Cevapta bence burada yatıyor öz meselesi herkes bu evrende bir şekilde yer kaplıyor ve herkesin hayatı farklı.

Eğer herkes aynı şeyleri sevseydi herkesin özü aynı olabilirdi ama insanlar farklı farklı şeyleri sevmeye yöneliyor.

Desek ki bir insan siyah kolayı sevsin ve desin ki "Ben siyah kolayı seviyorum."
Başka bir insanı daha konuştursak ve o da dese ki "Ben gazozu seviyorum."

Şimdi biz bu iki adamın neden birinin siyahı sevmeyi seçtiğini diğerinin gazozu sevmeyi seçtiğini bulamayız. Bu bizim özümüzle alakalı ve her insanın sevdiği ilgi duyduğu ve mutlu olduğu şeyler farklı. Belki verdiğim örnek yanlıştır bilimsel açıklaması vardır ama aklıma örnek gelmedi siz anladınız zaten.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık